10. srpna 2010 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Olympijský šampion a mistr světa Hnilička: Je konec, budu manažer

Nový generální manažer české hokejové reprezentace Milan Hnilička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový generální manažer české hokejové reprezentace Milan Hnilička. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Je to necelý rok, co se Milan Hnilička (38) vracel s chutí do hokeje a jako podivín všechny udivoval tvrzením: "Mám svůj vrchol teprve před sebou." Sám však dobře ví, že zázraky se zase tak často nedějí. A tak teď hokejový brankář končí kariéru a raději se dává na dráhu funkcionáře.

V Mladé Boleslavi od včerejška pracuje v roli sportovního manažera –jako ten, jenž o sobě praví: "Zažil jsem kariéru snů." Ba ne, tohle už není podivínství. Olympijské zlato i tři světová přece za něj mluví dosti jasně.

Kdy vás přepadla myšlenka, že je s hokejem konec?
Když už jsem nenašel sílu dál trénovat. Necítil jsem chuť k hraní, najednou to bylo jiné než dřív. A pak za mnou přišli z Boleslavi s touhle nabídkou. Jen mi to usnadnili.

Rozhodoval jste se dlouho?
Ani ne, nabídku jsem měl na stole zhruba týden, ale tušil jsem, že ji přijmu. Dal jsem si o víkendu ještě čas na rozmyšlenou. A měl jasno.

DÁLE ČTĚTE

Když jste ztrácel chuť, smiřoval jste se s tím postupně?
To bych neřekl, já prostě trénoval a zbytečně nad ničím nepřemýšlel. Jenže pak mi došlo, že už jsem z toho unavený. Dřív jsem se připravoval s klukama na Kladně, ale teď už jsem měl rok a půl individuální trénink. Člověka to vysílí, zjistíte, že jste unavený a nemáte sílu. U mě se to potom vyvinulo takhle.

Vrátím se do loňského roku, kdy jste tvrdil, že jste zdaleka neřekl poslední slovo. Nebyly to po pauze způsobené únavovým syndromem až přehnané ambice?
Záleží, jak to berete, dá se to nazvat jakkoliv. Jenže bez vysokých cílů těžko někdy něčeho dosáhnete – a já si tohle dobře uvědomoval. Ano, je třeba dělat pomalé kroky, ovšem nejsem ten, který by měl někde strop. Chci dokázat co nejvíc.

A dokázal? Jak vlastně budete vzpomínat na svou kariéru?
Víte, já nejsem člověk nějakých velkých vzpomínek, snažím se koukat spíš před sebe. Ale mám-li mluvit o své kariéře, byla krásná. Překročil jsem veškeré své sny.

Teď vám začíná nová etapa...
... což je pro mě další velká výzva. Já miluju výzvy, miluju hokej. A tohle mi nabízí znovu obrovskou chuť pracovat.

Tak schválně: Co jste dosud věděl o Mladé Boleslavi?
Spoustu věcí. Už to není nováček, dva roky po sobě spadli do baráže, kde se zachránili. Vím, že nebyli spokojeni, pomýšlí výš. Právě to mě motivuje: pomoci dostat tým do play off a uspokojit fanoušky. To určitě ne, já už se toho v životě naklouzal... (usměje se) Ono na to ani nebude čas. Už teď mi je jasné, že budu mít práce nad hlavu.

Nebudete mít také občas chuť sklouznout se s týmem na ledě?

Už jste vyfasoval kancelář?
Ano, byl jsem ji omrknout. Je to pro mě něco jiného, najednou mám kancelář, kde jsem nikdy neseděl.

A čím si ji vybavíte?
Nejsem zrovna kancelářský typ, to byste mi mohl poradit vy, ne?

Spousta lidí obvykle začíná rodinnou fotografií.
To je nápad. Budu tu mít i fotky z mé bohaté kariéry.

Není to stejně zvláštní? Ještě v minulé sezoně jste musel trpělivě čekat na nabídku od klubů. Dnes jste na druhé straně a vy budete tím, kdo hokejistům nabízí či ukončuje angažmá.
Pravda, je to nezvyklé, ale mě tohle lákalo dělat. Nechtěl jsem nikoho trénovat, spíš se pohybovat v managementu. A teď mám příležitost.

Budete přísným manažerem?
Přísným? Ne, spíš spravedlivým. Ale mám rád hlavně hráče srdcaře. A chtěli bychom jich mít co nejvíc.

Co tedy uděláte ve své funkci jako první?
Hlavně se musím do detailu seznámit s týmem, protože úplně podrobně jsem neznal žádné mužstvo v extralize. Plno hráčů ještě nemá smlouvy a já bych chtěl začít mluvit úplně s každým. Přál bych si, abychom tu budovali kádr, co v budoucnu bude mít na vyšší pozice.

Na to ale potřebujete další posily. Už máte do své sítě vytipované nějaké ryby?
Ještě ne, na to je příliš brzy. Ale slibuju, že se po nich začnu dívat.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Najdete na Lidovky.cz