14. října 2008 11:55 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ruská média se po tragédii pustila do lékařů

Alexej Čerepanov vybojoval letos na MS "20" s týmem sborné bronzové medaile. Byl zařazen také do All Stars celého turnaje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Čerepanov vybojoval letos na MS "20" s týmem sborné bronzové medaile. Byl zařazen také do All Stars celého turnaje. | foto: ČTK

MOSKVA Ruská média jsou v šoku z úmrtí devatenáctiletého hokejisty Alexeje Čerepanova z omského Avangardu. Zpravodajská televize Věsti chybně uvedla, že srdce talentovaného útočníka se zastavilo krátce po srážce se slavným spoluhráčem Jaromírem Jágrem během pondělního zápasu Kontinentální ligy. Přesné příčiny tragické události má objasnit vyšetřování, ale televize poukázala i na pozdní poskytnutí lékařské pomoci a nefungující přístroje v sanitce.

"Nikdo si ani v mysli nemohl představit, že krásný souboj skončí tak tragicky," píše Sovětskij sport, který o tragédii referuje na titulní straně i uvnitř listu. Připomíná, že "rychlá" pomoc dorazila až po 15 minutách a snahy navrátit hokejistu k životu byly marné.

"Nikdo nedokáže nic pochopit... "Kde je 'rychlá'?!" křičí někdo z davu přihlížejících. Kdosi pro 'rychlou' běží, ale ta není. Zase ji volají.

Dorazí však až po 15 minutách," vylíčil list čekání na sanitku. "Jaromír Jágr si mezitím sundává přilbu, běží do šatny a bez bruslí se vrací do ordinace, kde na lůžku bez dechu spočívá jeho spoluhráč. Hra pro Čecha skončila." Čerepanov přicházel k vědomí a zase upadal do bezvědomí. Sanitka dorazila až pět minut po zápase. U ní v dresu postával Jágr. "Seděl vedle mne a najednou se nečekaně zhroutil... Zastavilo se mu srdce," říká skrz slzy, než pochopil, že spoluhráči nemůže nijak pomoci, a se sklopenou hlavou poodešel stranou ke zdi stadionu.

Nepomohla ani snaha lékařů zachránit Čerepanova masáží srdce, zatímco sanitku obklopily na dvě stovky mlčících fanoušků. Pak hokejistu přenesli do sanitky, která odjela do čechovské nemocnice. Ani tam se jej však nepodařilo zachránit.

"Dospělí chlapi plakali u vchodu na stadion, kde hokejisté Avangardu stáli okolo nosítek s Čerepanovem," píše Sport-Express. "Ljoško, prober se!" křičel podle listu Jágr ve snaze povzbudit spoluhráče, o jehož život bojovali lékaři. Ti jej však probrali jen na dvě minuty. O dvě hodiny později devatenáctiletý hokejista zemřel v městské nemocnici.

Čerepanovovo srdce se zastavilo na konci třetí třetiny. "Pro hokejisty a trenéry to byl opravdový šok. Útočník Omsku nedoplatil na žádnou tvrdou srážku, neutrpěl úder do hlavy, nespadl na led, ani se nedostal do rvačky či neinkasoval úder hokejkou do hrudi. Přesto Čerepanov ztratil vědomí," napsal list.

Pozdní příjezd sanitky označuje za "zločin" či "běžné lajdáctví".

Zdravotníci s sebou neměli ani fungující přístroj na elektrošoky a jiná pomoc jako injekce adrenalinu či masáž hrudi ke zděšení hráčů Avangardu nepomohla. Čerepanov však přesto ještě přišel k sobě a začal poznávat kamarády, než opět upadl do bezvědomí. V tu dobu mu srdce nepracovalo už 15 minut. Jágr podle listu prožil svůj nejstrašnější otřes v Rusku.

ČTK