Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Ostrý hit na Jágra. Kouč Devils: Udělat tohle Crosbymu, začne válka

Sport

  11:33
NEW YORK/PRAHA - I když mu je už 42 let, odehrál v minulé sezoně NHL všech 82 zápasů základní části. Nezdolný veterán Jaromír Jágr však něco podobného nejspíš nezopakuje. Stal se totiž obětí tvrdého zákroku pittsburghského obránce Roberta Bortuzza, jenž ho trefil do hlavy.

Jevgenij Malkin, jehož zezadu atakuje český útočník Jaromír Jágr. foto: ČTK/AP

Ten kontroverzní zákrok vyvolal velkou bouři nevole a polemiku, zda by neměla následovat dodatečná suspendace od disciplinární komise, u níž bude mít Bortuzzo slyšení.

Jágr s Bortuzzem sváděl na ledě řadu soubojů, až došlo ve druhé třetině k tomu osudovému, který ho vyřadil ze hry.

Bortuzzo zasáhl Jágra, jenž už předtím odehrál puk, do hlavy. Hvězdný útočník zůstal ležet a byl hodně otřesený. Když pak vstal a odjížděl na střídačku, vypadal hodně špatně a okamžitě zamířil do kabiny.

Dobrá práce. Gölman Marc-Andre Fleury a útočník Patric Hornqvist.
Scott Gomez z New Jersey Devils míchá s pukem v útočném pásmu.
Zach Sill (vlevo) stíhá Dainiuse Zubruse.
Jevgenij Malkin, jehož zezadu atakuje český útočník Jaromír Jágr.

Pro Jersey je to krutá rána. Tým, který sužuje rozsáhlá marodka, v Pittsburghu prohrál popáté za sebou a kromě Jágra přišel také o Patrika Eliáše, jehož smolně trefil pukem spoluhráč Scott Gomez. Bližší informace o vážnosti zranění a délce rekonvalescence obou borců klub zatím nespecifikoval.

Bortuzzo čelí kritice, že svůj zákrok mohl kontrolovat. Sice při něm šel do soupeře ramenem a nevyskočil, ovšem dobře věděl, že Jágra trefí právě do hlavy. Zámořští novináři připomněli, že podobný zákrok předvedl i loni na Jerry D’Amiga z Toronta.

Tehdy žádný trest nedostal, ale to se tentokrát může změnit, i když v zápase nebyl ani vyloučený. NHL je totiž při posuzování zákroků do oblasti hlavy a krku poslední dobou nekompromisní.

Každopádně bylo s podivem, že se Jágra na ledě nikdo nezastal. Zvlášť když trenér Peter DeBoer po zápase prohlásil: „Kdyby tohle někdo udělal Crosbymu, tak vypukne světová válka.“

Autor: