13. dubna 2010 3:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Posily ze zámoří se hlásí pro reprezentační služby. Končí jim sezona

Tomáš Vokoun (vpravo) a Ondřej Pavelec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vokoun (vpravo) a Ondřej Pavelec. | foto: ČTK

PRAHA Není to pouhá hranice mezi úspěchem a zklamáním. Je to také důležitý zlom pro český hokej. S koncem základní části se v NHL začínají rodit první posily pro mistrovství světa. Očekávaný turnaj v Německu startuje už za necelý měsíc.

Michael Frolík. Jakub Voráček. Nebo další z talentů brankář Ondřej Pavelec. A snad dokonce také Václav Prospal, hokejový srdcař, jenž dle mnohých neměl chybět v olympijské nominaci. Teď možná své patriotství stvrdí útočník Rangers o to víc.

POSILY Z NHL

JE O NĚ VELKÝ ZÁJEM:
Václav Prospal (NY Rangers)
Marek Židlický (Minnesota)
Tomáš Kaberle (Toronto)

– nechali si ještě čas na rozmyšlenou, národní mužstvo ale o ně velmi stojí a jeho kouč jim má co nejdříve volat.

Tomáš Vokoun, Rostislav Olesz, M. Frolík, K. Kreps (Florida)
Ondřej Pavelec (Atlanta)
Jakub Voráček (Columbus)

– přílet už přislíbili nebo jen čekají na okamžik, až u svých zaměstnavatelů projdou lékařskou prohlídkou.

S KÝM SE (NE) POČÍTÁ PRO MISTROVSTVÍ SVĚTA:
Visí nad nimi otazník (???) 
Tomáš Plekanec (Montreal)
Patrik Eliáš (New Jersey)
Martin Erat (Nashville)
David Krejčí (Boston)
Milan Michálek (Ottawa)
Tomáš Fleischmann (Washington)
Z. Michálek, M. Hanzal (Phoenix)
– postoupili do play off, reprezentace je osloví v případě, že z něj vypadnou.

Roman Polák (St. Louis)
Filip Kuba (Ottawa)
– mají zdravotní potíže, a tak se čeká, jestli je nakonec kluby uvolní.

MOC SE S NIMI NEPOČÍTÁ:
Martin Havlát (Minnesota)
– své naděje na nominaci pohřbil už na olympiádě ve Vancouveru, kde hrál absolutně bez formy; vedení národního týmu mu přestalo věřit.
Jan Hejda (Columbus)
– trenér po něm touží, ale není příliš reálné, že se po zranění kolena stihne vrátit a že ho klub vůbec pustí.
Radek Dvořák (Florida)
– zřejmě musí vyčkat podle situace ostatních, až pak by přišla jeho šance

Je dosti pravděpodobné, že bude hrát na světovém šampionátu. Byla by to vřele vítaná zpráva. Tito všichni hráči postupně vzkazují, že mají chuť svoji zemi reprezentovat. "S některými z nich jsem už mluvil. A vypadá to dobře," těší českého kouče Vladimíra Růžičku.

V NHL se totiž rozjede od středy play off a pro hráče z týmů, které se do vyřazovací části neprobojovaly, skončila o víkendu předčasně letošní sezona. Skončila i pro Floridu Panthers, kde je kromě party mladíků jedno jméno ze všech nejdůležitější.

Tomáš Vokoun. Ať se vám to líbí, nebo ne – zkušený gólman, jehož neuvěřitelná jistota ohromila už na hrách ve Vancouveru, výrazně ovlivňuje šance Čechů na květnové akci v Německu. Proto byl pro Růžičku balzám na uši slyšet nedávno Vokounova slova: "Přijedu. Nechci mít po sezoně už zase takhle brzy."

Pár hráčů kluby nemusí uvolnit
A to i přesto, že v NHL neodchytal poslední tři zápasy a list Miami Herald psal o potížích se zády. "Tomáš se k nám určitě připojí na Švédských hrách," ujišťoval včera pro LN Růžička. "První kluci by z Ameriky mohli dorazit už během příštího týdne." Většina z nich si v současnosti vyřizuje osobní věci a čeká na svolení od klubového zaměstnavatele.

"Kromě Frolíka, Voráčka či Pavelce to jsou třeba Olesz a Kreps," nastínil Růžičkův reprezentační asistent Josef Jandač. "Ovšem je ještě předčasné dělit adepty na nominaci do první a druhé vlny. Protože určité ego u hráčů funguje. A když někdo získá dojem, že je pouhou záplatou, může to být problém."

I tak těch trablů může nastat více – především se zkušenými obránci. Růžička totiž hodně stojí o Marka Židlického i Tomáše Kaberleho. "První z nich není zdravotně úplně v pořádku. A druhý mi zatím nezvedá telefon," řekl trenér.

Vladimír Růžička.

Další? Komplikace u výstupní lékařské prohlídky hrozí také Romanu Polákovi a Janu Hejdovi. Ten si v zimě přivodil vážné zranění kolena, ale Růžička se naděje úplně nevzdává. "Lepší se to. Uvidíme." Těch posil však může být daleko více. Vedení národního týmu bude čekat do poslední chvíle, jak se za oceánem vyvine play off...

Už po 1. kole například vypadne jeden z duelu Tomáš Fleischmann – Tomáš Plekanec. Ve hře jsou i Eliáš, Erat, Krejčí či bratři Michálkové. S kým naopak Růžička nepočítá, je Vrbata nebo Martin Havlát. Únorová olympiáda, na níž hrál bez formy, ho připravila o šanci.

Najdete na Lidovky.cz