Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opravdu sledujeme mistrovství světa v hokeji a šampiony bude nejlepší celek planety?

Sport

  11:45
PRAHA - Závěrečné boje o medaile má před sebou hokejové mistrovství světa ve Francii a Německu. Ovšem budou noví šampioni opravdu o nejlepší hokejový výběr té dané země?

Ruská radost. foto: ČTK

Snad žádný jiný kolektivní sport nebojuje o prestiž mistrovství světa tolik jako ten označovaný za nejrychlejší ze všech. A už hodně dlouho nebyl hokej v tomto boji v takovém oslabení jako letos v Paříži a Kolíně nad Rýnem.

Bez gólů to nejde. Končíme dříve, než jsme chtěli, řekl nejlepší český bek Gudas

Nejde o shazování hokejistů, kteří jsou na soupiskách šestnácti účastníků šampionátu. Všichni hráči přijeli na turnaj, aby na něm vydali za své týmy maximum. A v základních skupinách bylo k vidění mnoho kvalitních a napínavých bitev.

Jenže pokud se člověk oprostí od fanouškovství a podívá se důkladněji na soupisky týmů, jen těžko najde alespoň jednu zářivější hvězdu světového věhlasu, po které by lačnili nejen krajané z řad novinářů a fanoušků, ale také ti z dalších zemí.

Žádný Jágr, Ovečkin, žádný Crosby. Ani Chára či bratři Sedinové. Snad jen jejich krajan Henrik Lundqvist, který přijel pomoct Tre Kronor po vyřazení svých NY Rangers z bojů o Stanley Cup, status globální hokejové hvězdy naplňuje.

Nejkrásnější a nejodvážnější? Kanadská fanynka si namalovala vlajku na nahé tělo

Proč mezi patnácti nejbohatšími sportovními událostmi najdete několik dostihových turnajů, ale hokejový šampionát rozhodně ne?

Při vší úctě k hokeji a při vší snaze funkcionářů rozhodně nejde o celosvětový sport. Jistě, registrovaných zemí je už slušná řádka, jenže v Mezinárodní hokejové federaci IIHF jsou vedeny i země, které mají oficiálně třeba jen jednu či dvě ledové plochy.

A pak ti hokejoví bafuňáři, kteří se nedokážou v zájmu fanoušků dohodnout. Důkazem budiž jednání mezi IIHF a NHL, nejbohatší hokejové ligy. Vlastně pokaždé, když se jednalo o účasti hokejistů hrajících v zámoří na olympiádě, to skřípalo.

Příští rok budou zástupci NHL poprvé od Nagana 1998 pod pěti kruhy chybět. Slovutná soutěž bude plynout během her stejně, jako plyne při mistrovství světa. Tedy „mistrovství světa“.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...