Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sýkora: Práce s mládeží se musí zlepšit

Sport

  12:10
OTTAWA - Čeští juniorští hokejisté nepřekročili na světovém šampionátu do dvaceti let svůj stín. Počtvrté za sebou nepostoupili do bojů o medaile, ze šesti zápasů dokázali porazit pouze sestupující Německo a Kazachstán a celkově obsadili šesté místo. Oproti loňskému roku si o jednu pozici pohoršili, turnaj tak z jejich pohledu skončil neúspěchem.

Kouč osmnáctky Marek Sýkora. foto: ČTK

"Mužstvu jsem po zápase (o 5. místo) s Amerikou řekl, že mě mrzí konečný výsledek, že jsem věřil, že to může být lepší," řekl trenér Marek Sýkora novinářům po závěrečné porážce na šampionátu od USA.

Největší nedostatky týmu spatřoval v bruslení a zakončení. "To je třeba vlastní zámořským týmům. V tom jsou oni pro nás nedostižní. Možná velká hřiště nenutí mládež dělat věci tak rychle," prohlásil kouč české dvacítky.

"Trenéři mládeže si stěžují, že dětí ubývá. Tak holt budeme muset celou práci zkvalitnit a zlepšit, abychom byli konkurenceschopní," podotkl Sýkora. Český juniorský hokej může v současnosti jen vzpomínat na hvězdné výsledky z let 2000 a 2001, kdy světový šampionát dvacetiletých hráčů ovládl. Od té doby jen dvakrát dokázal postoupit mezi nejlepší čtveřici a získat jen jednou medaili - bronz v roce 2005. Podle Sýkory by k návratu na výsluní mohlo pomoci zintenzivnění kontaktů se zámořským hokejem.

"Čeští trenéři mají vysoké mínění o sobě, netuší ale, jaká je úroveň za oceánem. Třeba DVD ze semifinále Rusko - Kanada bychom měli dát jako instruktáž všem trenérům extraligy juniorů. Tam jsou vidět schopnosti hráčů, jaký jsou schopni produkovat hokej ve svém mladém věku," řekl Sýkora. "Ten hokej byla nádhera. Až do poslední chvíle to byl zápas, kde rychlost a hokejovost byla úžasná," podotkl.

Konečné šesté místo znamená, že Čechy čeká na dalším šampionátu papírově těžší skupina oproti té letošní. Nasazování jednotlivých týmů se totiž určuje dle posledních výsledků. Česko by mělo hrát s druhým, třetím a sedmým celkem z letošního MS plus s jedním z nováčků. "Pro další tým to může být pekelné. To je realita, klidně můžeme dostat skupinu smrti. Proto mě mrzí, že jsme nevyhráli souboj o páté místo," uvedl Sýkora.

Šedesátiletý trenér nechtěl bezprostředně po turnaji hodnotit konkrétní hráče. "Gólmani odvedli průměrné výkony, výborně zachytal Vošvrda v posledním zápase. Ale nedostali se přes devadesát procent v úspěšnosti zákroků. Neselhali, ale nepředvedli nic skvělého," uvedl na adresu dua Dominik Furch, Tomáš Vošvrda.

Obránci podle něj hráli celkově solidně, i když se podepsali pod dvě branky v posledním duelu, kvůli kterým Česko prohrálo. Nejvíce jej však zklamali útočníci, i když ne všichni. "Třeba Ondřej Roman byl náš klíčový hráč, i další kluci vepředu mě potěšili. Nejde říci teď hned, kdo uspokojil a kdo ne. To je na hlubší analýzu s časovým odstupem," uvedl Sýkora.

Moc potěšený nebyl ani z výkonu hráčů ročníku 1990, kteří by měli patřit na příštím mistrovství světa k oporám. Právě jim dával hodně prostoru. "Doufal jsem, že se mi předvedou, ale nebylo to nic skvělého. Tam jsem čekal více," přiznal kouč, který má smlouvu s Českým svazem ledního hokeje i na příští sezonu, takže by měl vést tým i na šampionátu v kanadských městech Saskatoonu a Regině. "Uvidíme, jak mou práci zhodnotí výkonný výbor a svaz, zda mi dají důvěru. Já bych ale rád pokračoval," řekl.

Češi na turnaji skončili hůře než Slováci, jejichž výběr dokázal postoupit do semifinále. Východním sousedům tak vyšel experiment v podobě zařazení reprezentace do dvaceti let do extraligy. "Slovákům přeji úspěch, ale nevím, zda by nám podobný projekt pomohl. Jim to pomohlo, mužstvo hrálo kompaktně. Nevím ale, zda to je návod i pro nás," uvedl Sýkora.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!