Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sestoupí Slováci z elitní skupiny? Hrajeme jak junioři, na víc nemáme, vzteká se gólman

Sport

  11:15
KOLÍN NAD RÝNEM - Pokud v pondělí Italové vyhrají nad Dánskem za tři body a Slováci nebudou bodovat v úterý se Švédy, sestoupí svěřenci kouče Zdena Cígera s velkou pravděpodobností z elitní skupiny. Podle brankářské jedničky Slováků Júlia Hudáčka by to nebyl žádný div, protože jeho tým hraje jako junioři.

Július Hudáček se bojí nejhoršího, tedy pádu z elitní skupiny. foto: Reuters

Slováci spadnou, když:

Italové v pondělí (16:15) vyhrají za tři body nad Dánskem.

A zároveň Slováci v úterý (12:15) nezískají ani bod proti Švédsku.

A zároveň Bělorusové v úterý (12:15) buď získají alespoň bod proti Norsku, nebo budou mít lepší skóre než Slováci. Bělorusové mají skóre 11:24, Slováci 10:24.

Hokejisté Slovenska v pondělí odpoledne budou držet palce dánským hokejistům, aby v zápase mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem neodevzdali všechny body italskému výběru.

Fandit budou hodně, neboť se začíná čím dál více naplňovat černý scénář o možnosti jejich sestupu. Sotva totiž mohou spoléhat na to, že by po dosud předvedených výkonech obrali alespoň o bod hvězdami nabité Švédsko.

„Bohužel jsme v těžké situaci. K tomu není co říci. Vypadá to, že se z nás všech stanou fanoušci Dánska,“ přiznal trenér Zdeno Cíger pro server hokej.sk.

„Nikdo takovou situaci nechtěl dopustit. Musíme se na to ale podívat reálně - na kvalitní soupeře na MS jednoduše nemáme. Je to jiná úroveň. Snažím se s tím vypořádat. Nepřeji nikomu stát za takových okolností na střídačce,“ doplnil.

Anketa

Sestoupí slovenští hokejisté z elitní skupiny mistrovství světa?

Ano. 52
Ne. 106

Slovenský tým bez jediné posily z NHL se do nezávidění hodné situace dostal po nedělním debaklu s Američany 1:6, který přišel den po porážce 0:6 s Ruskem.

Dosud jedinou výhrou Cígerových svěřenců tak zůstalo úvodní vydřené vítězství v prodloužení právě nad Italy, které nyní potřebují Slováci v tabulce udržet pod sebou. Dánové sestoupit nemohou, neboť příští šampionát pořádají.

„Američani si s námi hráli jako s juniory. Přitom sami mají v mužstvu mladé hráče. Neměli jsme vůbec žádnou šanci. Vypadalo to, jako kdyby hráli hokejisti z NHL proti hráčům z druhé farmářské ligy,“ prohlásil gólman Július Hudáček.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

„A mohl by nás trénovat klidně i Mike Babcock v bráně s Careym Pricem, protože kvalita byla jinde. Musíme se spolehnout na Dány. Věřím, že nám pomohou a udržíme tak elitu, protože se Švédy nemáme šanci,“ dodal s odkazem na velké postavy NHL.

Jediný světlý moment zápasu s Američany přišel po snížení beka Martina Gernáta na 1:2, ke zvratu bylo ale daleko.

„Nevím, jak bych to řekl, ale nevyhověli jsme jeden druhému a zodpovědnost se přenášela na druhé. Každý byl nazlobený na toho druhého, přišlo mi to neprofesionální. To se nemůže stát, tohle je velký turnaj, na němž hrajeme proti hráčům z NHL,“ zdůraznil útočník Mário Bližňák.

Momentka z utkání Slovensko - USA.
Slovenský gólman Julius Hudáček.

„Zápas proti Rusům nás stál hodně energie, proti Američanům jsme byli zakřiknutí. Energie nám chyběla. Máme v týmu hodně hráčů, kteří ještě nikdy nebyli na MS,“ připomněl útočník Libor Hudáček.

„Je to pro ně velká škola. Doufám, že se z té prohry poučíme, a když nám nepomohou Dánové, musíme se Švédy získat alespoň bod,“ doplnil.

Slováci ale sami tuší, že mnohem reálnější variantou záchrany je pomoc od Dánů. Se Švédy hrozí spíše další porážka vyšším rozdílem a tím i nabrání většího deficitu ve skóre.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

To mají nyní 10:24, zatímco Bělorusko ve skupině B, s nímž na dálku také zápolí o udržení, při stejném zisku čtyř bodů 11:24. A Bělorusové navíc zakončí skupinu s Norskem, které je přece jen přijatelnějším soupeřem než Švédové.

„Proti Švédům musíme minimalizovat chyby, jinak se nedá proti takovým soupeřům hrát,“ uvedl trenér Cíger.

„Půjdeme do toho zápasu bojovat, ale kvalita tu není. Trenér Cíger neměl na výběr a povolal tento tým. Chlapci z extraligy nemají šanci tento hokej stíhat, vždyť je to vyšší stupeň i pro mě, co jsem si odchytal své v kvalitních ligách,“ přiznal Július Hudáček.

„I Lotyši mají kvalitní hokejisty z KHL, u nás Slovan takové slovenské hráče nemá. Jsou to otázky, na které se musí odpovědět. Celý systém slovenského hokeje je na prd. Kompetentní lidé za 15 let nic neudělali. A tak se bude 15 let bojovat o záchranu,“ zlobil se Hudáček.

Autoři: ,

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...