Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Slovenský sen o juniorské medaili končí. Češi se střetnou se Švédskem

Švédský junior Otto Stenberg před švýcarským gólmanem Alessiem Beglierim. foto: AP

Finští hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek v Göteborgu Slovensko 4:3 v prodloužení a postoupili potřetí za poslední čtyři roky mezi nejlepší čtyři. Po 24 sekundách nastavení rozhodl Jere Lassila. Slováci čekají na účast v semifinále od zisku bronzu v roce 2015. Spojené státy americké splnily roli favorita proti Lotyšsku a po výhře 7:2 jsou stejně jako Finové v semifinále potřetí za polední čtyři turnaje. Domácí Švédsko vyhrálo nad Švýcarskem 3:2 v prodloužení a čeká ho souboj o finále s Českem.
  15:31aktualizováno  22:32

Slováci otevřeli skóre vteřinu před koncem první třetiny. Po střele Filipa Mešára překonal gólmana Niklase Kokka z dorážky Adam Sýkora. Ve 23. minutě vyrovnal střelou z pozice mezi kruh Tommi Männistö a po 36 sekundách otočil stav Lenni Hämeenaho, který po Lassilově přihrávce vyzrál na Adama Gajana bekhendovým blafákem.

Ve 48. minutě odpověděl Dalibor Dvorský, jenž po pasu Juraje Pekarčíka zpoza branky dotlačil puk za Kokka.

V čase 58:26 vrátil Finům náskok ranou z levého kruhu Aleksanteri Kaskimäki, ale 44 sekund před koncem běžné hrací doby při hře bez brankáře z podobné pozice poslal zápas do prodloužení Mešár. Nastavení ale rychle ukončilo Lassilovo sólo přes celé hřiště zakončené bekhendovým blafákem.

Američané vedli po gólech Drewa Fortescuea a Gabea Perreaulta 2:0. Ve 14. minutě sice snížil Dans Ločmelis, ale vzápětí vrátil favoritovi dvoubrankový náskok Danny Nelson. Ve druhém dějství zvýšili Rutger McGroarty v přesilovce, Will Smith a opět Perreault. V 47. minutě upravil Oliver Moore už na 7:1 a výsledek ještě zkorigoval v početní výhodě Ločmelis.

Lotyšský junior Peteris Bulans (vlevo) a Oliver Moore ze Spojených států ve čtvrtfinále mistrovství světa do 20 let

Švédové vykročili proti Švýcarsku za třetí semifinálovou účastí už po 94 sekundách, kdy otevřel skóre tečí střely Mattiase Hävelida Otto Stenberg. V 18. minutě zvýšil v přesilové hře Jonathan Lekkerimäki.

V závěru druhé třetiny ale vrátil Švýcary do hry Jan Hornecker a v polovině třetí části vyrovnal Nick Meile. Švédové rozhodli v čase 65:22 v přesilové hře při vyloučení Rodwina Dionicia díky trefě Axela Davida Edstroma.