24. února 2013 12:07 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Šmehlík vlastní hotel pro psy. Hokej sleduje jen z povzdálí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hokejisté si připomněli Nagano 1998. Richard Šmehlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté si připomněli Nagano 1998. Richard Šmehlík. | foto: Reuters

PRAHA Hokejovou kariéru uzavřel obránce Richard Šmehlík už v roce 2003 ve 33 letech na vrcholu po zisku Stanleyova poháru s New Jersey a hned se vrhnul na podnikání. Olympijský vítěz z Nagana žije s rodinou v Buffalu a vlastní hotel pro psy. Hokej sleduje jen z povzdálí a věnuje se práci, která je pro něj i velkým koníčkem.

Do Česka jezdí Šmehlík sporadicky, setkání šampionů z Nagana v Praze po 15 letech uvítal. Na otočku přicestoval, aby viděl kamarády, z nichž některé nepotkal od triumfu v Japonsku. "Je to pěkné se po letech setkat," řekl novinářům Šmehlík.

"Naposledy jsem tady byl shodou okolnosti po 20 letech teď na Vánoce. Děti tu ještě do té doby na Vánoce nebyly, ale jezdí sem za bratranci a sestřenicemi. Vyrůstaly v Americe a jejich domov je tam. Ale mluví normálně česky, protože tak mluvíme doma s manželkou," uvedl Šmehlík.

Třiačtyřicetiletý odchovanec Vítkovic v Buffalu strávil převážnou část kariéry v letech 1992 až 2002. Až v poslední sezoně kariéry opustil Sabres a hrál nejdříve za Atlantu a pak za New Jersey. Triumf z Nagana si ve videozáznamech nepřipomíná. "Ale přehled o hokeji v Česku mám. A celkově o sportech, na to se vždycky dívám. Vím, že mládež trošku zaostává a není to jako za nás," prohlásil Šmehlík.

Psali jsme

Před dvěma roky si nenechal ujít mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu. Na zápasy Sabres ale nechodí. "Jen se sem tam sejdu se starou gardou, ale na bruslích už jsem nestál dva roky," vylíčil.

Občas se potkával s Robertem Reichlem. "Když přijíždí do Kanady, tak se vídáme v Torontu. Máme to kousek. Já se rád uvidím s každým, kdyby někdo přijel. Ale každý z těch hráčů má teď svoje zájmy," uvedl Šmehlík.

Vyjádřil obdiv parťákům z Nagana, kteří ještě hrají. "Jsou to výjimeční hráči, kteří vydrží tak dlouho hrát a podřídí tomu všechno. Je to výjimka, není jich moc," řekl na adresu Jaromíra Jágra, Romana Hamrlíka a Milana Hejduka v NHL či dalších hokejistů, kteří hrají v Česku.

Fotogalerie

Hokejisté si připomněli Nagano 1998 a navštívili i hrob Ivana Hlinky. Na snímku Dominik Hašek a Vladimír Růžička.

Hokejisté navštívili i hrob Ivana Hlinky.

Šmehlík je zabraný do svého psího hotelu. "Když jsem odjížděl, měl jsem asi 170 psů," uvedl. "Je to spíš taková zábava. Koníček, který jsem měl od dětství a dělám to s láskou. Mám tam manažera a šestnáct pracovníků, nemusím tam být každý den." Na nápad podnikat v tomto oboru přišel už během kariéry. "Vždycky jsem měl rád zvířata. Když jsem hrál hokej, tak jsem neměl žádné zvíře až do doby, než jsem se v jednom roce zranil. Nehrál jsem kvůli operaci kolena celou sezonu. Pořídil jsem si psa a od té doby jsem věděl, že bych to chtěl jednou dělat," řekl Šmehlík.

V té době poznal, že hotely pro psy nenabízí takové služby, jaké by si představoval. "My nabízíme kompletní servis. Postaráme se o ně, také nabízíme výcvik. Prostě všechno, co majitelé potřebují. Pomáháme i policii a veřejným složkám a máme i psy od pohraniční stráže," uvedl Šmehlík.

Práce je podle něj bohatá na zážitky. "Vždycky je nějaký problém, když člověk pracuje se zvířaty. Pokaždé se vyskytne něco, co člověk ještě neviděl," usmíval se. Starat se o zvířata je podle něj byznys, který ještě poroste. "V dnešní době jsou lidé více v depresi a tíhnou ke zvířatům." Do Ameriky vozí i psy z Evropy. "Občas si sem přijedu pro psa. V Evropě jsou celkově psi lepší než v Americe, protože tady se víc dohlíží na chov," řekl Šmehlík. Občas si k němu dají psa i hokejisté Buffala, když jedou na dovolenou. Šmehlíkovi zaměstnanci nijak nevnímají, že jejich šéfem je olympijský šampion a vítěz Stanleyova poháru. "Lidé v Americe jsou spíš takoví, že se dívají dopředu, že se neohlíží tolik za minulostí," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse