Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Splatil dluh maminky, vyhrál Zlatou hokejku. Nyní čekají na Pastrňáka velké peníze v NHL

Sport

  15:49
PRAHA - V 21 letech vyhrál Zlatou hokejku, cenu pro nejlepšího českého hráče. Už brzy však pro útočníka Davida Pastrňáka může přijít mnohem lukrativnější dárek než „jen“ bronzová socha radujícího se hokejisty od sochaře Zdeňka Němečka – a to několikaletá smlouva od Bostonu Bruins na desítky milionů dolarů.

Vítěz David Pastrňák na slavnostním vyhlášení ankety Zlatá hokejka. foto: ČTK

Už brzy však pro útočníka Davida Pastrňáka může přijít mnohem lukrativnější dárek než „jen“ bronzová socha radujícího se hokejisty od sochaře Zdeňka Němečka – a to několikaletá smlouva od Bostonu Bruins na desítky milionů dolarů. NHL je postavena na tvrdém byznysu, a tak podobný kontrakt potvrzuje výjimečné postavení hráče v klubu.

Je s ním zacházeno jinak. Nemusí se klepat o každou minutu na ledě, rozvážou se mu ruce i mysl. A jestliže pomalu končí éra Jaromíra Jágra, 12násobného vítěze Zlaté hokejky a i s úterkem 24násobného účastníka finálové desítky, mohou teď nastat Pastrňákovy časy.

Koneckonců v 21 letech je vůbec nejmladším vítězem v historii!

Dopomohl mu k tomu skvostný ročník v NHL, kde v 81 zápasech včetně play-off nasázel 36 gólů. Často těžil z výjimečných parťáků kolem sebe, Bergerona a Marchanda – tahle dvojice spolu hrála v první lajně Kanady i v září na Světovém poháru v Torontu, jen místo Pastrňáka měla vedle sebe Crosbyho, nejlepšího hráče současnosti. To je další důkaz, v jaké společnosti se „Pasta“ ocitl.

Zároveň úterní vítězství i chystaný stamilionový kontrakt (v korunách) od Bruins je až dojemným vyvrcholením složitého dětství i dospívání. Když byly Pastrňákovi tři roky, odešel od jeho mámy i o pět let staršího bratra Jakuba otec.

Paní Pastrňáková si v Havířově jako samoživitelka brala až tři práce, aby zvládala platit synovu hokejovou kariéru. Přes den prodávala ve vinotéce, večer na benzince, k tomu uklízela. Vzdát to nešlo. David už jako capart měl talent, hrával se staršími a ona pořád slýchala, že to jednou dotáhne daleko.

Dokonce si vzala půjčku, aby to ustála, a tak když syn vydělal v osmnácti první velké peníze, zeptal se mámy: „Co by sis přála?“

Ona odvětila: „Smazat dluh.“

Mámu tak zbavil ještě devíti let splácení.

David Pastrňák s maminkou na slavnostním vyhlášení ankety Zlatá hokejka o nejlepšího českého hráče sezony.

Už od šestnácti hraje v cizině. V juniorském věku se zdokonaloval ve Švédsku, krátce po dosažení plnoletosti naskočil do NHL a je tak jedním z mála „zázraků“, které český hokej zmítaný krizí má.

Věk ho i v lecčems limituje. Ač v NHL si v této sezoně držel průměr zhruba gól na dva zápasy, v reprezentaci jako snajpr selhal.

Ze 14 zápasů má jedinou branku a zvlášť na květnovém mistrovství světa v Paříži chtěl – nejen on – víc. Ještě není lídrem, dál zůstává radostným a drzým dítětem, které se hokejem především baví. To potvrdil, když přiletěl do Francie navzdory chybějící smlouvě, což kouči Jandačovi zdůvodnil: „Přece na to nebudu koukat z gauče.“ Riskoval, že kvůli případnému zranění může přijít o chystaný štědrý kontrakt.

Zároveň i v pařížské hale Bercy bylo poznat, že rád soupeře ošálí překvapivou kličkou, ale stále po něm nechtějte, aby zodpovědně pádil jako raketa zpět do obrany.

I on přiznává, že velmi často je u trenérů Bostonu na koberečku kvůli špatné defenzivě. Je jasné, že právě na té musí zapracovat.

„Cítil jsem, že strašně moc chce. Je to kluk, co neumí prohrávat, a vždy dokáže v útočné třetině něco vymyslet. Ale ta jeho enormní snaha ho pak svazovala. Sráželo ho to a on puky tahal až moc,“ komentoval to teď Josef Jandač.

Mimochodem on sám ve finálové volbě zapsal Pastrňáka až na třetí místo, před něj dal duo z Philadelphie Voráčka a Gudase. A z pěti hlasujících (trenéři Jandač a Špaček, manažer Hnilička, videokouč Havel a scout Fischer) ze seniorské reprezentace zařadil Pastrňáka na první místo pouze Fischer.

MS v hokeji 2017, Rusko vs. Česko: klamaný český reprezentant David Pastrňák po...
David Pastrňák z Bostonu slaví.

Hnilička zvolil jedničkou útočníka Radima Vrbatu, Špaček Voráčka a Havel gólmana Pavla Francouze.

Z 66 hlasujících Pastrňáka na první místo zařadilo 46 trenérů a novinářů. Na první příčce se objevil i zmíněný Voráček a Vrbata, dále Ondřej Palát a jednou i Jaromír Jágr.

Sám Pastrňák už jednou ve Zlaté hokejce triumfoval – před dvěma lety byl vyhlášen nejlepším juniorem. Teď tutéž cenu dostal Martin Nečas, další velký talent. Půjde ve šlépějích svého předchůdce?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!