Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Trenér roku Rulík: Asi zůstanu v Litvínově, nároďák mě už neláká

Sport

  10:40
PRAHA - Kdo jiný si zaslouží cenu Trenér roku než kouč, který ziskem extraligového titulu v Litvínově splnil sen mnoha generací? Tak uvažovala redakce Lidových novin a serveru Lidovky.cz, která předala pohár do rukou Radima Rulíka.

Na galavečeru hokejové extraligy vyhlásily LN nejlepším trenérem sezony Radima Rulíka z Litvínova. foto: ČTK

LN Pane Rulíku, co pro vás toto ocenění znamená?
Je to ocenění celého trenérského štábu, který v Litvínově letos byl a který byl výjimečný tím, jak si ti lidé lidsky i hokejově sedli. Já to vidím z tohohle pohledu – že ta cena nepatří jen mně, ale všem trenérům, kteří na úspěchu našeho týmu pracovali.

Hokejistou roku je Ručinský, nejlepším trenérem zvolily LN Rulíka

LN Jaká je budoucnost tohoto realizačního týmu? Po zisku titulu jste se nechal slyšet, že by bylo dobré odejít na vrcholu.
To jsem skutečně řekl, ale v tuto chvíli vůbec nevím, v jakém bude v příští sezoně realizační tým složení, většina z trenérů totiž nemá smlouvy. Už je jisté, že nebude pokračovat Miloš Hořava, ale i ostatní měli smlouvy jen na tuto sezonu, takže pokud dostanou lepší nabídku, může se stát, že odejdou. Co se týče mě, nabízí se otázka, jestli zůstat, nebo ne. Už jsem dříve zmínil, že bych mohl pomoct mužstvu Mostu, na druhou stranu jsem mluvil s několika hráči, kterým končí smlouva, a dospěl k názoru, že pokud se první tým rozpadne, bude potřeba Litvínovu trošičku pomoct. Možná spíše než pomoct, tak pokračovat v práci, kterou jsme začali, a pokračovat tady dál.

LN Takže v tuto chvíli neřeknete, jestli zůstáváte v litvínovském áčku, či nikoliv?
Smlouvu nemám, takže to jisté není. Ale s největší pravděpodobností zůstanu.

Trenér Litvínova Radim Rulík.
Nejlepší trenér extraligové sezony Radim Rulík z Litvínova.

LN Jakou byste měl v Mostě motivaci? Bral byste případný odchod na „farmu“ jako únik do jistoty? Na Litvínov bude přece jenom příští sezonu velký tlak...
Případné angažmá v Mostě jsem myslel takhle: máme tam hráče z juniorky, naše kmenové hráče, kteří tam už působí a jsou námi placení. Měli jsme je i v druhé skupině, která s námi trénovala až do konce ligy, třeba Tomáš Frolo, Kuba Šrámek nebo Honza Eberle a Miloš Hořava, ti do play off naskočili bez zápasové praxe, ale tu tréninkovou praxi měli.

LN Připravovali se tedy současně s prvním mužstvem?
Fungovaly zde paralelně dvě skupiny, a proto to bylo pro hráče i pro nás snazší. Jedna skupina byl samozřejmě A-tým, v té druhé jsme měli čtyři formace hráčů, kteří patřili k našim dobrým juniorům, hráče, kteří byli naši kmenoví a zároveň mohli nastoupit do play off. Po semifinále s Brnem jsme tuhle druhou skupinu zredukovali na hráče, které jsme měli vytipované, že by mohli naskočit, kdyby se v základní sestavě objevilo třeba zranění. Zúžili jsme to na nějakých osm hráčů.

Trenér extraligových mistrů Radim Rulík ukazuje pohár fanouškům v Litvínově.

LN Práce s mládeží vás tedy motivuje nejvíc?
Ano, k myšlenkám na Most mě vede právě to, že cítím potřebu s mladými pracovat, aby překonali to citlivé období kolem dvaadvaceti nebo třiadvaceti let, kdy nemají takové zkušenosti, a tudíž nedostávají prostor v A-týmu. Ale když generální manažer Litvínova řekne, že chce, abych zůstal u áčka, na holičkách je samozřejmě nenechám. A vypadá to, že to chtějí.

LN Nenapadají vás po vítězném litvínovském tažení myšlenky na reprezentaci, u níž jste už coby asistent působil na zlatém MS 2005? Jak byste zareagoval, kdyby přišla nabídka vést národní tým?
To tedy vůbec nevím, co bych na to řekl. To jste mě překvapil, na to odpovědět nedokážu. Myslím si, že taková nabídka nepřijde a tím to pro mě hasne. Byli jiní trenéři přede mnou, kteří měli úspěchy a získali podobné ceny, ale v nároďáku nedělali. Nechci se nikoho dotknout, ale já už jsem tam byl a dál mě to neláká. Je to pro mě uzavřená kapitola.