Středa 11. září 2024, svátek má Denisa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spor slovenských legend: Golonka a Šťastný se střetnou u soudu

Sport

  10:52
Jeden druhého nemůže cítit už několik let, teď jejich vzájemná antipatie vygradovala natolik, že může skončit až u soudu. Jozef Golonka podal trestní oznámení na Petera Šťastného, protože ho nazval komunistou a estébákem. Válka slovenských hokejových legend nebere konce.

Bývalý československý internacionál, slovenský hokejista a trenér Jozef Golonka pózuje u jednoho ze svých dresů v Síni slávy slovenského hokeje. foto: ČTK

Konflikt vznikl na jaře při natáčení pořadu Celnice aneb Československo po dvaceti letech. V jeho závěru se proti sobě měly postavit dvě známé hokejové osobnosti, ale...

Golonka stál uprostřed hřiště bratislavské arény a vyprávěl o minulosti. Tu si všiml, že na led vjel Šťastný a blíží se k němu. Okamžitě mu ztuhl úsměv. "Já končím. S tím člověkem jsem skončil," říkal a začal urychleně opouštět kluziště.

Jozef Golonka

Bývalý útočník a trenér, legendární československý reprezentant. V národním týmu nastřílel 82 gólů, byl známý svou neústupností a zarputilostí. Jedna z vůdčích postav ve vypjatých bojích proti nenáviděné sborné. Byl mnohokrát oceněn, je například členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Peter Šťastný

Slavný útočník, jenž reprezentoval Československo, Kanadu a Slovensko. Vítěz Kanadského poháru, dvojnásobný mistr světa. V 80. letech byl druhým nejproduktivnějším hráčem NHL po Waynu Gretkém. Působil jako generální manažer slovenské reprezentace, od roku 2004 je europoslancem.

Byla to podivná situace, kdy stál Golonka na střídačce zády ke Šťastnému, který rozsekl chvíli napětí výrokem: "Ať žijou komunisti a estébáci."

Teprve v tu chvíli se Golonka otočil a pravil: "Na koho jsi to myslel?"

"Súdruh," dostal odpověď.

"To na mě jsi myslel?" pokračoval Golonka.

"Súdruh."

"To jsi trošku mimo chlapčce. Ale velmi mimo. Estébáci byli jiní, Golonku jsi tam neviděl."

"Všichni víme svoje," reagoval Šťastný. "Kamarád Juľko, ako sa má?"

A právě tady je jádro nevraživosti. Šťastný totiž narážel na bývalého šéfa slovenského hokejového svazu Juraje Širokého, který stál v roce 2006 za jeho odvoláním z pozice generálního manažera reprezentace. Proti němu v následných volbách kandidoval na post prezidenta svazu. Jenže neuspěl, i kvůli tomu, že se za Širokého postavil Golonka.

Toho Šťastný nazval komunistou a estébákem kvůli Širokému, jenž byl rozvědčíkem Státní bezpečnosti a po revoluci také společníkem Viktora Koženého, který ho obvinil ze zpronevěry velké části harvardských fondů.

"Nikdy jsem nebyl v řadách StB a ani v komunistické straně. Naopak, sledovali mě," brání se Golonka, jenž se opírá o záznamy Ústavu paměti národa, kde je u jeho jména uvedeno: Prověřovaná osoba.

"Je to nehoráznost. Člověk, který pracuje v Evropském parlamentě, nežije v této zemi a nezná její situaci, osočuje jiné, kteří tu žijí," zuří 75letý Golonka, jenž už spolu s právníkem podal trestní oznámení.

Začátek projednávání případu je však v nedohlednu, jelikož se Šťastný nenachází na adrese trvalého pobytu a oznámení mu doposud oficiálně nedošlo.

"Vždyť ho najdou v Bruselu. Tohle způsobuje průtahy. Jsem z toho velmi frustrovaný, nechci, aby se stalo, že se projednávání dočkám na hřbitově," zlobí se Golonka, podle něhož mu Šťastného výroky negativně zasáhly do života.

"Je to pro mě urážka. Někteří lidé se mnou přestali komunikovat, některé moje obchodní aktivity musely jít bokem," tvrdí muž, jehož žaloba se týká morální i ekonomické újmy.

A Šťastný? Ten zatím na novou situaci nereagoval.

Autor: