Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Růžička: Tah s Červenkou jsem nechápal

Sport

  20:53
PRAHA - Loni dovedl podceňovaný český výběr až na zlatý vrchol. Letos mohl světový šampionát sledovat jen jako fanoušek a pozorovatel. "Každá medaile je pro český tým úspěch," hodnotil Vladimír Růžička konečné umístění party svého nástupce u kormidla národního týmu Aloise Hadamczika na 75. mistrovství světa. Jen ho trošku mrzelo, že se tým nedostal až do finále...

Česko - Rusko (Plekanec a Červenka slaví branku). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Jak byste zhodnotil světový šampionát z českého pohledu?
Myslím si, že celý tým hrál na turnaji velmi dobře a každá medaile je pro český hokej dobře.

LN Není škoda, že nakonec čeští hokejisté nebojovali o zlato?
Je to škoda, ale tak to v hokeji bohužel chodí. Všichni jsme si to přáli, bohužel to nevyšlo.

DÁLE K TÉMATU

LN Co jste říkal na stažení Romana Červenky v semifinále ze sestavy?
Moc jsem nepochopil, proč nehrál, protože na šampionátu předváděl skvělé výkony a klidně mohl semifinále rozhodnout. Je to vynikající hráč do ofenzivy, ale trenér se tak rozhodl a je to jeho zodpovědnost.

LN Myslíte, že jej to v boji o bronz vybucovalo a že i proto vstřelil hattrick?
Podle mě hrál celý šampionát skvěle, jen mu to tam proti Rusům začalo konečně padat. Měl dvě šance i proti Švédům v první třetině semifinále, ale tam mu to nevyšlo. Během celého turnaje šance měl, jen mu to prostě nepadalo do branky.

LN Duel s Rusy se hrál tak trochu bez obran...
Ty zápasy o třetí místo takové většinou bývají. Byl to zápas vyloženě bez obran. Bylo ale vidět, že když jsme vedli po druhé třetině, tak už jsme se zatáhli. Ale je pravda, že se hrálo bez třetího hráče směrem do obrany, často to zůstávalo jen na obráncích.

LN První dvě třetiny ale musely být pro trenéry utrpěním?
To je dobrá otázka pro pana Hadamczika (úsměv).

LN Co vás na letošním MS nejvíce překvapilo?
Největším překvapením a zklamáním jsou pro mě Slováci a také Rusové. Nepamatuji, že by prohráli pětkrát na jednom šampionátu. Myslím, že to bude mít Bykov hodně těžké nyní ustát, i když má smlouvu ještě do roku 2014. Ale změny se dají u ruského týmu určitě očekávat.

Česko - Rusko (Rachůnek zničil plexisklo s Arťuchinem).

LN A naopak příjemná překvapení?
Určitě Němci. Myslel jsem, že loňské semifinále byla v jejich podání jen náhoda, ale letos potvrdili, že náhoda to nebyla. Hráli opravdu dobře. A překvapili mě i Švédové, mají mladý tým beze hvězd a nakonec hrají finále. Navíc hrají vynikající hokej.

LN Co jste říkal na souboj Rachůnek vs. Arťuchin, kdy český bek vysypal s Rusem plexisklo?
Udělal to dobře, hezky si ho tam vychytal. Určitě to byl to od něj dobrý vzkaz Rusům, že se jich nebojíme. Ale celkově se mi zdálo, že ten duel v osmifinálové skupině byl více vyhecovaný a tvrdší než dneska o bronz. Přišlo mi, že se nehrálo ani moc do těla.

LN Jak se vám zamlouvalo rozhodování sudí na šampionátu?
Hodně hru nechali plynout. Nejen v zápase o bronz, ale celý šampionát. Dříve se pískalo vše, nyní se skoro nic nepískalo, tak jsem zvědavý, jak se to bude pískat v příští sezoně.

LN Je to pro hokej dobře?
Pro hokej určitě, ale musí se říct, jaká pravidla vlastně budou, protože podle letošního šampionátu jsem to příliš nepoznal. Skoro se nic nepískalo v porovnání s loňským MS. Pro plynulost hry je to určitě dobře, ale jde o to, aby rozhodčí nastavený trend drželi i nadále.

LN Jak vidíte budoucnost českého hokeje? V týmu bylo až na pár výjimek převaha třicátníků...
To se uvidí, ale myslím, že tohle je otázka spíše pro pana Hadamczika, koho zařadí do dalších výběrů pro Euro Hockey Tour či pak na světový šampionát.

LN A má z čeho brát?
To já nevím, to se musíte zeptat jeho (úsměv).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!