Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Sport

Umírají nevinní lidé, je to smutné. Ruský hokejista odsoudil válku na Ukrajině

Nikita Ščerbak slaví první gól v extralize. foto: MF DNES

Není tomu tak dávno, co se proháněl po extraligových kluzištích. V Hradci Králové skončil proto, že mu v České republice vypršela platná víza. S invazí na Ukrajinu ruský útočník Nikita Ščerbak nesouhlasil už tehdy, na protest si z helmy sundal vlaječku své země. „Umírají nevinní lidé, nikdo nechce válku,“ vyprávěl. Nové angažmá v Evropě už si našel, v závěru sezony pomůže Slovanu Bratislava.
  14:52

Do nejvyšší slovenské soutěže se vrací po pouhém roce, ještě před příchodem do Hradce Králové hájil barvy Banské Bystrice, kde za pětadvacet zápasů posbíral jedenadvacet bodů (6+15).

Se Slovanem byl v kontaktu několik měsíců. Mezitím se individuálně připravoval v kanadském Montrealu a věnoval se rodině, s manželkou očekávají narození potomka.

„Potřeboval jsem vyplnit spoustu papírů. Než mi vyřídili víza, trvalo to. Pauza byla dlouhá, ale jsem v dobré kondici. Už se moc těším,“ řekl sedmadvacetiletý rodák z Moskvy v rozhovoru pro Šport.sk.

Zároveň se vrátil i k vynucenému konci v extralize, kde v této sezoně naskočil jen do pěti utkání (1+4). „Chtěl jsem zůstat, ale nevyšlo to. Nezachovali se ke mně férově, šlo hlavně o politiku. Nemohl jsem s tím nic dělat.“

Už na konci září označil situaci za nešťastnou a vyjádřil přání se v budoucnosti do Hradce Králové vrátit. Jeho odchod mrzel i generálního manažera Aleše Kmoníčka: „Ztratili jsme výborného hráče a především skvělého kluka do kabiny.“

Východočeši několik měsíců hledali způsob, jak produktivního hokejistu udržet. Stále pokračující válka na Ukrajině jim ale prodloužení spolupráce neumožnila.

Ščerbak se proti ní vymezil sejmutím ruské vlaječky z helmy. „Pro někoho to možná byla jen drobnost, ale chtěl jsem ukázat, že s některými věcmi nesouhlasím a nepodporuji je,“ prohlásil po příchodu do Bratislavy.

Nikita Ščerbak napadá rozehrávku Komety.

Postoj během posledních čtyř měsíců nezměnil, ale do podrobností se o něm bavit nechtěl: „Musím být opatrný... Chci se soustředit především na hokej. Ale samozřejmě je smutné sledovat, co se na Ukrajině děje.“

Ač mu chybí zápasová praxe, aktuální lídr slovenské ligy s ním počítá do elitní formace vedle zámořských útočníků Branta Harrise a Liama Pecarara.

„Určitý tlak vnímám, přeci jen jsem přišel k obhájcům titulu, kteří mají nejvyšší ambice. Pohání mě to, budu makat a věřím, že se mi bude dařit,“ uvedl šestadvacátý hráč draftu NHL z roku 2014.

S novými spoluhráči absolvoval už několik tréninků, do akce by měl naskočit už v pátek na ledě třetích Košic.

Autor: