23. června 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Peníze? Jen o nich už to není, tvrdí Vokoun

Tomáš Vokoun v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vokoun v akci. | foto: Reuters

PRAHA Možná to bude jeho poslední angažmá v hokejové NHL. Ještě pár dní – a Tomáš Vokoun, jeden z nejlepších gólmanů na světě, bude od 1. července volným hráčem na trhu. Jeho čtyřleté působení na Floridě je nejspíš u konce. "Ideálně bych chtěl smlouvu na tři roky," tvrdí. Ale kde, to dnes zatím neví ani on sám.

LN: Jaké je prožívat období, kdy pořádně nevíte, co bude? 
Víte, v mém věku už je to trochu snazší. Asi bych byl daleko nervóznější, kdyby mi bylo osmadvacet… Ale i tak to není příjemné, člověk pořádně neví, na čem je.

LN: Máte starosti hlavně kvůli zařizování kolem rodiny?
Přesně tak. U mě už to není úplně tak o hokeji, jako spíš právě o té rodině, o dětech, o jejich škole. Pak bude málo času na zařizování. Takže to je spíš mimohokejový stres.

LN: Mluví se o tom, čemu teď budete dávat přednost – jestli pohodovému životu, jaký máte na Floridě, nebo spíš sportovní stránce?
Až dostanu nějakou konkrétní nabídku, pak porovnám pro a proti z obou stran. V téhle chvíli jsem ale žádnou nedostal a jedinou, kterou bych mohl, by byla od Floridy.

LN: Od 1. července už budete volným hráčem, což je za chvíli…
Tam teprve uvidím. Mým cílem je, abych měl už kolem prvního podepsaný kontrakt, věděl, kde budu a mohl se podle toho přizpůsobit… Rodina je pro mě obrovsky důležitá, ale i ona chápe, že mi do konce kariéry zbývá jen pár roků. Taky se uvidí, jestli si budu vůbec moct vybírat. Jsem připravený na cokoliv.

LN: Říká vám teď manželka, že je to jen na vás? Že vám důvěřuje?
Ta mi nikdy do takových věcí nemluvila. Já hraju dlouho a mám už představu, co by mi zhruba vyhovovalo. Až podle konkrétních věcí se potom budu snažit celou svoji situaci vyhodnotit.

LN: Asi budete i hledět na to, jestli má tým šanci na Stanley Cup, ne?
Jako každý hráč bych ho rád vyhrál, ale ten získá jeden tým z třiceti. Není to ani jen o financích, ani jen o Stanley Cupu, ani jen o rodině. Bude to o tom, abych byl s rodinou celkově spokojen. A abych byl ohodnocen za práci, kterou dělám.

LN: Chcete-li mít tedy už 1. července jasno, to se opravdu rozhodnete tak rychle?
Už se na ty varianty nějak připravuju. I můj agent mi nastiňuje možnosti, o jakých si myslí, že by mohly přijít. Ale daleko víc budu vědět po draftu, není to o tom, že mi někdo zavolá a ptá se, jestli beru nebo ne. Nějaký přehled už mít budu.

LN: Když se zeptám na představu ideálního klubu. Řekl byste ten s velkými ambicemi, který nabízí životní podmínky jako Florida?
(usměje se) Já jsem realista, takže si nemyslím, že v tuhle chvíli… Asi narážíte na Tampu Bay, co?

LN: Třeba.
Tampa se dostala daleko. Tohle by bylo skloubení obou věcí, jenže realisticky: oni v play off měli dobrého brankáře. Asi je to klub, který svou polohou a výkonností zapadal do mého hledáčku, ale to neznamená, že budou mít zájem o mě.

LN: To byste si dokázal představit život i v chladné Kanadě, přestože jste si zvykl na slunné Floridě?
Vždyť já už hrál v chladné Kanadě taky pár let, než jsem pak odešel do Nashville. Mám teď tu výhodu, že za pár let si vyberu, kde chci bydlet a už se nikam stěhovat nebudu. Takže to ještě pár let vydržím.

LN: Vy tvrdíte, že už vám moc let v NHL nezbývá, přestože chytáte ve skvělé formě. Byl byste ochoten jít s platem výrazně dolů?
Já jsem připraven jít dolů, ať se stane cokoliv. Jak jsem řekl – u mě už to není pouze o platu. Musíte dělat kompromisní věci, ovšem jednu věc jste řekl správně: pořád patřím do špičky brankářů. Jsem přesvědčen, že můžu hrát ještě dlouho, ale co je dlouho, to nikdo úplně neví.

LN: Gólman postupem času zraje jako víno. Berete své poslední dva až tři roky jako jedno z nejlepších období své kariéry?
Myslím si, že jsem v hodnocení, jak hraju, sám na sebe nejpřísnější. Ale na to, že jsem hrál na Floridě, kde sledovanost není taková, jsem spokojený, i když je vždy možnost se zlepšovat. Na druhou stranu, ať se podívám na jakoukoli statistiku, kterou jako gólman můžu ovlivnit, vždy jsem byl v nejlepší desítce.

LN: Jak dlouho byste si tedy přál v Americe ještě chytat?
Zhruba tak tři roky.

LN: Takže to je také délka smlouvy, kterou si představujete?
Ano, chci něco delšího než rok. To je jedna z věcí, která je pro mou rodinu důležitá – abychom někam nejeli jenom na osm měsíců, protože to nikomu na klidu nepřidá. Jo, může to nakonec dopadnout na jeden rok, ale chci minimálně na dva.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!