Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thorton bez „C“, útočník do obrany. Tým s Hertlem chystá obří změny

Sport

  17:14
PRAHA - Vlasatý divoch Brent Burns se stěhuje z útoku do obrany a hvězdný Joe Thornton přišel o kapitánské céčko. Hokejové San Jose vymýšlí způsob, díky kterému by ambiciózní tým konečně prorazil v play off. Klub se vydal na novou cestu a první změny se dotkly parťáků Tomáše Hertla.

Hokejisté San Jose Sharks, zleva Brent Burns, Scott Hannan, Tomáš Hertl a Joe Thornton foto: ČTK

Byl to pro všechny šok, když vyšlo najevo, že Thornton už nebude kapitán. "Nikdy jsem od trenéra o tomhle kroku neslyšel," prohlásil překvapený Kanaďan.

Jeho úžasu se nedalo divit, vždyť byl největší a nedotknutelnou hvězdou týmu, ke které všichni vzhlíželi. A teď je iluze rázem na cucky. Je jasné, že se uvnitř klubu musí něco dít. Vždyť Thornton nebyl jediným, o áčko přišel i další veterán Patrick Marleau, v týmu skončil bek Dan Boyle a dějí se další změny.

Nová strategie: „tým zítřka“

San Jose mění strategii, kterou vedení nazvalo výstižným "tomorrow team" - tedy něco ve smyslu tým zítřka. Součástí nové taktiky má být určitá přestavba mužstva, proto zřejmě končí éra některých hvězd.

"Chci v klubu lidi, kteří se budou v nepohodlí cítit dobře. To se týká manažerů, trenérů i hráčů," prohlásil generální manažer Doug Wilson, který se evidentně snaží v mužstvu nastavit nový řád. Takový, který rozčeří stagnaci a donutí ostatní k větší touze po úspěchu.

Větší prostor by měli dostat mladší hráči, což je příznivá zpráva pro Tomáše Hertla. "Manažer Wilson mě ujišťoval, že Tomáš bude hodně využívaný. Pokud tedy bude předvádět výkony jako v minulé sezoně," říká jeho agent Robert Spálenka.

Fanoušci San Jose se sice od kouče Todda McLellana dozvěděli, že si Thornton může své výsadní postavení vybojovat zpátky, jenže jde spíš o diplomatické řeči. Což potvrzují informace o tom, že si rozmrzelý Joe údajně začal hledat nové angažmá.

Hokejisté San Jose Sharks, zleva Tomáš Hertl, Scott Hannan, Tommy Wingels a Joe Thornton

Po pohovorech uvnitř klubu totiž zjistil, že se mu přičítají neúspěchy ve Stanley Cupu, kde Sharks naposledy ztratili v prvním kole vedení 3:0 na zápasy s Los Angeles a zase vypadli. Thorntonovi se prý vyčítá, že právě ve vyřazovací části selhává a není tím správným tahounem.

Těžko čekat, že v nejbližší době dojde k nějakému obřímu trejdu, ten však může klidně přijít v průběhu sezony. Uvidí se, jaký prostor bude Thornton dostávat a zda s ním bude nastupovat Hertl. Jasněji může být už během přípravného kempu.

Burns se stane bekem

Na něm bude oprašovat své obranářské umění Brent Burns, který v průběhu minulé sezony hrál právě s Thorntonem a Hertlem v jednom útoku. Zarostlý Kanaďan se vrací na místo, kde to má rád. Wilson jeho přechod oznámil ve chvíli, kdy bylo jasné, že neprodlouží smlouvu s Boylem.

"Bereme to jako přestup. Najít beka s takovými fyzickými dispozicemi, který umí vystřelit a dobře bruslit, je neskutečné. Myslím, že s jeho přesunem nebude problém a ohromně nám pomůže," tvrdí manažer.

Má nejspíš pravdu, protože Burns je přirozený talent, který se umí přizpůsobit každé pozici. Předvedl to už před dvěma lety, kdy z něj v San Jose udělali útočníka.

"Jeho výbušnost nám bude vepředu chybět, ale vzadu odvede pro tým ohromnou práci. O tom jsem přesvědčený," říká jeho parťák, útočník Logan Couture. "Člověk si totiž vzpomene, jak bránění zvládal v minulosti. Vždyť byl jako bek v All Star týmu a dal skoro 20 gólů za sezonu."

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...