Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reprezentace na Karjala Cupu? Chyby, zoufalost... A totální propadák

Sport

  14:00
PRAHA - Poplach! Už je nejvyšší čas rychle vystřízlivět z euforie senzačního zlata. Úřadujícím mistrům světa začala nová sezona.

Finsko - Česko (Jiří Novotný, vpravo, a Ville Uusitalo) foto: ČTK

Jenže čeští hokejisté do ní vstoupili prachbídně. Pod vedením staronového kouče Aloise Hadamczika nezískali na finském turnaji Karjala, prvním díle Euro Hockey Tour, jediný bod. A domů se vrátili s třemi ostudnými prohrami.

"Jsem zklamaný z výkonu některých hráčů," přiznal agentuře ČTK Hadamczik. "Šampionát je už historie. To musí každý dostat z hlavy." Národní tým zakončil svůj propadák včerejší prohrou 1:3 s Ruskem, už o den dříve utrpěl těžký debakl 0:5 s domácími Finy. Když k tomu připočtete čtvrteční domácí porážku 3:4 se Švédy, vyjde vám nula na kontě a hrozivé skóre 4:12.

Jako by Češi ztratili tu bojovnou zarputilost, jakou v květnu ohromili hokejový svět. Jako by jim scházel zápal do hry, vitalita a – a třeba odpovědnost v dodržování taktiky. Za poslední léta vstřelili míň branek jen na turnaji v Moskvě v roce 2005, ale tam dokázali vydřít alespoň dva body. "Nemyslím si, že bychom náš systém plnili, jak máme. Naše obrana musí být víc organizovaná, ale není to jen o obráncích," přiznal i kapitán Roman Červenka.

Výběr je bez opor bezradný
Jedna věc je ale zvláště děsivá. Tenhle tým odhalil, že – ač měl mezi sebou 14 mistrů světa – bez pár klíčových opor z Německa, které teď na turnaji chyběly, je stejně bezradný.

Patří mezi ně hvězdy typu gólmana Vokouna, útočníků Jágra či Rolinka nebo beků Blaťáka a Rachůnka, jež kouč neměl k dispozici kvůli jejich zranění. "I já počítal, že tu jsem se zkušenějším týmem," tvrdí Hadamczik. "Teď si vezmu poznatek, jak někteří – i ti, kteří hráli NHL – pracují na mezinárodní scéně."

No právě... Ze všeho nejvíce totiž Čechy na Karjale srážely individuální chyby, což Hadamczik nevydržel: "Je to až nepochopitelné!" Třeba Finové je trestali hned několikrát. Zoufalost jen deklarovala situace ze včerejší bitvy s Ruskem, kdy při rozehrávce Škoula s Němcem nechali puk za sebou a osamělý Kajgorodov zpečetil vítězství.

"Říkal jsem si: Přijel jsem vyhrávat, a ne se koukat na to, jak dovolíme soupeřům nás porážet," povídal naštvaný Hadamczik. "Kolem padesáti procent hráčů mě zklamalo. Ale neznamená to, že by už nemohli být nominováni na další turnaj," snažil se krotit své emoce.

Další test přijde za měsíc, kdy je na programu Channel One Cup. Na Karjala Cupu Češi nikdy nezářili. V Moskvě by si však podobné fiasko neměli už dovolit.