20. ledna 2015 15:26 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vampola dostal další trest za simulování. Šéf komise sudích: Je to ubohost

Petr Vampola a jeho střela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Vampola a jeho střela. | foto: MAFRA - Bořivoj Černý

PRAHA Tu nálepku už má několik let, dokonce se proti ní i bouřil, ale teď je jasné, že se ji už asi nikdy nezbaví. Hokejový útočník Petr Vampola z Liberce byl potřetí v sezoně potrestaný za simulování. Dvakrát za to zaplatil částkou odpovídající 10 procentům jeho měsíčního platu, potřetí navíc nesmí v jednom utkání hrát.

Tak praví hokejové řády. Extraliga začala simulování trestat od ledna 2013 a jenom v letošním ročníku disciplinárka vynesla 17 trestů za nafilmovaný pád. Tím posledním je třinecký Milan Doudera.

Vampola je mezi hříšníky jasným králem, hned za ním se drží zlínský Zdeněk Okál, jenž pád k ledu přihrál dvakrát. Liberecký útočník se k trestu odmítl vyjádřit, žádost o rozhovor s omluvou odmítl s tím, že vydá později prohlášení.

Seznam odsouzených

Petr Vampola (Liberec) 3x
Zdeněk Okál (Zlín) 2x
Petr Leška (Zlín)
Michal Poletín (Slavia)
David Kajinek (Liberec)
Tomáš Jiránek (Boleslav)
Jiří Gula (Litvínov)
David Hruška (K. Vary)
Jan Káňa (Vítkovice)
Roman Szturc (Vítkovice)
Lukáš Klok (Vítkovice)
Jan Schleiss (Plzeň)
Radan Lenc (M. Boleslav)
Milan Doudera (Třinec)

Sami však můžete posoudit, nakolik se naposledy provinil v nedělním utkání 39. kola v Mladé Boleslavi, kde ho sudí po souboji s Markem Trončinským vyloučili.

Šéf komise rozhodčích Karel Holý verdikt vysvětlil takto: „Vampola se pokusil atak soupeře využít k tomu, aby pádem na led ovlivnil úsudek rozhodčích a získal výhodu pro vlastní mužstvo. Z videozáznamu je zřejmé, že k pádu nedošlo v důsledku předchozího zákroku, ale že byl iniciován hráčem samotným.“

Za nafilmovaný pád nebo přehrávání disciplinární komise standardně uděluje pokutu, při opakovaném provinění však situaci řeší i jako nesportovní chování. Holý poukázal na fakt, že po druhém trestu byl Vampola na možnost přísnějšího posuzování upozorněn.

Nejvíc trestů za simulování však mají ve Vítkovicích, kde disciplinárka zasáhla už třikrát v případech Lukáše Kloka, Jana Káni a Romana Szturce, Jiří Burger navíc naposledy dostal napomenutí s tím, že pád nemohl ustát, ale zbytečně trhl tělem.

„Některé verdikty jsou správné, o jiných by se dalo polemizovat. Ale jinak s tímto trendem posuzování nafilmovaných pádů souhlasím. Sami jsme si ho přece odsouhlasili,“ reagoval vítkovický manažer Petr Husička.

Pozoruhodné je, že simulování i přes přísnější posuzování nevymizelo. Nutno ovšem podotknout, že někdy je velice těžké rozpoznat, jestli šlo skutečně o filmování.

ČTĚTE TAKÉ

Příkladem budiž Michal Bárta z Mladé Boleslavi, který byl podražený Janem Výtiskem z Liberce, ale po prostudování videozáznamu šéf disciplinárky Holý konstatoval, že v Bártově jednání nenašel snahu následky zákroku zvýraznit a řízení zastavil. Ostatně posuďte sami.

V tomto ročníku byl za simulování v zápase vyloučený i Bártův spoluhráč Tomáš Hyka, i jeho však komise následně osvobodila.

Hokejisté někdy s postihem nesouhlasí a podávají odpor, to jednou učinil i Vampola - leč nebylo mu to nic platné. Jiným se zase nechce pokutu zaplatit: za zlínského Petra Lešku to udělal klub, vítkovický Káňa peníze poslal až na výzvu disciplinárky.

Hokejové řády se zpřísnily kromě simulování i ohledně diskuzí s rozhodčími, kterou jsou za hranou. Nejznámějším příkladem je sparťanský šéf Petr Bříza, jenž v listopadu vnikl do kabiny arbitrů a hlasitě kritizoval jejich výkon. Za to dostal od disciplinárky pokutu ve výši 30 tisíc korun.

Svaz už vybral na pokutách 400 tisíc

„Simulování je naprostá ubohost,“ říká šéf hokejové disciplinárky Karel Holý.

„Měli jsme pocit, že se to v minulé sezoně zklidnilo. Jenže když letos dostali sudí pokyn, aby víc pískali fauly hokejkou, tak jak je běžné na mezinárodní scéně, hráči si to po svém přerovnali v hlavě a rádi tomu napomáhají. Je to naprostá ubohost! Dělají tyjátr, když se jich někdo dotkne hokejkou a šijí na sebe bič, protože nám dochází trpělivost.“

Na začátku sezony jste byli kritizováni za vysoké tresty pro některé hráče. Teď mám pocit, že snaha vymýtit simulování má pozitivní odezvu.
Ale na začátku sezony to byla shoda okolností, protože prvních sedm hříšníků byli recidivisté, kterým se to nasčítalo. Ale teď už se to zklidnilo, protože trenéři naše tresty respektují. Podívejte na Hollwega - my mu dali 10 zápasů distanc a Tomáš Vlasák po jeho zákroku nehrál dva měsíce. Výkonný výbor mu sice trest snížil, ale za měsíc toho stejného hráče trestáme za ten samý zákrok. A už nikdo neřekne ani půl slova. Opožděně vám lidé dají za pravdu, že ten první trest byl adekvátní, že si ho zasloužil. Bohužel to vyšlo najevo, až když zranil dalšího hráče. Proč to nepochopili hned? To mě mrzí.

Alespoň nějaké zadostiučinění.
Ale to já nepotřebuji. Teď se to naštěstí uklidnilo, ale filmování a simulování považuji za ubohost.

Trestem za ně je pokuta ve výši 10 procent z platu, že?
Ano, když se to opakuje, tak můžeme pozastavit činnost na jedno až tři utkání. Takže kdyby to Vampola ještě zopakoval, dostane další tři zápasy.

Kolik už jste na pokutách v sezoně vybrali?
Mám pocit, že kolem Nového roku to bylo 400 tisíc.

Co se s penězi děje?
Po sezoně jdou zpět klubům, protože se jim za ně nakoupí videotechnika, počítače či časomíry. Nemáme z toho žádné provize, aby si nikdo nemyslel, že hráče trestáme schválně. 

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.