Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Ručinský: Že mi je čtyřicet? Budu hrát dál

Sport

  20:00
PRAHA - Letos je v klubu čtyřicátníků, sezonu v Litvínově pro zranění ramene nedohrál. Přesto hokejista Martin Ručinský tvrdí: "Chci ještě minimálně rok hrát." Jeho vrstevníci už postupně s kariérou končí, ale naganský hrdina tyhle myšlenky nemá. To důležité totiž v sobě stále schovává...

Litvínov - Kladno (Martin Ručinský) foto: ČTK

LN Čím to je, že ještě vydržíte v takovém věku hrát?
Chtěl bych hrozně rád říct, že se mi vyhýbají zranění, ale to bohužel nemůžu, protože těch už mě potkalo dost. Ale když jsem byl mladý, tak jsem od svých sedmnácti až do nějakých 25 během léta strašně moc trénoval.

LN To je hlavní důvod?
Já si na tom zakládal, letní příprava byla pro mě strašně moc důležitá. Proto jsem z toho dokázal i dlouhou dobu žít... Jasně, dnes už takto trénovat nemůžu, ale hokej je můj život, já jím odmalička žil a obětoval jsem mu všechno.

LN Vždycky jste se zmiňoval o motivaci... Tu máte stále?
Pokud mi vydrží zdraví, motivaci budu mít vždycky – ať už mi je, kolik chce. Někdo ji možná ztrácí, ale já to mám už takhle dané.

LN Takže chuť do hokeje očividně neztrácíte...
Já hokej miluju, pořád mě naplňuje. Ať v NHL, nebo v extralize. Mě baví pořád hrát, trénovat, strašně rád jsem v kolektivu. Kluci v týmu jsou taková moje rodina.

LN Dominiku Haškovi je už 46 let a chytat chce dále. Do kolika plánujete hrát vy?
Nemám to dané, ale do padesáti určitě ne – víte, oni brankáři jsou v tomhle trošku jiní... Oni vydrží déle, kdežto útočníci jsou na tom nejhůř, protože toho nabruslí ze všech nejvíc. Ale Dominik je i mezi brankáři výjimečný.

LN Když se tedy bavíme o vaší vytrénovanosti – mohl jste své obouchané tělo připravit ještě lépe?
Dneska jsou trochu jiné metody, jiné tréninkové plány, dělají se výzkumy, testy, studie na to, co se jak má trénovat. Já dřív moc netrénoval břicho a takovou tu střední kostru těla. Bylo to uvolněné a ostatní části naopak tak pevné, až mě to kolikrát nějaké zranění opravdu stálo.

LN Co tak hokejistu ve čtyřicítce nejvíce bolí?
Dokud jsem si neudělal to rameno, nebolelo mě nic. A už vůbec jsem si nepřipouštěl, že mi je čtyřicet let. Ano, jsou dny, kdy se vám na trénink moc nechce, ale ty jsem měl i ve dvaceti. Necítím se unavený natolik, že bych druhý den nemohl trénovat, i když v tomto věku je asi rozumnější dát si třeba den volna. Tělo se regeneruje pomaleji.

LN A co až jednou budete muset skončit? Už máte záložní plán?
Popravdě – ne. Ty myšlenky se mi v hlavě honí, ale mně se to nechce řešit, chci ještě aspoň rok hrát. S ničím jiným napevno nepočítám.