9. prosince 2011 15:50 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Sniper Michálek v NHL řádí jako Superman

Milan Michálek (uprostřed) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Michálek (uprostřed) | foto: Reuters

PRAHA Předevčírem oslavil své 27. narozeniny – ale není to ten pravý důvod, proč v zámoří křičí jeho jméno do všech stran. Milan Michálek.

Není snad jediné hokejové médium, které by se alespoň v krátkosti o českém forvardovi nezmínilo. Při jeho formě to snad ani nehrozí.

Právě on totiž prožívá svou životní sezonu. V noci ze středy na čtvrtek sice jeho Ottawa Senators podlehla 3:5 Washingtonu, ale Michálek se trefil už posedmnácté. O den později pak zaznamenal další branku do sítě New Jersey a osamostatnil se na čele tabulky střelců.

Je to už přes osm let, co jeho jmenovec Hejduk v NHL vyhrál – jako jediný Čech v historii – korunu pro krále střelců. Jaromíru Jágrovi těsně unikla před pěti lety. Příliš předčasné je hodnotit Michálkovy šance. Ale přinejmenším jsou podobné spekulace příjemné.

Může dosáhnout mety 40 gólů

Ve slavné lize hraje už svůj sedmý ročník, ale nikdy nepřekonal hranici 30 gólů. Teď sám Michálek říká: „Bylo by pěkné, kdyby to vyšlo.“ Jenže jeho spoluhráči v týmu mu už předvídají metu s číslem 40. „Je jasné, že na to má,“ tvrdí třeba švédský veterán Daniel Alfredson. „Je rychlý, silný, s dobrou střelou. Už to není hráč na druhou či třetí lajnu. On se změnil v elitního střelce, který si zaslouží prostor.“

Poslední týden se na rodáka z Jindřichova Hradce snáší jeden velký superlativ za druhým. List Ottawa Citizen ho přirovnává ke známé komiksové postavě Supermana. „Mohl by opravdu hrát jako Superman, ale mimo led je to úplný Clark Kent,“ charakterizuje ho autor článku. „Vybavte si Clarka Kenta, jen ještě o něco zamlklejšího.“

Michálek nemusí mluvit, hovoří za něj činy i statistiky. Ne nadarmo se v roce 2003 stal šestkou draftu… Ne nadarmo byl zase před dvěma lety součástí výměny, kdy spolu s Jonathanem Cheechooem odešel ze San Jose za nespokojenou megastar Danyho Heatleyho. „Věděli jsme, koho chceme. A Milan to teď potvrzuje,“ pronesl Bryan Murray, generální manažer Senators.

ČTĚTE TAKÉ

„Zapomeňte na Heatleyho,“ nabádají už kanadské noviny fanoušky Ottawy. „Jeho energie a úsilí se začínají projevovat,“ říká Murray. Čím takový vzestup? „Prostě jsem jen zdravý,“ odpovídá Michálek. „Na své hře jsem určitě nic nezměnil.“

No skutečně – přes sto kilo vážící Čech stále uplatňuje hlavně sílu, bruslení, důraz a tah na branku. Jenže teď na rozdíl od minulosti nedoplácí na zranění s kolenem. Proto v létě mohl konečně i naplno trénovat. V útoku si navíc rozumí s hvězdným Jasonem Spezzou a pod koučem Patem MacLeanem, který Michálka řadí „k elitním hráčům ligy“, chodí pravidelně na přesilovky i oslabení.

Vzpomeňte, jak řádil na květnovém mistrovství světa v Bratislavě v útoku s Patrikem Eliášem a Martinem Havlátem. „Příkladný hráč. Patří do prvních dvou nejlepších útoků, jaké můžeme složit,“ říká reprezentační kouč Alois Hadamczik. Michálkovi stačí jen maličkost: zůstat zdravý. Pak může dál ohromovat hokejové zámoří.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.