Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Růžička: Chceme dávat šanci mladým. Ti dobří ale utečou

Sport

  9:21
PRAHA - Jestli někdo v českém hokeji dává šanci mladým hráčům, pak je to on. Vladimír Růžička riskuje, nebojí se experimentovat, ale tvrdí: "Jedině tak se může naše reprezentace udržet nahoře."

Trenér Slavie Vladimír Růžička. foto: ČTK

Situace je každým rokem těžší. Výchovu talentů brzdí nedostatek peněz, ubývá dětí, které by jednou chtěly být Jaromírem Jágrem nebo Patrikem Eliášem.

Respektovaný kouč a hokejový nadšenec Růžička přesto v této nelehké době dokázal ve Slavii za poslední roky stvořit několik velkých nadějí. Naposledy Tomáše Hertla. Má to však svá úskalí.

Mrzí vás, že jste si Hertla vychoval, a on vzápětí odešel do NHL?
Chtěl bych zdůraznit, že jsem mu v odchodu nebránil. Jen jsem řekl svůj názor, že by měl ještě zůstat. Buďme rádi, že mu to v San Jose půjde, protože to bude jedině dobře pro český hokej a národní tým. S tím nemám vůbec žádný problém.

Něco vám ale vadí.
My chceme dávat šanci mladým, ale jakmile je nějaký dobrý, tak uteče. Teď se ptám: Jak dlouho to vydrží, když za něj nedostanete adekvátně zaplaceno? Vždycky to bylo tak, že jste si mladého vychoval, aby hrál za vás. To je přece logika. Když tam někoho dám v 17 letech, chci, aby ve 24 táhl mužstvo. No jo, ale on se v 19 sbalí a jde do Ameriky. Je to pro klub dobře, nebo špatně? Když klub dostane 150 milionů, je to v pořádku. Ale takové peníze v hokeji nikdy nebudou. Pak může někdo ztratit motivaci vychovávat hráče. Je to dvousečné. Dám příklad na Tomáši Hertlovi.

Koho Růžička vychoval

Kromě Tomáše Hertla, jenž momentálně úspěšně bojuje o místo v San Jose, zamířili do NHL i další hráči. Vladimír Sobotka válí v St. Louis, kde se snaží zaujmout také Dmitrij Jaškin. A Jana Hejdu oceňují v Coloradu pro bezchybnou defenzivu. Roman Červenka sice v Calgary neprorazil, ale v Evropě patří mezi nejlepší. Mezi výrazné hvězdy se řadí i Jakub Klepiš.

Povídejte.
Kdybych mu nedal prostor, tak by dneska třeba ještě nikam nešel. A pro klub by to bylo možná lepší. Co je tedy správně?

Co z toho pro vás vyplývá?
Nic, protože půjdeme stejnou cestou. Mladí u nás budou hrát. Ale říkám, že je to škoda, protože na nich nemůžete stavět mužstvo.

Týmy v extralize teď musí juniory nasazovat povinně. Jak se na to pravidlo díváte po prvních pěti kolech?
Mladým se musí dávat prostor, ale špatně je, když se něco přikazuje. Měli by si místo zasloužit, ne ho mít zaručené. Ani Jágr nebo Reichel nehráli v 16 letech 18 minut za zápas. Junioři musí trénovat a trpělivě čekat na šanci. Ne hned odejít nebo utéct do kanadské juniorky. Měli by se s tím víc poprat.

Kolik vás ve Slavii stojí mládež na jednu sezonu?
Kolem 13 milionů. A sehnat takové peníze od sponzorů je nemožné. Snažím se o to už roky, ale získáte maximálně milion a půl. Zbytek pokrýváme z rozpočtu na A mužstvo.

Proto si nemůžete dovolit koupit dražší hráče?
Přesně tak. Ale my chceme hráče vychovávat, to je naše cesta. Proto nás mrzelo, že jsme v Praze neměli podporu od města jako jiné týmy v republice.

Ty jsou na tom jak?
V Edenu, kde nám z 95 procent trénují děti, se platí zaměstnanci, údržba, voda, teplo. A to je strašně peněz, ono se to nezdá. Pokud je od toho klub osvobozený, je ve výhodě. Proto jsem rád, že teď všechny týmy v Praze dostanou od magistrátu dotaci.

Kolik peněz získá konkrétně Slavia?
3,8 milionu plus zhruba další milion na provoz. Je to slušná částka, jsme za ni rádi.

Pomůže motivovat rodiče, aby dávali děti na hokej?
Věřím tomu, protože se díky tomu sníží jejich příspěvky. Nově budou muset platit nejvýš 700 korun měsíčně. K tomu si ale musíte připočíst výdaje za vybavení, takže to rodiče nemají jednoduché.

Kolik dnes stojí rodiče jedna sezona malého klučiny?
Potřebujete hokejku, která naštěstí v tomhle věku vydrží celou sezonu. Potom brusle, helmičku a chrániče na lokty, odhadem šest tisíc.

Uvadá zájem o hokej?
Ve Slavii naštěstí moc ne. Máme nadační fond pro sociálně slabší. Začínáme náborem v září, máme na něm asi 45 dětí. Řada z nich ale kvůli tomu, že je hokej drahý, časem odpadne, další musíme vytřídit sami. Jinde jsou ta čísla horší a za pár let může nastat problém ve velkém hokeji včetně reprezentace.

Bojíte se katastrofického scénáře?
Pokud nebudeme pracovat, stát se může všechno.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat