Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musíme zlepšit hru dozadu, velí Hertl. Simona nadchla elektrizující atmosféra

Sport

  1:25
PRAHA - Mladí útočníci Tomáš Hertl s Dominikem Simonem měli velký podíl na návratu českých hokejistů do zápasu v jejich úvodním vystoupení na mistrovství světa proti Švédsku. Hertl se úspěšně vrátil na led, na němž se šplhal vzhůru k výšinám v dresu Slavie, Simon zase gólově okořenil svůj vůbec první start na MS.

Útočník Tomáš Hertl. foto:  Michal Šula, MAFRA

Jednadvacetiletý Hertl snížil ve 43. minutě na 2:3, načal tak povedenou třetí část ze strany českého týmu a svůj zásah také náležité oslavil.

 „Já miluju dávat góly, vždycky se z toho hodně raduju,“ řekl novinářům forvard San Jose, jenž při své dorážce prokázal velkou šikovnost.

„Vždy se snažím motat před bránou. Viděl jsem malou škvírku, tak jsem se to tam snažil napálit a prošlo to tam. Jsem za ten gól hrozně rád. Je to krásný takhle před fanoušky, plnou halou a rodinou. Ta radost by byla ještě větší, kdybychom vyhráli, ale to se nedá nic dělat,“ doplnil Hertl.

Přiznal, že defenziva celého českého týmu nefungovala ideálně. „Švédové měli hrozně brejků, což si nemůžeme dovolit. Musíme být lepší dozadu, jak útočníci, tak i obránci. Musíme si pomáhat, aby takové góly nepadaly. Bylo ale úžasné, jak jsme se dokázali vrátit a že jsme ukázali tu sílu. Že za jakéhokoliv stavu to můžeme s kterýmkoliv týmem otočit. Škoda, že nám to tam spadlo takhle v závěru, ale máme alespoň ten bod,“ shrnul Hertl.

Tipovačka MS v hokeji

Na první duel šampionátu bylo k viděno oboustranně hodně chyb. „Dali jsme sice pět gólů, ale taky jich pět dostali. Nevím přesně, z čeho pramenilo tolik chyb. Vyprodaná hala, byl to první zápas,“ přemítal.

Těch pět obdržených gólů je hodně. To se tam pak Saša (Salák) může zbláznit, když tam jezdí tři na dva, to se pak chytá těžko. Musíme začít lépe z obrany a k tomu dát vepředu nějaké góly,“ prohlásil Hertl.

Kromě obratu zdánlivě ztraceného zápasu byly dalším pozitivem slibně fungující přesilovky.

„Dali jsme v nich dva góly, za to můžeme být určitě rádi, ale góly z nich dali i Švédové. Ten zápas měl hodně kladů, ale i záporů. Musíme být zítra proti Lotyšům lepší, protože potřebujeme tři body,“ zdůraznil Hertl.

Simon se blýskl o necelých devět minut později bekhendem na 3:4. „Jsem rád, že mi tam hned padnul gól. Byly to nádherné pocity. Každý hokejista to pro takové okamžiky hraje. A právě na góly se hraje hokej, takže když tam nějaký padne, mám určitě obrovskou radost. Paráda,“ pochvaloval si Simon, jemuž právě Hertl schoval puk. „Je hodnej, že mi ho přivezl. Doufám, že se někde neztratí,“ věřil Simon.

„Ale ještě radši jsem za to, že jsme se od druhé třetiny zvedli a hráli dobře jako tým. Dokázali jsme si u nich ve třetině vytvořit tlak, měli jsme se více tlačit do brány a myslím, že když to ještě zvedneme, tak to bude dobré,“ přeje si Simon.

Zdálo se, že „jeho“ čtvrtá formace, v níž ho doplňují Petr Koukal s Martinem Zaťovičem, může být velkým přínosem. Zlepšovala se střídání po střídání.

„Na začátku jsme hráli trochu zbytečně hekticky a uspěchaně, chyběl nám tlak do brány, pak jsme se uklidnili, trenéři nám k tomu něco řekli a myslím, že pak už to vypadalo lépe. Myslím, že to je hodně o pohybu. Je to rychlé a pohyb hraje obrovskou roli,“ domnívá se Simon.

GÓL. Český brankář Alexander Salák inkasuje úvodní branku z hole Joela...
KDO ZÍSKÁ PUK? Jan Kovář se snaží prosadit mezi trojicí hostujících hráčů.

Nervozitu ze sebe rychle oklepal. „Na začátku byla taková ta zdravá tréma, ale ta je asi u každého. Musíte to ze sebe co nejrychleji oklepat a snažit se si to užívat. Myslím, že mi to celkem vyšlo,“ pochvaloval si dvacetiletý forvard.

„Jen škoda, že jsme to nedotáhli do úspěšného konce,“ litoval Simon.

Hned na úvod očekávané turnaje nabídli svěřenci kouče Vladimíra Růžičky divákům velký zápas se vším všudy, byť se smolným koncem. 

„Byla to nádhera,“ ocenil skvělou atmosféru v hale Simon. „Diváci fandili od začátku a vždy nás postavili na nohy, takže jim patří velký dík,“ dodal.

Autoři: ,