18. listopadu 2010 7:45 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Padlo další tabu. Evropan poprvé v historii řídil zápas NHL

Švédský rozhodčí Marcus Vinnerborg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský rozhodčí Marcus Vinnerborg | foto: Reuters

DALLAS/PRAHA V polovině třetí třetiny na něm spočinuly tisíce párů očí. Pak rozhodčí Marcus Vinnerborg promluvil do mikrofonu: „Puk přešel brankovou čáru. Je to gól.“ Diváci v Dallasu vybuchli nadšením, Trefa Brada Richardse do sítě Anaheimu, kterou posuzoval videorozhodčí, byla totiž vítěznou.

V Dallasu však mohl slavit i Švéd Vinnerborg. Šlo totiž o velkou premiéru. Řídil zápas NHL jako první Evropan v historii. Sedmatřicetiletý rozhodčí s bohatými mezinárodnímu zkušenostmi se na pískání v nejlepší hokejové lize světa připravoval od léta. Ze švédského Ljungby se přestěhoval do Toronta, kde našel s manželkou a dvanáctiletými dvojčaty nový domov.

Začal pískat nižší soutěž AHL, kde si zvykal na hokej na užších kluzištích. "Zažíval jsem novou hokejovou kulturu, hledal si místo na ledě," vysvětloval v rozhovoru na stránkách Mezinárodní hokejové federace www.iihf.com.

Čtěte také

První příležitost naskočit v NHL pak dostal v úterý večer v Dallasu. "Jsem poctěn a je jedno, které týmy proti sobě stojí. Soustředím se na zápas, abych předvedl perfektní práci," říkal před utkáním.

A svoji roli zvládl, i když se nevyhnul ani komickému momentu – to když ohlašoval vyloučení obránce Paula Mary. "Bílý hráč, menší trest, dvě minuty, podražení," pobavil diváky. Anaheim totiž hrál v bílých dresech...

"Je to bomba! Vinnerborg si to zaslouží, patří mezi nejlepší rozhodčí v Evropě. Je také skvělým bruslařem," řekl LN na adresu kolegy extraligový sudí s mezinárodními zkušenostmi Radek Husička.

Video ze zápasu, který Vinnerborg řídil

Švédovým angažmá NHL prolomila jedno z posledních tabu vzhledem k Evropě. První hráč ze starého kontinentu si kanadskou-americkou soutěž vyzkoušel v roce 1964, před deseti lety měla NHL první evropské trenéry. Jen rozhodčí se dlouho nedostávali na řadu.

Milníky NHL

1964
Švédský útočník Ulf Sterner se stal prvním hráčem vyrostlým v Evropě, který naskočil do NHL. V dresu New York Rangers odehrál však jen čtyři zápasy.

2000
Čech Ivan Hlinka a Fin Alpo Suhonen se stali prvními evropskými trenéry v NHL.

2010
Švéd Marcus Vinnerborg jako první rozhodčí z Evropy pískal NHL.

"Tahle soutěž je totiž hodně specifická. Na hru je v Americe úplně jiný pohled než v Evropě. V minulosti jsem absolvoval pětihodinové školení s bývalým skvělým sudím a současným šéfem rozhodčích vNHL Terrym Gregsonem. Tam nám vysvětloval, jak to v zámoří pískají – hraje se více do těla. Kdyby se u nás některé zákroky, které jsou v NHL brány za tvrdé, ale čisté, nepískaly, tak se zblázní hráči. trenéři a nakonec i diváci," vysvětloval Husička.

Vinner borg se musel také naučit nově posuzovat bitky. V zámoří totiž nejdou hráči za ni do kabiny, ale dostanou jen pětiminutový trest. "Kolegové mi v tomhle hodně pomohli, protože jsem se musel citlivě naučit rozeznávat, co je ještě OK a co už ne," řekl Vinnerborg.

Pokud se Švéd osvědčí ve zbytku sezony, zřejmě otevře cestu do zámoří i dalším evropským sudím. "Ale půjde jen o několik jedinců, kteří se tam budou dostávat pomalu," pravil Husička.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz