14. října 2008 11:16 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Případů selhání srdce u špičkových sportovců přibývá

Ruský talent Alexej Čerepanov, který zemřel včera přímo na střídačce při zápase ruské KHL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský talent Alexej Čerepanov, který zemřel včera přímo na střídačce při zápase ruské KHL. | foto: ČTK

PRAHA Přehled známých sportovců, kteří v posledních deseti letech zemřeli na srdeční selhání během zápasu: 6. října 1998 - Devětadvacetiletý kanadský hokejista Stephane Morin zemřel na srdeční zástavu přímo na střídačce týmu Berlín Capitals během zápasu nejvyšší německé soutěže.

25. července 1999 - Na zástavu srdce zemřel na hřišti třiadvacetiletý rumunský fotbalista Stefan Vrabioru z prvoligového klubu Astra Ploješť. Později byl v jeho těle objeven anabolický steroid metandenon.

26. června 2003 - Pár minut po skončení semifinálového zápasu Poháru FIFA zemřel kamerunský fotbalista Marc-Vivien Foé, jenž v průběhu utkání zkolaboval. Pitva později ukázala, že Foé trpěl vrozenou srdeční vadou.

26. ledna 2004 - Čtyřiadvacetiletý maďarský fotbalový útočník Miklós Fehér, který hrál za Benfiku Lisabon, zemřel na zástavu srdce jen necelé dvě hodiny poté, co se při ligovém zápasu zhroutil na hřišti.

10. února 2004 - Ve Švédsku zemřel lotyšský basketbalový reprezentant Raimundas Jumikis, jemuž při ligovém utkání selhalo srdce.

27. října 2004 - Během zápasu brazilské fotbalové ligy zkolaboval třicetiletý obránce Serginho z týmu Sao Caetano a krátce po převozu do nemocnice zemřel na zástavu srdce.

3. listopadu 2004 - Jednatřicetiletý hokejový obránce Sergej Žoltoks z Lotyšska zemřel po utkání nejvyšší domácí soutěže, když mu selhalo srdce.

28. srpna 2007 - Dvaadvacetiletý španělský fotbalista Antonio Puerta z FC Sevilla podlehl po třech dnech srdečním problémům, kvůli nimž dvakrát zkolaboval během ligového utkání s Getafe.

29. prosince 2007 - V závěru utkání skotské fotbalové ligy zkolaboval kapitán Motherwellu Phil O'Donnell, při převozu do nemocnice pětatřicetiletý záložník zemřel. Pitva odhalila, že příčinou bylo selhání srdce.

13. října 2008 - Během zápasu KHL zkolaboval na střídačce ruský hokejista Alexej Čerepanov. Krátce po převozu do nemocnice zemřel devatenáctiletý hráč Omsku na zástavu srdce.

ČTK