Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NHL mu zachutnala. Zacha už ze zámoří nechce a touží po souhře s Eliášem

Sport

  19:00
PRAHA - Celý svůj dosavadní život zasvětil tomu, aby se dostal do NHL. Teď se ukáže, jestli na to má. Pavla Zachu, jednoho z největších hokejových talentů v Česku, čeká za měsíc a půl klíčová zkouška. Pokud při ní uspěje, bude v nadcházející sezoně hrát za New Jersey Devils. Pokud ne, bude muset přetrpět další rok v juniorce. A to je setsakramentský rozdíl.

Pavel Zacha v jediném svém dosavadním duelu NHL. foto: ČTK/AP

Tak hovoří pravidla NHL pro draftované hráče do 20 let. A jelikož je Zachovi teprve devatenáct, zbývala by jediná varianta: jít hrát mezi dospělé do Evropy. „Jenže to by záleželo na Jersey, nemohl bych jít proti jejich přání,“ říká Zacha.

A rychle dodává: „Já takhle nepřemýšlím. V tuhle chvíli se soustředím na svůj hlavní cíl a tím je uspět na kempu. Doufám, že se mi to podaří. To, že bych musel zpátky do juniorky, mě naopak žene dopředu a o to víc chci uspět.“

Jak jste na tu velkou zkoušku nachystaný?
Já mám velkou motivaci, protože jsem k tomu dostal čuchnout na konci minulé sezony, kdy jsem za Jersey odehrál jeden zápas a vlastně si vyzkoušel i pár zápasů ve farmářské AHL. Těším se a budu bojovat o místo. Vždycky je těžké dostat se mezi nejlepší hokejisty na světě, ale pro mě je to fakt výzva.

Čísla z uplynulé sezony

Pavel Zacha prožil úspěšnou sezonu. V kanadské juniorce nasbíral v dresu Sarnie 64 bodů (28+36) v 51 zápasech. V jediném představení za New Jersey měl 2 asistence, na farmě v Albany získal ve 3 utkáních stejný počet bodů. V 5 duelech play-off přidal gól a 2 nahrávky. V 7 soubojích vyřazovací části juniorské ligy nastřádal 13 zářezů (6+7).

V zámoří jste strávil už dva roky. Dá se říct, že už nejste tolik nervózní?
Já jsem na to hlavně natěšený. Vím, jaké to bylo zahrát si v NHL a už nikdy nechci z téhle ligy odejít, protože je fakt perfektně postavená. Nervózní ani nejsem, protože vím, že když se v létě poctivě připravím, tak už to pak bude jenom na mně. Budu se pro úspěch snažit udělat všechno. Je výhoda, že jsem si zahrál ten zápas v NHL, protože jsem poznal hráče, se kterými teď budu na kempu. Nebude to jako loni, kdy jsem nikoho neznal a nevěděl, co mě čeká.

Ve zmiňovaném zápase NHL jste zanechal dobrý dojem. Myslíte, že vám to teď může pomoct?
Bylo super, že se mi povedl a že se ještě vyhrálo. Byl to takový vysněný večer. Myslím, že to pomůže. Přece jenom: kdyby se ten zápas nepovedl a nehrál bych dobře, tak bych na to celé léto myslel, byl možná pod tlakem a trenéři by nevěděli, co ode mě očekávat.

Jaký máte z New Jersey ohlasy po tom zápase i po celé minulé sezoně?
Já šel po tom zápase hrát ještě na farmu play-off a řekli mi, že se mnou budou mluvit až potom. Špatná slova moc nepadala. Byli rádi, že si mě mohli vytáhnout nahoru, líbilo se jim, jak jsem hrál v play-off, říkali, že jsem se zlepšil v juniorce. Říkali, že jsem neklesnul, když mě do ní loni vrátili, ale že jsem se snažil proklestit si cestu zpátky. To se jim na tom líbilo nejvíc. Teď se se mnou baví kondiční trenéři a všichni okolo z klubu, aby to měli pod kontrolou.

Mluvil jste přímo s generálním manažerem Sherem?
Jo, bavil jsem s ním i teď, když jsem byl na development kempu. Je natěšený na novou sezonu, protože přivedl řadu hráčů a budoucnost klubu vypadá trošku líp. Od trenérů z juniorky i z farmy vím, co ode mě Jersey na kempu očekává.

Myslíte, že pro vás může být výhoda, že Jersey po dvou neúspěšných sezonách přestavuje mužstvo a bude se tedy dávat šance novým hráčům?
Pro mě bylo výborný, že jsem byl draftovaný do Jersey, když přestavují tým a dávají šanci mladým hráčům. Myslím, že minulá sezona byla dobrá, protože se říkalo, že budou poslední, ale oni málem udělali play-off. Určitý pokrok tam s novým managementem byl. Podle mě by to za pár let mohl být hodně dobrý tým. Mladé hráče k tomu mají.

Věříte, že si ještě zahrajete s Patrikem Eliášem, když vám to spolu tak šlo?
Já doufám, protože jsem nikdy nečekal, že bych si s takovou hvězdou mohl zahrát. Ten zápas se povedl i jemu, zasloužil si to, dal gól, měl dvě nahrávky, vyhrálo se. Bylo vidět, že fanoušci ho tam hrozně milujou. To jsem ještě v životě nezažil, jak řvali, když dal gól. To byla neskutečná atmosféra a motivace i pro mě. Vidět takového hráče, že na to pořád má. Kdyby se uzdravil a všechno bylo v pohodě, tak může v pohodě hrát NHL dál a být hodně důležitým článkem týmu. On je takový vůdce, má hokejové myšlení a všechno, co k tomu potřebuje. Bylo by super, kdyby se mohl vrátit a kdybych si s ním mohl ještě zahrát.

Jaký spolu máte vlastně vztah? Jak moc jste se bavili?
Když jsme do Jersey přijeli s Vojtou Mozíkem na kemp, tak se k nám zachoval hodně dobře. Začal se s námi bavit, poradil nám, co a jak dělat v kabině, pozval nás na jídlo do své rodiny, takže to bylo pěkný. Vztah s ním máme dobrý, protože s Čechama se přece jenom bavíte nejvíc. A když je to Čech, který má v NHL odehráno tolik sezon a ví, jak to tam chodí, tak je to paráda. I teď během léta v Česku jsme si párkrát psali a volali. Vztah máme dobrý a doufám, že se v nové sezoně uvidíme. To by bylo parádní.

Říkal jsem si, jestli jste se nevídali i teď, když je z Třebíče.
On bydlí v Praze, takže jsme se ještě neviděli, protože já tam moc nejezdím. Když byl v Třebíči, tak jsem byl zrovna na kempu. Doufám, že se potkáme v Jersey.

Momentálně máte v hlavě hlavně NHL, ale kdybyste se prosadil, tak se bude řešit i reprezentace. Je pro vás i tohle motor?
Já jsem nad seniorskou reprezentací ještě moc nepřemýšlel. Loni jsem hrál za dvacítky, ale reprezentovat mezi dospělými by bylo něco neskutečnýho. Ale moc jsem to ještě neřešil, protože je teď pro mě nejdůležitější vybojovat místo v Jersey. Pak bych takovou příležitost samozřejmě moc rád využil. Záleží, jak budu hrát a jak se budu prosazovat. Je to jenom na mně.

Kdy pojedete do USA?
Chci tam být tři až čtyři týdny před kempem, abych se na něj co nejlíp připravil. Takže odlétám 14. srpna.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...