Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Poslední bývá nejtěžší, říká Jágr o asistenci číslo tisíc v NHL

Sport

  17:08
DALLAS/PRAHA - Český hokejista Jaromír Jágr nahrál puk Whitneymu, ten ho posunul na Benna a byl z toho gól. Nebyla to žádná kouzelná či geniální asistence, ale obvyklá přesilovková situace. Přesto byl Jágr rád, že se 1000. nahrávky v NHL konečně dočkal.

Dallas Stars. Vpravo Jágr foto: ČTK

Zápasy Dallasu s Minnesotou mívají náboj derby. Mnozí fanoušci Wild nesnášejí Stars, protože jim připomínají bolestný odchod jejich North Stars z Minnesoty do Dallasu v roce 1993. Vyhecovaná byla taky páteční bitva. Oba rivalové zápolí o postup do play-off a hlavně pro Dallas je každý bod nesmírně vzácný. Vítězství 5:3 pro něj znamená malý poklad. Právě při rozdílovém gólu v početní převaze pěti proti třem ve 43. minutě asistoval Jágr a dobyl tisícovku.

K TÉMATU

Jeden z předcházejících faulů (krosček) si na obránci Suterovi vykoledoval právě hráč s číslem 68 na dresu. Proto si zasloužil puk na památku, ovace stojícího publika v hale (včetně kamaráda a prezidenta kladenského klubu Václava Bartoše) i vyhlášení první hvězdou večera. Jakkoli ta nahrávka vypadala jednoduše, provází ji jisté kouzlo. Ostatně jako skoro všechno, čeho se Jaromír Jágr dotkne. Tisíc asistencí v základní části NHL před ním nasbíralo pouze 11 legend (Gretzky, Francis, Messier, Bourque, Coffey, Oates, Yzerman, Howe, Dionne, Lemieux, Sakic).

Mezi aktivními hráči je v počtu nahrávek s velkou ztrátou druhý Thornton ze San Jose (779). Jágrovi se tisícovka chvíli vyhýbala. V pondělní partii proti Minnesotě (4:7) i v páteční odvetě spoluhráči promarnili řadu jeho nabídek. V pátek jen ve druhé třetině narazili v jasných pozicích po Jágrových akcích Goligoski, Benn či Nystrom na umění brankáře Hacketta. "Jako by si Hackett řekl: Proti mě tu tisícovku rozhodně neuděláš!" volal vzrušeně komentátor televizní stanice Fox.

Jágr znovu potvrdil, že náleží k nejlepším útočníkům všech dob

Nejlepší nahrávači historie

1. Wayne Gretzky 1487 záp. / 1963 asist.
2. Ron Francis 1731 / 1249
3. Mark Messier 1756 / 1193
4. Ray Bourque 1612 / 1169
5. Paul Coffey 1409 / 1135
6. Adam Oates 1337 / 1079
7. Steve Yzerman 1514 / 1063
8. Gordie Howe 1767 / 1049
9. Marcel Dionne 1348 / 1040
10. Mario Lemieux 915 / 1033
11. Joe Sakic 1378 / 1016
12. Jaromír Jágr 1378 / 1000

"Měli jsme spoustu šancí a ani jedna se neujala. Ten poslední krok často bývá nejtěžší," prohlásil Jágr před skupinkou reportérů v kabině a usmál se. V další vteřině zvážněl a dodal: "Hlavně jsem rád, že jsme vyhráli." Z osobního úspěchu by při porážce nemohl mít opravdovou radost.  Jágr znovu potvrdil, že náleží k nejlepším útočníkům všech dob. Ve Stanley Cupu, české a československé lize či v Rusku za Omsk nastřádal dalších více než 400 asistencí.

Gólů nastřílel ve své profesionální kariéře v Evropě i zámoří 974, přičemž přes tisícovku se v historii dostali pouze tři mistři - Wayne Gretzky, Gordie Howe a Bobby Hull. Dallaský kouč Glen Gulutzan chválí Jágra, kudy chodí. V pátek o něm na tiskovce řekl: "Nepředstavoval jsem si, že nám bude prospěšný tolika způsoby. Herně je jedním z nejlepších hokejistů v dějinách, o tom není pochyb. Na mužstvo má ale největší vliv jeho sebevědomí, vůle a touha po vítězství." Pak připomněl, jak se Jágr chvíli po své slavné chvilce a aplausu od 17 tisíc diváků vrhnul do šarvátky, aby pomohl svému napadenému spoluhráči:

"Páni, tohle je něco navíc. Jakýsi nehmatatelný, nepostižitelný příspěvek. Něco takového je pro náš tým úžasné!" Jágr se takřka nepere. Do rvaček se pouští jen ve chvílích nejvyšší nutnosti. Jedna z nich nastala v "derby" s Minnesotou. Naneštěstí ve skrumáži vyšel na Jágra proslulý bitkař Mike Rupp. Jedenačtyřicetiletý sedlácký synek z Kladna se však od něj nenechal zmlátit. To pro něj znamenalo další cenné vítězství ve výjimečném pátečním večeru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!