Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Sport

Největší rozdíl. Pro nás všechny je to zrcadlo, mistry tu nemáme, mrzí Rulíka

Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík. foto: ČTK

Svižnější, silnější, šikovnější. Švédští hokejisté při úvodním vystoupení na domácím turnaji v Karlstadu přehráli český výběr (4:1) a jasně dokumentovali i velký odstup v kvalitě obou mužstev. „Proti nám stal opravdu silný tým. Co jsem u reprezentace, ten rozdíl byl asi největší. Moc nám toho nedovolili,“ připouštěl zamyšlený trenér Radim Rulík.
  8:10

Těžko hledal nějaká pozitiva vyjma úvodních dvanácti minut, kde Češi s nabitým soupeřem drželi krok a dokonce se i ujali vedení.

Dál už šlo vypíchnout snad jedině snahu.

„Nevšiml jsem si, že by kluci něco podcenili nebo do něčeho nešli naplno,“ povídal také Rulík. „Vůbec bych nehledal problém v přístupu, kvalita zkrátka byla na straně Švédů.“

Kompletní mužstvo včetně trenérů si po čtvrtečním večeru odneslo tvrdou, ale v přípravě cennou lekci. Se Seveřany nejprve ve Švýcarsku přišlo o vítěznou sérii, když padlo také po jasném průběhu 3:5. Teď byla propast mezi dvěma nejlepšími celky Euro Hockey Tour ještě zřetelnější.

„Bylo to zrcadlo pro mě, trenéry i hráče,“ přiznal osmapadesátiletý kouč.

„Úroveň špičkových hráčů v Evropě je značná, často jde o kluky, kteří i v NHL a na mezinárodní scéně měli a pořád mají velkou kvalitu... My zvolili tenhle výběr, stejně jako soupeř máme nějakou filozofii a chtěli jsme zkusit i další hráče. Olympijské vítěze a mistry světa ale nemáme. Kdyby ano, nastoupili by. Já je tu během tří dní nevytvořím.“

Český brankář Jakub Málek se přesouvá při švédské šanci.

Duel s Tre Kronor neukázal nic menšího než viditelný rozdíl mezi tamní a tuzemskou nejvyšší soutěží, což Rulíkovi také neuniká: „Jen se podívejte na naši extraligu, tam uvidíte, jak moc je v ní nepřesných přihrávek. A tady je tempo mnohem vyšší. Jen se zde všechno dokresluje.“

Švédské hry 2024

Příloha iDNES.cz

Jednoduše řečeno, nepřesná hra národního týmu se už z principu nemohla s tou soupeřovou srovnávat.

„Když pak přidali, my už nedokázali zareagovat, byli celkově silnější, lepší bruslařsky i na kotouči, který jim neutíkal. Dobře se pohybovali, dobře kombinovali,“ hodnotil Rulík.

Český útočník Oscar Flynn (19) posílá puk okolo švédského forvarda Malteho Stromwalla (88).

„Od nás to nebylo optimální. Skoro vůbec jsme se neudrželi v útočném pásmu. Ani souboje jsme tolik nevytvořili. A když ano, bylo strašně těžké je uhrávat... Nepomohli jsme si přesilovkou, jen oslabení jsme sehráli slušně,“ našel další z mála plusových bodů.

A ještě jeden by se přece jen našel. Papírově nejtěžšího protivníka už mají Češi za sebou. V sobotu je na Švédských hrách čekají Finové, o den později pak na výhru stále čekající Švýcaři.

Autoři: ,