Středa 8. května 2024, Den vítězství

Slováci vykročili směrem k záchraně

8:17
Slovenští hokejisté vykročili za záchranou v elitní skupině mistrovství světa. V pátečním úvodním duelu o udržení v Halifaxu porazili svěřenci trenéra Júlia Šuplera Slovinsko 5:1.

Slovenský gólman tentokrát chytá. foto: AFP

Po úvodním gólu Róberta Petrovického v třetí minutě v dvojnásobné přesilovce zlomili Slováci svého protivníka čtyřmi brankami v druhé třetině. Druhý zápas těchto soupeřů se hraje v noci ze soboty na neděli, k záchraně je zapotřebí dvou vítězství.

Hráči Francie porazili v prvním klání o záchranu v elitní skupině mistrovství světa v Québeku Itálii 3:2. Po vyrovnané úvodní třetině, v níž šli Italové do vedení, ale radovali se z něho pouze 69 vteřin, vstřelil důležitý rozdílový gól těsně před koncem druhého dějství zadák Baptiste Amar. V 52. minutě pak dokázali Francouzi zvýšit na 3:1, když se trefil útočník Sebastien Bordeleau a zaznamenal tak vítěznou trefu, neboť Italům se podařilo v samém závěru už jen snížit.

Výsledek - o udržení:

Slovinsko - Slovensko 1:5 (0:1, 1:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Robar (Kopitar, Dervarič) - 3. Petrovický (Višňovský, Marcel Hossa), 27. Marcel Hossa (Kolník, Sekera), 31. Podkonický (Marcel Hossa, Višňovský), 36. Kollár (Graňák), 37. Čiernik (Podkonický). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Schütz (Něm.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 8473. Stav série: 0:1.

Francie - Itálie 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Y. Treille (Bachet, Amar), 40. Amar (Zwikel, S. Treille), 52. Bordeleau (Amar, Desrosiers) - 8. Pittis (Borgatello, de Bettin), 60. Helfer (Iannone, Signoretti). Rozhodčí: Savage (Kan.), Sterns (USA) - Gienke (Nor.), Novák (Sloven.). Vyloučení: 9:7. Využití: 2:1. Diváci: 8140. Stav série: 1:0.