Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Od příští sezony by se opět měla hrát hokejová Liga mistrů

Sport

  15:01
CURYCH - Hokejová Liga mistrů by měla být po roční pauze od ročníku 2010/11 znovu obnovena. Zainteresované národní svazy potvrdily IIHF, že mají o soutěž zájem. Formát a počet týmů bude oficiálně zveřejněn až později, v soutěži by však znovu měly hrát kluby z nejlepších sedmi ligových soutěží v Evropě. "Tato dohoda je velice důležitým krokem k obnovení hokejové Ligy mistrů.

Logo IIHF foto: IIHF

IIHF, národní asociace i jednotlivé ligy souhlasily s našimi úpravami a jsme teď všichni zajedno v tom, že chceme dosáhnout úspěšného opětovného startu soutěže," řekl prezident IIHF René Fasel.

K dohodě se přidala tzv. skupina "Hockey Europe" zahrnující Českou Republiku, Finsko, Německo, Slovensko, Švédsko a Švýcarsko. IIHF však nadále počítá také s účastí ruských klubů, které hrají Kontinentální ligu.

"Jsme v evropském klubovém hokeji ve velmi zajímavé a dynamické fázi. Bez ohledu na to, co bude nejlepší za pět nebo deset let, Liga mistrů je nyní nejlepší alternativou. Proto je její obnovení na podzim 2010 naším cílem," uvedl Peter Gudmundson, generální manažer Hockey Europe.

Součástí dohody zainteresovaných stran je také odškodnění klubů, které se kvalifikovaly do Ligy mistrů pro tuto sezonu 2009/10, jež však byla kvůli finančním potížím v polovině června zrušena. První ročník vyhrál švýcarský tým Curych Lions.

Právě kvůli ekonomickým problémům projekt celoevropské soutěže se zastoupením nejlepších týmů v minulosti již jednou zkrachoval a finanční otázka zůstává zatím stále nevyřešena.

Finanční kompenzace plánovaným účastníkům Ligy mistrů v současné sezoně IIHF zajistí, že se jednotlivé ligy nebudou soudně dožadovat náhrady škod, jak řada z nich avizovala. K tomuto kroku bylo údajně odhodláno i vedení české extraligy.

"Model kompenzací je ale vcelku složitý a má více variant," nechal se slyšet generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban, který se jednání zúčastnil. Zainteresované strany podle jeho slov s dohodou zatím pouze souhlasily, podpis smluv bude teprve následovat. "To je ale jen formalita," podotkl Urban.

Herní plán zatím není znám

IIHF v tiskové zprávě nový hrací model Ligy mistrů nepoodhalila, podle Urbana je ale už rozhodnuto, že v hlavní části budou čtyři čtyřčlenné skupiny a hrát se bude i jeden kvalifikační turnaj. V sezoně 2008/09 hrálo finální část Ligy mistrů dvanáct týmů.

Bez ohledu na výsledky v této sezoně budou mít šanci zúčastnit se Ligy mistrů nebo o ni bojovat v kvalifikaci plánovaní účastníci zrušeného ročníku, tedy i Karlovy Vary a Slavia Praha. Západočeši jako mistr mají účast již jistou, stejně jako ji bude mít zaručenou jejich nástupce na extraligovém trůnu. Pokud by Karlovy Vary titul obhájily, získaly by navíc kompenzaci 200.000 eur (přes pět milionů korun).

Slavia má zaručený start v kvalifikačním turnaji. Pokud však Pražané ovládnou extraligu v této sezoně, postoupí také přímo do hlavní části a získají finanční kompenzaci. V Lize mistrů tak mohou teoreticky startovat tři extraligové kluby (dva mistři a Slavia). Tři zástupce mohou mít i Finsko, Švédsko a Rusko.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...