Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sport

Nový majitel Slavie Benýšek: Je to obchodní příležitost

Richard Benýšek. foto: MAFRA - Petr Janeček.

Rozhovor
PRAHA - Hokejová Slavia mění majitele. Jejím novým většinovým vlastníkem je společnost OIN Gama, jejímž předsedou představenstva je Richard Benýšek, šéf pražské O2 areny, kde červenobílí hrají domácí zápasy. O podíl v klubu, který se dlouhodobě trápí v tíživé ekonomické situaci, přišel i trenér a generální manažer Vladimír Růžička. "Hospodaření bych chtěl stabilizovat," řekl v rozhovoru pro LN Benýšek, který klub povede společně s bratrem Ladislavem, dvojnásobným hokejovým mistrem světa.
  9:00

Jaká je nynější vlastnická struktura Slavie?
Společnost OIN Gama koupila devětašedesát procent akcií. V klubu navýšil svůj podíl Vladimír Pitter na třicet procent a zbytek akcií má v držení občanské sdružení SK Slavia Praha.

Kdo je Richard Benýšek?

Má zkušenosti s likvidací firem z části či zcela patřících nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. Dosud je předsedou představenstva Přerovských strojíren, které jsou v likvidaci, v roce 2010 na něj Kellner převedl neúspěšný mediální projekt Naše adresa, aby jej zlikvidoval. Začátkem letošního roku se stal předsedou představenstva Dostihového spolku, který pořádá Velkou pardubickou. Jím vlastněná firma Bělecký mlýn získala 22 procentní podíl od malých akcionářů (největším sponzorem dostihového svátku je Česká pojišťovna, spoluvlastněná Kellnerem). Na konci roku 2011 se stal rovněž předsedou dozorčí rady společnosti Bestsport, provozující pražskou O2 arenu, kterou začátkem loňského roku ovládli miliardáři Kellner a Karel Komárek.

Vladimír Piskáček

Proč jste se rozhodl pro koupi tohoto klubu?
Akvizici beru jako obchodní příležitost s dobrou perspektivou. Osobně mám bohaté zkušenosti s krizovým řízením.

Jak byste představil firmu OIN Gama?
Je to společnost, se kterou se počítalo na zastřešení sportovních aktivit včetně dostihů. I proto má v rejstříku zapsané činnosti zemědělského podnikatele.

Za jakou cenu jste Slavii získal?
To neprozradím. Jsou to záležitosti privátních subjektů.

Jaké máte s klubem plány?
Z hlediska ekonomického chci stabilní hospodaření, které dá sportovní jistoty. Pak si můžeme dávat nejvyšší sportovní cíle.

Slavia má rozpočet na platy hráčů jeden z nejnižších v extralize. Plánujete jeho navýšení?
Teď je předčasné o tom mluvit.

Řekl jste, že si Slavia zaslouží péči, jakou má dostat nejstarší hokejový klub v Evropě. Co si pod tím představujete?
Všichni známe návštěvnost domácích zápasů Slavie, všichni jsme se tomu mockrát divili a vztekali se. Chceme, aby se O2 arena stala skutečným domovem Slavie s výraznou podporou fanoušků. Ale nepůjde to ze dne na den. Čeká nás práce jak uvnitř klubu, tak samozřejmě s fanoušky, bez kterých by klub nebyl nic. A chceme se obrátit i na příležitostné návštěvníky hokeje.

Svého podílu se zbavil i Vladimír Růžička. Jakou bude mít roli v klubu pod vaším vedením?
Výsledky a úspěchy v novodobé historii Slavie jsou spojeny s Vladimírem Růžičkou, jak jako hráčem, tak především trenérem. S jeho působením dál počítáme, je to pro nás základní stavební kámen pro budování něčeho nového. Nic na tom nemůže změnit skutečnost, že není akcionářem.

Nehrozí, že odejde do zahraničí? Již dříve měl nabídky z KHL.
To se musíte zeptat jeho, ale nás by to mrzelo.

Jak se změní postavení Slavie vzhledem k O2 areně?
Postavení Slavie je dané dlouhodobou smlouvou uzavřenou do roku 2024. Na tom se nic nemění. Budeme chtít z několikaleté spolupráce vytěžit maximum a budeme hledat další příležitosti.

Společnost miliardáře Karla Komárka MND je sponzorem Kontinentální ligy, druhá jeho firma KKCG je věřitelem Bestsport Areny, kde jste předsedou dozorčí rady. Uvažujete o zapojení Slavie do KHL?
První kroky určitě budou směrem k ekonomické stabilitě a důstojnému účinkování v extralize. Nyní si Slavii v KHL neumím představit.