31. prosince 2008 10:59 Lidovky.cz > Sport > Hokej

NHL se vrací do minulosti

NHL bude znovu pod širým nebem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NHL bude znovu pod širým nebem. | foto: AFP

NEW YORK Zápas NHL se opět odehraje pod otevřeným nebem. Na Nový rok se na baseballovém hřišti Wrigley Field odehraje druhý zápas „zimní klasiky“, představí se v něm domácí Chicago Blackhawks a Detroit Red Wings.

Tentokrát nepůjde o rekordy v návštěvnosti, protože se poprvé bude hrát na baseballovém stadionu Wrigley Filed, který má kapacitu jen 41 160 diváků. To v minulé sezoně duel mezi Buffalem a Pittsburghem, který se odehrál na hřišti na americký fotbal, sledovalo 71 217 fanoušků.

Hlavní je hokejový zážitek a také návaznost na historii. Chicago i Detroit jsou dva z nejstarších celků v NHL, půjde tak o první souboj pod širým nebem mezi dvěma týmy ze zakládající šestice zámořské soutěže. Navíc domácí teď hrají ve skvělé formě, Red Wings jsou vítězi Stanley Cupu.

„Tenhle souboj má všechny předpoklady pro skvělý hokejový den,“ řekl Ken Holland, generální manažer Detroitu. „Vždycky je cítit jiskření, když se potkají Hawks a Wings. Přidejte jedinečnost venkovního zápasu, sledovanost po celé Severní Americe a skvělé hráče jako Kane a Toews na jedné straně a Zetterberg a Lidström na druhé, to je prostě skvělé,“ dodal Holland. Ačkoliv týmům jde o důležité body, zápas si chtějí užít. „Sleduji přípravy a hrozně se na zápas těším. Bude to zábava,“ hlásil útočník Chicaga Patrick Kane. „Když nejste Ty Conklin, tak si takový zápas zahrajete tak jednou za život,“ smál se Kane v narážce na gólmana Detroitu, který si pod otevřeným nebem zahrál v minulé sezoně a také při premiéře venkovních zápasů v roce 2003 v Edmontonu.

Většina hráčů NHL v mládí hrála hokej na rybníku nebo na zamrzlém plácku za domem. „Tam začala moje vášeň pro hokej,“ přiznala dvacetiletá hvězda Chicaga Jonathan Toews. „Na jednu stranu mi chybí ta jednoduchost, jen hrát hokej a o nic se nestarat. Jenže to se změnilo. Je na mě větší tlak a očekávání. Pořád si hokej užívám, ale dřív to bylo jiné,“ dodal.

Hráči se budou muset srovnat i s rozmary přírody. V minulé sezoně v Buffalu sněžilo. „Díval jsem se při nájezdech na Crosbyho a s pukem táhl ještě kouli sněhu,“ vzpomínal komentátor NBC Mike Emrick. „Ale řekl jsem si, proč ne? Na tohle byl Crosby z Cole Harbour, kde vyrůstal, zvyklý.“

Zápas začne zítra v 19 hodin SEČ a z českých hráčů se představí chicagský útočník Martin Havlát, na druhé straně si NHL pod širým nebem poprvé zahraje Jiří Hudler.

Najdete na Lidovky.cz