Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sedmá bitva semifinále. Slavia se pokusí o zázrak

Sport

  14:30
PRAHA/TŘINEC - Za svou historii v play off zvládli celkem 10 rozhodujících bitev z jedenácti. A na své specialitě hokejisté Slavie vyřadili letos už Karlovy Vary i Liberec. Přesto ať se na postupové šance zeptáte kdekoho, všude jen slyšíte jediné slovo – Třinec. "Aby Slavia postoupila, to by se musel stát zázrak," tvrdí třeba internacionál Jiří Holeček.

Třinec - Slavia. foto: ČTK

"Ale statistiky hovoří pro ně, proto na ledě musíme vypustit duši," burcuje Martin Růžička, třinecký kanonýr. Čekání končí, dnes se rozhodne o finalistovi, jenž bude mít právo vyzvat Vítkovice v souboji o titul. Však začíná za pouhé tři dny. Tady je pár důvodů, proč by to měl být Třinec, či naopak Slavia...

Proč může postoupit Třinec
Síla mužstva.
Schválně si přečtěte ta jména: Bonk, Varaďa, Kohn, Krajíček... To všechno jsou hráči ostřílení z NHL, kteří už něco zažili, zatímco mnoho nezkušených slávistů nyní prožívá svůj vrchol. Třinecký kádr plný jmen má výrazně navrch.

DÁLE ČTĚTE K TÉMATU

Menší únava. Pardubice loni potřebovaly k titulu 13 zápasů, Třinec jich má už teď dvanáct. Jenže co je to oproti Slavii. Tu letošní play off stálo ještě o šest utkání více – a na ledě je to znát. "Jsou už dost unavení," všiml si i hokejový expert Pavel Richter. Sešívaní hrají pod injekcemi, na hranici možností... S každou další bitvou jsou o něco slabší.

Slavia - Třinec (radost hostujících hokejistů)

Vlna euforie. Ještě před necelým týdnem jim věřil málokdo, ale po porážce ve čtvrtém souboji Václav Varaďa soupeři vzkázal: "Připravte se na utkání u nás, protože my vám nedáme nic zadarmo!" Od té doby jako by Třinecké nastartoval. Srovnali stav série z 1:3 na 3:3 a najednou jsou v psychické výhodě.

Domácí prostředí. Tahle výhoda je silnější o to víc, hrají-li na domácím ledě právě Slezané. A to zatím hraje velkou roli. Třinec doma ztratil jediný zápas na nájezdy, soupeř tam nevyhrává snadno. "Vracet se do Třince, to by nebyla žádná legrace," tušil už před šestou bitvou slávistický forvard Lukáš Krenželok.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Třinec_Slavia_grafika.

Růžičkova forma. Tohle je hlavní adept na cenu pro nejužitečnějšího hráče play off. Martin Růžička dal ve 12 zápasech 14 gólů a s 25 body už překonal i rekord Romana Červenky. To on je hlavním motorem Třince. A Slavia si s ním neví rady.

Kopřivův výpadek. Gólman Slavie byl doteď pro Třinec hlavní překážkou. Ve středu si ale vybral slabší chvilku a třeba Holeček se do něj ihned opřel: "Tým už se na gólmane nemůže spolehnout." Například Varaďa ho při utkání neustále provokuje, aby ho rozhodil. "Není mu moc rozumět," střílel si z něj včera Miroslav Kopřiva na dálku... Jako gesto, že je v pohodě. Opravdu je?

Třinec - Slavia.

Proč může postoupit Slavia
Zkušenosti se situací.
Mají nálepku specialisty, tak kdo jiný by tyhle klíčové zápasy měl zvládat? Slávistická bilance hovoří za vše. "Tyhle situace zvládáme i proti silným týmům," věří hráč Tomáš Svoboda.

Motivátor Růžička. Tohle mužstvo nemá žádnou výraznou hvězdu, zato však významnou osobnost na své střídačce. Už po sérii s Libercem přece hráči popisovali, jaký na ně má vliv kouč Vladimír Růžička. "On je umí neskutečně vyhecovat," vidí jednu z mála slávistických výhod i hokejový skaut Jiří Hrdina. Růžička je jeden z trenérů, kteří zápas dokážou opravdu dost ovlivnit. Je tím vlastně naprosto posedlý.

Liberec - Slavia (Vladimír Růžička)

Menší tlak. Ano, v sérii ztratila vedení 3:1, ale stále je to pro ni všechno jen bonus navíc. Možná i proto tyhle boje zvládá. Jde do nich s čistou hlavou, na rozdíl od favorita.