Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Ruští hokejisté přijdou o šampionáty pro rok 2025, Bělorusové i o olympiádu

Hokejistům Ruska a Běloruska nezbývá v posledních letech nic jiného, než měřit síly téměř výhradně ve vzájemných soubojích. Tak jako na prosincovém turnaji Chanell One Cup v Moskvě Ilja Karpuchin (vlevo) a Nikita Pyškalo). foto: Profimedia.cz

Mezinárodní hokejová federace IIHF nepustí zpět do soutěží reprezentační týmy ani kluby Ruska a Běloruska. Oběma zemím prodloužila zákaz startů na svých akcích i pro další sezonu 2024/25, Bělorusko přijde i o účast v olympijské kvalifikaci, nahradí ho Maďarsko. IIHF o rozhodnutí informovala na svém oficiálním webu.
  23:00aktualizováno  23:37

Vzhledem ke stále probíhající invazi na Ukrajině se zdá až nepatřičné, že hokej v pondělí v Curychu znovu formálně jednal, jestli se Rusko a Bělorusko mají od příští sezony vrátit na mezinárodní scénu.

Podle očekávání ale IIHF ani jednu zemi zpět z izolace nepustila.

„Rada IIHF přezkoumala současnou bezpečnostní situaci a rizika spojená s navrácením Ruska a Běloruska. Na základě důkladné analýzy dospěla k tomu, že to ještě není bezpečné,“ uvedla pozdě večer.

Do politicky vrtkavé – snad až neprůchozí – situace se o víkendu dostala i kvalifikace na zimní olympijské hry v roce 2026. V jedné skupině se vedle Slovenska a Kazachstánu zjevily Bělorusko a od víkendu po postupu ze svého úvodního kola i Ukrajina.

Ta se v závěrečné fázi představí poprvé od roku 2010. Čtyři země se o jedno postupové místo mají utkat letos na přelomu srpna a září v Bratislavě.

Jenže aby proti sobě v dohledné době stanuli sportovci Ukrajiny a Běloruska? To zní jako sci-fi pořádně přitažené za vlasy.

„Kvalifikaci jsme odehráli i přes velkou nevýhodu. Mnoho hokejistů zemi po invazi opustilo a naše liga ztratila kvalitu,“ povzdychl si trenér a bývalý hráč NHL Dmytro Chrystyč.

Nezmiňoval přes čtyři stovky zabitých ukrajinských sportovců, tohle číslo by dopad války a důvody izolace zvýraznilo ještě víc.

Ukrajinský trenér Dmytro Chrystyč a jeho svěřenci

A uvědomuje si to i IIHF, která se snaží balancovat na tenké hraně. Z jedné strany do ní pálí nakvašení Rusové, kteří chtějí vrátit ztracenou hrdost, z druhé čelí tlaku západních zemí.

Jeden přešlap si už IIHF letos vybrala, když nejdřív ze svých soutěží vyřadila Izraelce, aby je nejen po tlaku NHL zase vrátila zpátky. Stejně jako u Ruska i u Izraele argumentovala bezpečností účastníků turnajů.

Situaci Ruska a Běloruska dál hodlá sledovat a o osudu obou zemí pro další ročník 2025/26 rozhodne nejpozději v květnu příštího roku.

Teď by cokoliv jiného, třeba návrat reprezentantů agresorských zemí, vyvolalo patřičné pobouření, ne-li odpor a reaktivní kroky jednotlivých zemí.

Jenže co s kvalifikací? O tři postupová místa má bojovat ve třech skupinách dvanáct zemí, šanci místo Běloruska proto dostane Maďarsko, nejlepší ze tří týmů, které se ve třech skupinách umístily na druhých místech (stejně jako Rumunsko a Jižní Korea).

Jednoduché to ale není ani z toho pohledu, že čistě technicky jedno místo zatím stále ještě patří Rusům.

A ti mají jasno. Hokej bez nich nemá smysl.

Zastává se jich i bývalý prezident IIHF René Fasel, velký ruský spojenec. „IIHF je Rusko a Rusko je IIHF, jak může být olympijský turnaj bez někoho z elitní šestice? Konfrontace mezi Rusy a Kanaďany je základní filozofií hokeje,“ řekl pro web sport.ru.

A pak dlouholetý hokejový funkcionář dodal: „Politika, která se míchá do sportu, mi vždycky lezla krkem.“

Rusové v poslední době viní ze své izolace zejména Finsko a Švédsko, vidí v nich své nejzarytější odpůrce.

A Ukrajinci mezitím slaví největší hokejový úspěch za poslední roky. Ke splnění olympijského snu mají pořád daleko, a tak alespoň gestem vzkazují: „Snažíme se ukázat všem jako naši vojáci, kteří na frontě předvádějí neuvěřitelné věci. Polsko jsme neporazili jedenáct let,“ těší útočníka Olexije Voronu.

Bělorusko v létě porazit nemusí. Tedy alespoň ne na ledě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!