Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padlo další tabu. Evropan poprvé v historii řídil zápas NHL

Sport

  7:45
DALLAS/PRAHA - V polovině třetí třetiny na něm spočinuly tisíce párů očí. Pak rozhodčí Marcus Vinnerborg promluvil do mikrofonu: „Puk přešel brankovou čáru. Je to gól.“ Diváci v Dallasu vybuchli nadšením, Trefa Brada Richardse do sítě Anaheimu, kterou posuzoval videorozhodčí, byla totiž vítěznou.

Švédský rozhodčí Marcus Vinnerborg foto: Reuters

V Dallasu však mohl slavit i Švéd Vinnerborg. Šlo totiž o velkou premiéru. Řídil zápas NHL jako první Evropan v historii. Sedmatřicetiletý rozhodčí s bohatými mezinárodnímu zkušenostmi se na pískání v nejlepší hokejové lize světa připravoval od léta. Ze švédského Ljungby se přestěhoval do Toronta, kde našel s manželkou a dvanáctiletými dvojčaty nový domov.

Začal pískat nižší soutěž AHL, kde si zvykal na hokej na užších kluzištích. "Zažíval jsem novou hokejovou kulturu, hledal si místo na ledě," vysvětloval v rozhovoru na stránkách Mezinárodní hokejové federace www.iihf.com.

Čtěte také

První příležitost naskočit v NHL pak dostal v úterý večer v Dallasu. "Jsem poctěn a je jedno, které týmy proti sobě stojí. Soustředím se na zápas, abych předvedl perfektní práci," říkal před utkáním.

A svoji roli zvládl, i když se nevyhnul ani komickému momentu – to když ohlašoval vyloučení obránce Paula Mary. "Bílý hráč, menší trest, dvě minuty, podražení," pobavil diváky. Anaheim totiž hrál v bílých dresech...

"Je to bomba! Vinnerborg si to zaslouží, patří mezi nejlepší rozhodčí v Evropě. Je také skvělým bruslařem," řekl LN na adresu kolegy extraligový sudí s mezinárodními zkušenostmi Radek Husička.

Video ze zápasu, který Vinnerborg řídil

Švédovým angažmá NHL prolomila jedno z posledních tabu vzhledem k Evropě. První hráč ze starého kontinentu si kanadskou-americkou soutěž vyzkoušel v roce 1964, před deseti lety měla NHL první evropské trenéry. Jen rozhodčí se dlouho nedostávali na řadu.

Milníky NHL

1964
Švédský útočník Ulf Sterner se stal prvním hráčem vyrostlým v Evropě, který naskočil do NHL. V dresu New York Rangers odehrál však jen čtyři zápasy.

2000
Čech Ivan Hlinka a Fin Alpo Suhonen se stali prvními evropskými trenéry v NHL.

2010
Švéd Marcus Vinnerborg jako první rozhodčí z Evropy pískal NHL.

"Tahle soutěž je totiž hodně specifická. Na hru je v Americe úplně jiný pohled než v Evropě. V minulosti jsem absolvoval pětihodinové školení s bývalým skvělým sudím a současným šéfem rozhodčích vNHL Terrym Gregsonem. Tam nám vysvětloval, jak to v zámoří pískají – hraje se více do těla. Kdyby se u nás některé zákroky, které jsou v NHL brány za tvrdé, ale čisté, nepískaly, tak se zblázní hráči. trenéři a nakonec i diváci," vysvětloval Husička.

Vinner borg se musel také naučit nově posuzovat bitky. V zámoří totiž nejdou hráči za ni do kabiny, ale dostanou jen pětiminutový trest. "Kolegové mi v tomhle hodně pomohli, protože jsem se musel citlivě naučit rozeznávat, co je ještě OK a co už ne," řekl Vinnerborg.

Pokud se Švéd osvědčí ve zbytku sezony, zřejmě otevře cestu do zámoří i dalším evropským sudím. "Ale půjde jen o několik jedinců, kteří se tam budou dostávat pomalu," pravil Husička.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...