Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Sport

Britští fanoušci znovu vyvolávají jméno Petra Čecha. Ten proráží v hokeji

Petr Čech v dresu Belfastu. foto: Reuters

Sobotní večer zněl zimní halou v Belfastu netradiční popěvek: „My chceme Čecha!“ Kdo by si ještě před pár lety tipl, že šest tisíc britských fanoušků bude vyvolávat jméno fotbalové brankářské legendy Petra Čecha na hokejovém zápase? Inu, stalo se a ve stropě je další díra. Bývalý fotbalový reprezentant v 41 letech zažil premiéru v nejvyšší britské – hokejové – soutěži.
  7:37

„Tohle je senzační příběh,“ souhlasili oba komentátoři.

Do branky Giants vjel Čech necelých pět minut před koncem třetí třetiny za rozhodnutého stavu 5:1 proti Glasgow Clan. Gól nepustil a připsal si i jeden zákrok, takže pak střihl široký úsměv, když se ho ostrovní novináři v nadsázce ptali na stoprocentní úspěšnost zákroků, s níž v lize bude asi chvíli vládnout.

Ale o tu samozřejmě tolik nešlo. I když britská liga ani zdaleka nepatří k nejkvalitnějším na světě, hraje ji mnoho zámořských hokejistů, zejména Kanaďanů, a vyrostl v ní třeba Liam Kirk, nadaný útočník momentálně ve službách extraligového Litvínova.

„Jsem moc vděčný, myslím, že jde o docela neobyčejnou věc, která se mi podařila. Jsem hrdý,“ vykládal Čech. Zaujal i Američana Bobbyho Robinse, který si na pár zápasů vyzkoušel NHL za Boston Bruins a v Belfastu odehrál jednu sezonu. „Co to má za příběh?“ ptal se na sociální síti X. „Aha! Skvělý, Čech zraje jako víno. Líbí se mi, že se Giants podobných věcí nebojí.“

V Belfastu, který před měsícem porazil Pardubice 3:2 v Lize mistrů, je Čech na krátkodobou výpomoc. Klubu se zranili náhradní brankáři, ostatně zdravotní stav výrazně dopomohl i k samotnému debutu, neboť jednička Tyler Beskorowany si přivodil lehčí zranění při jednom ze zákroků.

„Nechcete jít do branky za situace, kdy musíte. Už jsem na střídačce nějaký čas prostál, takže skočit tam rovnou by nebylo ideální pro nikoho, ale proto jsem tu. Být připravený, kdykoliv mě budou potřebovat,“ říkal Čech.

A nervozita? Kdepak: „Mám zkušenosti z velkých zápasů, to rozhodně pomohlo. Navíc jsem s týmem už dva týdny trénoval. Byl to výjimečný moment. Ještě důležitější je, že jsme vyhráli.“

Čech se vrátil k hokeji poté, co v roce 2019 ukončil fotbalovou kariéru, v níž vyhrál anglickou Premiere League i Ligu mistrů.

Začal ve čtvrté lize v týmu Guildford Phoenix, loni přestoupil do Chelmsfordu a před pár měsíci podepsal v Oxfordu v nižší soutěži. Právě odsud v Belfastu hostuje.

Giants mimochodem trénuje Adam Keefe, jehož bratr Sheldon trénuje Toronto Maple Leafs v NHL. Na dresu Čech nosí číslo 39, které zase v NHL proslavil Dominik Hašek.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj