Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta, Slavia, Liberec a Zlín budou hrát Evropskou hokejovou ligu

Sport

  22:48
STOCKHOLM - Minimálně čtyři české kluby prý budou působit v nově vznikající hokejové soutěži, která se má začít hrát od podzimu roku 2012 pod názvem European Trophy. Švédský server expressen.se, který zveřejnil aktuální stav připravovaného rozdělení do čtyř divizí evropské obdoby severoamerické NHL, zařadil do Východoevropské divize pražské kluby Spartu a Slavii, Liberec a Zlín.

Bílé peklo v liberecké tygří aréně. foto: ČTK

V soutěži má podle serveru působit 40 klubů z Evropy, které budou regionálně rozdělené do čtyř skupin. Vzniknout tak mají Švédská, Finská, Německá a Východoevropská divize, přičemž v Německé divizi mají hrát i švýcarské a rakouské celky. Východoevropskou pak mají vedle českých klubů doplnit ještě týmy ze Slovenska.

"Nemám k tomu moc, co bych řekl. Snad jen to, že jde o velmi předběžné a spekulativní zprávy," řekl dnes generální manažer Sparty Petr Bříza. "V hokejovém prostředí se probírají a zvažují různé možnosti. Objevují se spekulace ohledně evropské divize NHL, rozšíření KHL, tohle bude něco podobného," doplnil.

Konfrontačním testem Pražanů přitom bude účast v European Trophy, jež se jako soutěž v rámci přípravy uskuteční od 11. srpna do 5. září a zúčastní se jí 18 týmů z Finska, Švédska, Norska, Německa, Rakouska, Švýcarska a Česka. Poslední tři dny budou vyhrazeny pro finálový turnaj, ve kterém bude osm týmů hrát k.o. systémem v Salcburku a Zell am See.

Základní část se uskuteční ve dvou devítičlenných divizích - pražský klub bude patřit do té s označením Capital, ve které jsou také Mannheim, Eisbären Berlín, Djurgaarden, Färjestad, Linköping, IFK Helsinky, Jokerit Helsinky a Valerenga Oslo. Do divize Central patří Bern, Curych, Salcburk, HV 71, Frölunda, Malmö, Kärpät Oulu, Tappara Tampere a TPS Turku. Každý tým sehraje čtyři utkání doma a čtyři venku, vždy čtyři nejlepší týmy postoupí do finálového turnaje.

"Uvidíme, co bude dál, ale jen na tomto turnaji jsme se dohadovali rok. Zájem mělo více klubů, takže si dokážu představit další možnost rozšíření v roce 2011. Ale spekulovat, co bude potom dál, zda vznikne nějaká dlouhodobá evropská soutěž, to je předčasné. Důležitá bude i finanční otázka, protože pro nadcházející turnaj sami dáváme peníze na prémie pro nejlepší týmy, takže si nyní vlastně platíme svůj rozvoj," uvedl Bříza.

V plánované dlouhodobé soutěži by kluby měly odehrát 60 procent utkání v rámci svých divizí, 20 procent proti týmům z nejbližší divize a zbývajících 20 procent pak proti soupeřům ze zbývajících dvou divizí. Každá ze skupin pozná po finálovém souboji uvnitř divize svého vítěze.

Následovat bude takzvaná Divize mistrů, kde se k vítězům skupin European Trophy připojí dva týmy z KHL. Nejlepší čtyři týmy posléze postoupí do play off, začínající semifinálovými boji. Vrcholem by pak mělo být velké světové finále, v němž by evropský šampion čelil vítězi Stanleyova poháru v zámořské NHL. Prozatímní rozdělení do jednotlivých divizí podle expressen.se:

Švédská: Frölunda, HV 71, Linköping, Färjestad, Djurgaarden, Malmö, Lulea.

Finská: Kärpät Oulu, Jokerit Helsinky, TPS Turku, IFK Helsinky, Tappara Tampere.

Německá: Mannheim, Eisbären Berlín, Salcburk, Bern, Curych.

Východoevropská: Sparta Praha, Slavia Praha, Liberec, Zlín.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...