8. září 2014 14:43 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Slovenský hokejista půjde za vraždu rozhodčího na pět let do vězení

Ladislav Ščurko v dresu Košic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Ščurko v dresu Košic. | foto: http://www.hckosice.sk/

BRATISLAVA/PRAHA Soud na Slovensku potrestal bývalého hráče předního klubu HC Košice Ladislava Ščurka pětiletým vězením za vraždu hokejového rozhodčího. Rozhodl o tom dnes krajský soud v Košicích, který tak zmírnil verdikt soudu nižší instance. Rozsudek je pravomocný.

Nyní osmadvacetiletý Ščurko podle obžaloby začátkem roku 2008 nejméně devatenáctkrát bodl sudího, s nímž měl prý osobní spory, a tělo pak zakopal v lese. O necelý rok později byly lidské ostatky náhodně nalezeny, policie pak hokejového útočníka obvinila.

Zmírnění trestu kvůli snížené příčetnosti

Hráč se k vraždě nejprve přiznal, později ale výpověď změnil. Tvrdil, že rozhodčího Marka Liptaje zavraždila sázkařská mafie. Ta ho prý nutila odvézt tělo oběti a pohrozila mu zabitím.

Proces se Ščurkem se tahal několik let. Přispěla k tomu také výměna soudce, což si vyžádalo zopakovat dokazování. Košický okresní soud předloni nejprve vyměřil obžalovanému trest osm let vězení, odvolací soud ale verdikt zrušil. V novém řízení pak soud první instance znovu uznal hokejistu vinným a potrestal ho šestiletým vězením. I vůči tomuto verdiktu se Ščurko odvolal.

Krajský soud mu nyní trest zmírnil, což podle medií odůvodnil kromě jiného tím, že obžalovaný zabil svou oběť ve stavu výrazně snížené příčetnosti. Na Slovensku za vraždu obvykle hrozí vězení na nejméně 15 let.

Hokej stále hraje

Hokejista původně vypověděl, že rozhodčího zabil kvůli osobním sporům. Liptaj, který bydlel ve Ščurkově bytě, mu údajně vyhrožoval sebevraždou a zničením hokejistova vztahu s přítelkyní. Sudímu prý dával peníze, když mu oznámil, že onemocněl rakovinou. Později se ukázalo, že Liptaj o svém zdravotním stavu lhal. Ščurko tuto verzi odvolal a později tvrdil, že je nevinný.

V současnosti hráč působí v klubu HC Bardejov, který letos na jaře neuspěl v baráži o postup do nejvyšší slovenské hokejové soutěže.

ČTK, Lidovky.cz