Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Střelec rozhodujících branek Klepiš: Jen hvězdy nestačí. Hlavní je bojovnost

Sport

  2:19
KOLÍN NAD RÝNEM (OD ZPRAVODAJE LN V NĚMECKU) - Vstřelil důležitou vyrovnávací trefu ve čtvrtfinále proti Finům a ve finále již po dvaceti vteřinách načal nečekanou českou cestu před ruského favorita na trůn pro mistra světa. "Jsem rád, že jsem trefil branku," tvrdil skromně po vítězném zápase nemocný střelec Jakub Klepiš.

Česko - Rusko (Jakub Klepiš). foto: ČTK

Jak se cítíte poté, co jsem porazili ve finále obhájce trofeje?
Nevím, jak bych to popsal. Je to neskutečné. Jsme nejlepší na světě v tomhle roce a to něco znamená. Asi mi to dojde později, stejně jako všem. Je to úžasné, neskutečné

ČERVENKA: POŘÁD MI TO NEDOCHÁZÍ

Jaký to je pocit, být mistrem světa?
Opravdu neuvěřitelné. Nikdo nám nevěřil, začátek turnaje se nám nepovedl, ale ukázalo se, že sílu máme. A že asi máme větší srdce než Rusové. Proto jsme vyhráli.

Jak to vypadá v kabině?
Slaví se, všichni si to užívají. Tu obrovskou radost. Věděli jsme o síle Rusů, o tom, že v přesilovce mají nejlepší lajnu na světě, ale titul mistrů světa slavíme my. To je neuvěřitelné. Povedlo se nám tu vytvořit skvělou partu.

Jak jste prožíval poslední vteřiny?
Nebylo to příjemné, ale odmakali jsme to. Každý nechal na ledě kus sebe a vyplatilo se. Chtěli jsme to více než oni, nehráli tak týmově jako my.

Už vám došlo, čeho jste dosáhl?
Asi ještě ne, teď zažívám obrovskou radost a euforii. Uvědomím si to až s odstupem času.

Česko - Rusko (česká radost).

Kdyby vám někdo řekl před šampionátem, že budete mistry světa, co byste mu odpověděl?
Že je magor (směje se).

Oslavíte pořádně zlato?
Já doufám, že ano. Musím ale předně poděkovat všem, co nám drželi palce. Nejen tady, ale i doma. Věděli jsme, že byli lidé při semifinále na Václaváku a při finále na Staromáku. Nechtěli jsme je zklamat. Jsem rád, že na tom není náš hokej tak špatně, jak se pořád tvrdí a že jsme to uhráli i beze hvězd ze zámoří.

Kam schováte medaili?
Dám ji dědovi, ten se mi stará o všechny cennosti. Co vím, tak to doma obrečel.

Stále bojujete s virózou?
Mluvim těžko, jsem trochu nachlazený, ale žádné výmluvy nemám a nebudu si je dělat. Těžké to bylo pro všechny, ale zvládli jsme to jako tým.

Bral jste antibiotika?
Ještě je stále beru.

Vstřelil jste důležitý první gól již ve 20. vteřině finále, jak byste ji popsal?
Byla to z 90 procent práce Jardy (Jágra). Já jen musel trefit prázdnou branku a jsem rád, že se mi to povedlo.

Jste překvapeni, jak se vám podařilo eliminovat ruskou mašinu?
Nevím, jestli eliminovat. Hned v prvním střídání jsme dali gól a pak začalo ruské červené peklo. Můžeme jen děkovat Vokymu (Tomáši Vokounovi), že stál v naší brance. Je to nejlepší brankář na světě.

Je titul o to cennější, když si vzpomenete, v jakých jste byli před týdnem problémech?
Nás ty prohry s Nory a Švýcary neskutečně nabudily. Od třetího zápasu jsme hráli play off, nemohli jsme prohrát, jinak bychom byli už před týdnem doma. Nastartovalo nás to a ten motor nás dotlačil až k titulu.

Je to pro vás třetí šampionát, v čem je jiný?
Těžko říci. Na prvním šampionátu v Kanadě jsem toho příliš nenahrál, spíše seděl na tribuně, druhé si příliš nepamatuji, ale na tohle určitě nezapomenu. Hodně jsem si zahrál, tým byl skvěle složený, s kluky nám to šlapalo. Každé mistrovství mělo své.

V čem byla hlavní síla týmu? V bojovnosti?
Rozhodně. My jsme byli složení hlavně z bojovníků. Když se podíváte na papíře na sestavu Rusů, tak měli jednoznačně lepší hráče, hvězdy. Ale bylo jim to k ničemu. My měli jednu hvězdu, Vokyho a to nám stačilo.

Hráli jste v závěru pro zraněného Jágra?
Rozhodně. Odehrál neskutečný turnaj a klobouk dolů před ním. V jeho letech podával neskutečné výkony. Já jsem strašně rád, že jsem s ním mohl hrát. A chtěl jsem to v závěru urvat pro něj, pro nás, pro fanoušky v hale i doma

Kdy jste věřil ve výhru?
Když chybělo sedm vteřin a já vyhrál to poslední buly u nás v pásmu. Ondra Němec měl čas to vyhodit a já mu věřil.

Česko - Rusko (Klepiš střílí první branku).

Podle Vás i kouče Růžičky je Tomáš Vokoun nejlepším brankářem na světě, ale v All Stars týmu šampionátu chybí. Co tomu říkáte?
Asi došlo k nějaké chybě. Ale Vokymu to určitě nevadí. Nehrál proto, aby byl vyhlášenej nejlepším gólmanem turnaje.

Co na vás pokřikovali ruští maséři, poté co jste byl u střídačky faulován?
Dostal jsem hokejkou, mám stehy a oni na mě řvali, že simuluji. Těžko, když jsem plival krev. Tak jsem jim něco rusky také řekl.

Máte sílu slavit?
Spát rozhodně nepůjdu, ale pít také nebudu, beru antibiotika.

Turnaj ukázal, že vyhrát se dá i beze hvězd.
Přesně. Ukázalo se, že bojovnost je nejvíce. Neměli jsme největší hvězdy, ale největší srdce. Proto jsme mistři. 

Takže to jde i bez hráčů z NHL?

Česko - Rusko (rodinní příslušníci českých hokejistů, přítelkyně nebo kamarádi).
Nikdo kluky ze zámoří neshazuje, je to každého věc, jestli přijede nebo ne. Možná to teď některé bude mrzet, ale to je také jejich věc. Přece neznamená, že když někdo hraje v NHL, tak je automaticky lepší než hráči z extraligy, Evropy nebo z KHL.

Našel jste v hledišti i manželku?
Hledal jsem ji dlouho, stejně tak rodiče a ségru. Ale našel. Viděl jsem i svého prvního kouče, který přijel s rodiči. Všichni určitě měli radost. A věřím tomu, že naše ženské i brečely.