Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav

Plekanec a Hejduk zářili

10:16
NEW YORK - Hokejista Tomáš Plekanec z Montrealu potvrdil v úterním utkání NHL aktuální dobrou formu, když gólem a asistencí dovedl svůj tým k výhře 3:0 nad Vancouverem a bodoval už v šestém zápase za sebou. Český útočník nejprve v 19. minutě otevřel skóre zápasu poté, co po návratu z trestné lavice úspěšně zakončil samostatný nájezd. V 37. minutě pak připravil v přesilové hře druhou branku pro Andreje Markova.

Hejduk dává branku. foto: ČTK

"Klíčem k úspěchu byla naše fantastická hra v oslabení," prohlásil Plekanec, který v posledních šesti zápasech vstřelil šest gólů a na čtyři přihrál. V úterý byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu hned za brankářem Jaroslavem Halákem. Slovenský gólman zlikvidoval všech 34 střel soupeře a poprvé v sezoně vychytal čisté konto. Canucks, kteří přestříleli domácí v poměru 34:17, prohráli po čtyřech vítězných zápasech, naopak Canadiens si poprvé od 17. ledna připsali druhou výhru po sobě.

Obě vychytal gólman Halák, který musel jenom v třetí třetině čelit 13 střelám. "Věděl jsem, že budou střílet víc a víc. Jenže jsme podali skvělý týmový výkon, kluci se vrhali do každé střely. Z naší strany to byl neuvěřitelný zápas," radoval se Halák, který dostane přednost před trápící se týmovou jedničkou Careym Pricem i v pátek na ledě Philadelphie. "Na svou příležitost si musel dlouho počkat. Carey má smůlu, věřím, že s Jaroslavem můžeme vyhrát pět, šest nebo sedm zápasů v řadě," nechal se slyšet kouč Guy Carbonneau.

Martin Erat z Nashvillu byl zvolen nejlepším hráčem utkání s Chicagem, v němž třemi asistencemi režíroval velký obrat Predators. Ti prohrávali po dvou třetinách 1:3, v třetím dějství ale čtyřmi góly otočili skóre na konečných 5:3. Jednu branku v dresu Blackhawks vstřelil Martin Havlát.

Dva góly vstřelil Milan Hejduk z Colorada do sítě Atlanty, další porážku Avalanche ale neodvrátil. Thrashers zvítězili 4:3 a připsali si teprve desátou výhru na domácím ledě v sezoně. Základ k ní položili již v první třetině, v níž získali vedení 3:0. Hejduk následně dvěma trefami náskok domácích zmírnil, jenže v 36. minutě zvýšil na 4:2 Rich Peverley. Hostům se pak podařilo v závěru třetí třetiny už jen snížit.

Kamenem úrazu jsou pro Colorado přesilové hry. Hejduk sice v jedné skóroval, jenže hned ve dvou početních výhodách hráči Avalanche sami inkasovali. Přitom Atlanta je se sedmdesátiprocentní úspěšností nejhorším týmem v oslabení z celé ligy. "Tohle je neakceptovatelné. Jedna věc je nevyužít vlastní přesilovku, ale když už, tak ještě nemůžeme na druhé straně sami inkasovat. A navíc hned dvakrát," konstatoval Hejduk.

Po dvou prohrách znovu zabrali hokejisté Bostonu. Lídři Východní konference rozstříleli 6:1 Floridu, které i s úroky oplatili sobotní porážku 0:2. Dvěma góly se na triumfu Bruins, kteří vyhráli teprve podruhé z posledních osmi zápasů, podílel nováček Byron Bitz.

V brance Floridy poprvé po devíti zápasech chyběl kvůli nemoci Tomáš Vokoun. Celý zápas musel na ledě protrpět jeho náhradník Craig Anderson, který kapituloval hned při první střele po 48 sekundách hry. "Byla to bída," zhodnotil výkon celého týmu trenér Panthers Peter DeBoer, jehož svěřenci vyhráli devět z předchozích třinácti zápasů. "Myslím, že jsme nehráli tak špatně, jak by se mohlo podle výsledku zdát. Ale prostě jsme jim darovali dva góly, což si nemůžeme dovolit s žádným soupeřem, natož s nejlepším týmem v lize," dodal DeBoer.

Pošesté v sezoně shodil rukavice český bitkař David Kočí z Tampy. V bitce s hromotlukem Stevem MacIntyrem z Edmontonu však prohrál na body a nedařilo se ani jeho týmu, který podlehl 3:5.

DNEŠNÍ VÝSLEDKY:
Boston - Florida 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Branky: 36. a 44. Bitz, 1. Bergeron, 7. Stuart, 46. Ward, 50. Ryder - 14. Kreps. Střely na branku: 39:25. Diváci: 16.781.

Buffalo - Anaheim 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
Branky: 12. Gaustad (Kotalík), 59. Kotalík - 2. Selänne, 32. Marchant, 39. Brown. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.690.

Washington - Philadelphia 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 2. Backström, 25. Ovečkin - 30. Giroux, 50. Hartnell, 51. Carter, 53. Asham. Střely na branku: 35:37. Diváci: 18.277.

Atlanta - Colorado 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)
Branky: 3. Enström, 5. Kovalčuk, 12. Reasoner, 36. Peverley - 19. a 32. Hejduk, 59. Stewart. Střely na branku: 26:33. Diváci: 12.101.

Montreal - Vancouver 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 19. Plekanec, 37. Markov (Plekanec), 60. Lapierre (Hamrlík). Střely na branku: 17:34. Diváci: 21.273.

Edmonton - Tampa Bay 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Branky: 34. a 60. Souray, 3. Cole, 6. Strudwick, 43. Cogliano - 23. a 54. Murphy, 33. Stamkos. Střely na branku: 45:29. Diváci: 16.839.

Nashville - Chicago 5:3 (0:0, 1:3, 4:0)
Branky: 35. Arnott, 43. Legwand (Erat), 46. Dumont, 55. Ward (Erat), 58. Weber (Erat) - 27. Byfuglien, 29. Havlát, 36. Kane. Střely na branku: 29:32. Diváci: 15.075.

Minnesota - Los Angeles 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 26. Miettinen - 35. Johnson, rozh. nájezd Doughty. Střely na branku: 24:25. Diváci: 18.568.

St. Louis - Phoenix 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 34. Perron, 36. McClement (R. Polák) - 7. Doan. Střely na branku: 24:25. Diváci: 17.512.

Calgary - Columbus 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 1. a 60. Iginla, 32. Phaneuf, 36. Cammalleri - 4. Umberger (Voráček). Střely na branku: 28:29. Diváci: 19.289.

Ottawa - Carolina 4:2 (3:1, 1:1, 0:0)
Branky: 15. Heatley, 15. Kelly, 20. Comrie, 22. Spezza - 15. Eaves, 39. Babčuk. Střely na branku: 22:43. Diváci: 16.541.