Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Pan ‚Dokonalý‘ je bombardován. Skončí po 25 letech série postupů Red Wings?

Sport

  10:00
detroit/PRAHA - Jen těžko byste v NHL hledali v posledních dvou dekádách uznávanějšího generálního manažera než Kena Hollanda. Šedesátiletý odborník nejdříve pomáhal budovat a později sám budoval neúspěšnější hokejovou organizaci posledních dvou desetiletí. Na úspěchy Detroitu ale začíná padat prach času a zámořští odborníci dokonce předpokládají, že letos skončí rekordní klubová série postupů do play-off!

Podaří se kritizovanému Kenu Hollandovi postoupit s Detroitem do play off? foto: Profimedia.cz

Když se před 20 lety posunul Holland z pozice skauta a asistenta manažera na post hlavního, vypiloval práci svého předchůdce téměř do dokonalosti.

Přivedl do týmu zkušené hráče na sklonku kariéry - Bretta Hulla, Chrise Cheliose, Dominika Haška a Brendana Shanahana.

Legendy soutěže výrazně pomohly k dalším úspěchům slavné organizace a na přelomu tisíciletí vytvořily jeden z nejsilnějších týmů historie NHL.

Holland se dokázal vyrovnat i s jejich odchodem do důchodu. V pozdních kolech draftu našel klenoty jako Pavla Dacjuka, současného kapitána Henrika Zetterberga či obrovitého Švéda Johana Franzéna.

Frolík skóroval i ve druhém zápase nové sezony NHL, Calgary přesto prohrálo

Wings tak váleli dál. V roce 2008 dosáhli na svůj čtvrtý Stanley Cup za 11 let.

Poslední sezony to už ale taková hitparáda není. Ano, Wings si stále drží rekordní sérii 25 postupů do play-off v řadě na sebou.

Zámořští odborníci ale před startem nové sezony nad Hollandovým týmem nevěřícně kroutí hlavou. Jestli někdy série skončí, tak právě letos, tvrdí.

Jejich předpovědi lze snadno podložit fakty. Dlouholetí lídři týmu stárnou. Rus Dacjuk zvolil raději úprk zpět domů. Obranný val Detroitu patří k nejslabším v celé NHL a tým postrádá nějakou opravdovou hvězdu současné NHL.

Holland si toho je vědom. „K favoritům na Stanley Cup už nepatříme. Jsme v té druhé skupině týmů, co bude bojovat o play-off,“ doufá.

To ale fanouškům, kteří jsou roky zvyklí na úspěchy, nestačí a ztrácí trpělivost.

Co tedy starý lišák Holland dělal během léta, aby si jejich přízeň znovu naklonil na svoji stranu? V červnu mocně lákal kapitána Tampy Stevena Stamkose, aby podepsal lukrativní kontrakt ve „městě duchů“. Marně, hvězdný střelec upřednostnil setrvání na Floridě.

Zkušený manažer se snažil přilákat z Montrealu hvězdného obránce P. K. Subbana. Ztroskotal však na faktu, že neměl Canadiens v podstatě co nabídnout. Protihodnota chyběla.

Kritizované podpisy a zbytečná ztráta Frka

Po neúspěšných pokusech o přilákání velkých hvězd nakonec na trhu volných hráčů podepsal lukrativní a dlouholetou smlouvu s poctivým, ale stárnoucím centrem Fransem Nielsenem, získal trápícího se Thomase Vaneka a bouráka Stevena Otta.

Nutno přiznat, ani jedním krokem fanoušky Wings příliš nenadchnul. Nedokázal vyřešit největší problém sestavy Detroitu. Dřívější podpisy obránce Mike Greena, Jonathana Ericssona či Danny DeKeysera odpovědí na mezery v obraně opravdu nejsou.

Petr Mrázek v dresu Detroit Red Wings.
Brankář Detroitu Petr Mrázek.

Podle detroitských novinářů posledním Hollandovým přehmatem byla až příliš dobrovolná ztráta dvou nadějných střelců Frka a Fina Pulkkinena, které si na trhu volných hráčů stáhla Carolina a Minnesota.

„Oba měli mít místo v sestavě. Jsou to rození střelci. Měl přijít jejich čas. Pokud se jich chtěl manažer zbavit, tak je mohl vyměnit už během léta. Tohle je promarněná šance,“ kritizoval Hollanda místní novinář Drew Sharp.

Snadné mu dát za pravdu. Wings i přes několik nadějných talentů mají nejslabší sestavu za poslední roky a jejich rekordní série bude letos zřejmě ve velkém ohrožení.

Dokáží svěřenci trenéra Jeffa Blashilla prodloužit svůj úchvatný počin, nebo se blíží konec série?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!