Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Respekt. I to do extraligy přinesly posily z NHL

Sport

  7:00
PRAHA - Respektujeme rozhodčí, protihráče, trenéry a fanoušky. Podvody, simulování a zákeřné fauly nejsou naším stylem. Chartu fair play s těmito hesly už podepsali kapitáni všech klubů v hokejové extralize.

Budějovice - Zlín (zleva Okál a Ference) foto: MAFRA - Martin Bureš

Dříve bylo docela častým jevem, že extraligový hráč skončil po zákeřném faulu v nemocnici. Jak je to s férovostí nyní?

Disciplinární komise hokejového svazu se jistě nenudí. Dál rozdává tresty za ostré fauly, pokutuje kluby za nevhodné chování fanoušků. Přesto podlé chování hokejistů pomalu ustupuje. Dokazuje to i snižující se počet trestných minut.

"I díky příchodu posil z NHL je v extralize daleko větší úcta a respekt hráčů mezi sebou. Ubývají i záludné zákroky. Je to velký posun oproti minulosti," sdělil LN šéf disciplinárky Karel Holý.

S tím souhlasí i jednačtyřicetiletý kapitán Kladna Pavel Patera. Ten dříve dokonce prohlásil, že se v Česku hraje zákeřně.

INFOGRAFIKA

Grafika: trestné minuty v extralize

Čísla z posledních pěti sezon dokazují, že faulů ubývá. Především těch vyšších trestů, které sudí rozdávají za zákeřné zákroky či nesportovní chování.

"Směřujeme správným směrem. Fair play se prosazuje ve všech hokejových sférách. Vnímám to třeba i na stadionech, kde se dříve na hostující mužstva třeba připravovaly různé ‚boudy‘. To už se teď neděje, nebo jen ve velmi malé míře, a postupně i tyto situace mizí," změnil postoj veterán.

Příběhů čestného chování už česká extraliga napsala celou řadu.

Zřejmě ten nejpřekvapivější se udál v roce 2003 při finále mezi Slavií a Pardubicemi. Tvrdou střelu Jana Hejdy chtěl zblokovat Východočech Michal Mikeska. Puk ho ovšem zasáhl do krku a urostlý útočník se okamžitě kácel k zemi. První mu přispěchal na pomoc sok a známý bouřlivák Radek Duda.

"Myslím, že by to udělal každý. Je to nepříjemný protihráč, ale když jde o život, tak jde všechno stranou. Ten kluk má rodinu, děti, bylo by špatné, kdyby se mu něco stalo," přemítal tehdy zachránce.

Mikeska měl štěstí a vyvázl bez vážnějšího zranění. Do další bitvy o mistrovský pohár tak nastoupil. "Nemohl jsem moc dýchat. Dost to bolelo," popsal moment, při kterém zaplněný Eden ztichl. "Chtěl bych Dudovi poděkovat, bylo to od něj krásné. Ale samozřejmě že sedmý rozhodující zápas mu nic nedaruji, jde o titul," dodal už odhodlaně.

Straka: Chování se v Česku zlepšilo

Martin Straka.

Jednoznačně je právě on symbolem férového chování. Lídr hokejového klubu v Plzni Martin Straka je i díky svému charakteru příkladným vzorem pro ostatní hráče. A stejně jako dalších třináct extraligových kapitánů nedávno podepsal Chartu fair play.

Co pro vás osobně znamená pojem fair play?
Především férovou hru, kdy si jeden hráč váží druhého. K tomu patří i slušné fandění, protože fanoušci jsou nedílnou součástí celého hokejového dění.

Co vnímáte jako nejpodstatnější v rámci tohoto chování?
To je asi podobné, především se chovat podle nějakých pravidel slušnosti. A to ať už na ledě nebo na tribuně.

Je podle vás dnes český hokej více fair než například před pěti lety, kdy jste se vrátil ze zámoří?
Myslím, že ano. Ta situace se celkově za poslední roky zlepšila, což je moc fajn.

Když některý z vašich spoluhráčů někoho tvrdě fauluje, domlouváte mu pak?
Jasně, od toho tu máme trenéry a starší zkušené hráče, kteří si k tomu své řeknou. Vše probereme vždy v kabině a za zavřenými dveřmi.

Řadu let jste působil v NHL, nejlepší lize světa. Jaké máte dojmy z českého hokeje? Je pozadu oproti ostatním hokejovým zemím?
To si nemyslím. Možná i díky tomu, že situace u nás je čím dál tím lepší.

Jak byste zhodnotil české fanoušky? Jde vám o to, aby se ti plzeňští chovali v rámci slušného chování?
S plzeňskými fanoušky míváme pravidelná setkání, při kterých se s nimi bavíme skutečně o všem možném. A proto nemáme žádný problém rozebírat i téma fair play. Nemyslím si ale, že by byli neslušní a my jim museli domlouvat.

val, vrb

Nejčastějším chvályhodným činem je v poslední době hráčova iniciativa vedoucí ke změně verdiktu rozhodčího v jeho neprospěch.

Před čtyřmi lety například Pardubice doháněly ve Znojmě manko 3:5. V jejich přesilovce sudí navíc poslali na trestnou lavici i domácího Jaroslava Svobodu, který podle nich ve vlastní třetině vyhodil puk do hlediště. Východočeši tak dostali výhodu dvou mužů v poli. Tu však odvolal kapitán Jan Snopek, jenž arbitrům přiznal, že kotouč tečoval.

Podobně přesilovku odmítli loni Mikeska a Marek Malík.

"Ani na okamžik jsem neváhal," pravil po utkání Snopek. Pardubice nakonec utkání otočily v prodloužení, i tak byli domácí vděční za férové jednání soupeře.

Generální manažer Orlů Roman Kaňkovský daroval Snopkovi karton vín. "Řekl mi, že se s něčím podobným nesetkal," přiblížil pardubický lídr.

Trvalým problémem je simulování

Stále velkým nešvarem však zůstává simulování. Vymýcení nafilmovaných pádů se zatím nepřikládá příliš velká pozornost, i když vadí samotným hráčům i fanouškům. Na velký rozdíl mezi českou extraligou a NHL upozorňují posily, které v tuzemské soutěži působí během výluky v zámoří.

"Nehrál jsem tu osm let, takže to těžko můžu srovnávat s minulostí. Nyní mi ale přijde, že se simuluje dost," přiznává David Krejčí z Pardubic. "V NHL si to nikdo nedovolí. Každý moc dobře ví, že by si ho soupeři pak pořádně vychutnali."

Kapitán Sparty Michal Broš má zase zkušenosti z Finska. "Tam jdou hodně proti simulantům. Dělají pořady, kde je ukazují a veřejně zesměšňují. Pak jsou k smíchu a dávají si na to pozor. V tomhle jsme v Česku stále pozadu."

Charta však není jen pro hráče, mířena je i na fanoušky. Signatářů z tribun je na webu Fairhokej.cz přibližně 25 tisíc a nejpočetnější zástup mají Vítkovice a Brno.

Ovšem nechvalně se nedávno "proslavili" ti z Chomutova.

Když hostili Liberec s dvěma posilami z NHL Waynem Simmondsem a Chrisem Stewartem, prvního jmenovaného rasisticky uráželi, protože má černou pleť.

Jejich agent posléze přiznal, že i tento incident přispěl k jejich předčasnému konci v extralize. Klub se od provinilců distancoval, zveřejnil jejich jména a udělil jim celoživotní zákaz vstupu na stadion.

I přes tuto aféru se vedení Pirátů zachovalo "fair play", i proto dostalo od disciplinárky pokutu "jen" ve výši 30 tisíc korun.

Projekt charty, který vznikl v roce 2010, má být osvětou pro férové chování na zimních stadionech v nejvyšší české soutěži.

"Hokej je společenským fenoménem, který stojí na vrcholu žebříčku oblíbenosti. Vytváří vzory pro malé i větší sportovce a přímo vybízí k upevňování patriotismu. Právě z těchto důvodů je důležité, aby na ledové ploše i v ochozech férovost vítězila," vysvětlila smysl projektu Hana Kovářová, ředitelka marketingu České pojišťovny, jež chartu zaštiťuje.