21. října 2008 14:53 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Tápající Spartu čeká Slavia

Růžičkův soubor je favoritem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růžičkův soubor je favoritem. | foto: Lidové noviny

PRAHA Bude to jedno z nejdůležitějších derby, říká před dnešní hokejovou dohrávkou holešovický manažer Bříza. Hokejovou Spartu dusí splín. Mužstvo nabité hvězdami tápe, prohrálo posledních pět extraligových zápasů.

„Doléhá to na každého,“ přiznal sparťanský kapitán David Výborný. Místo vtípků a legrácek padá na holešovický led temný mrak chmur a pochybností. „Kdybych věděl, proč prohráváme, tak by tomu tak nebylo,“ povídal stroze Výborný.

V tomto rozpoložení přivítá dnes Sparta rozjetou Slavii (18.00, ČT 4), která vede extraligovou tabulku a má po šestnácti odehraných kolech o šestnáct bodů více než Sparta.

„Pro nás to bude jedno z nejdůležitějších derby za poslední dobu,“ přiznává generální manažer Petr Bříza. „Už není čas na diskuse, je potřeba vyhrát na ledě.“ Hlavně proplout tenhle jez V zákulisí už se začíná šeptat o tom, že pozice trenéra Františka Výborného, který dovedl tým třikrát k mistrovskému titulu, není tak pevná jako dřív.

„Tohle teď není na pořadu dne. Jsme nespokojeni s výsledky, ale jsme nyní před nějakými peřejemi a chceme hlavně proplout tenhle jez,“ tvrdí však rezolutně Bříza. A možný kandidát Josef Jandač, jehož jméno při spekulacích zaznívá, také jakékoli angažmá popírá. „Teď jsem se vrátil z inspekční cesty po Rusku a o ničem nevím,“ říká muž, který v posledních letech úspěšně vedl České Budějovice a nyní působí jako asistent Vladimíra Růžičky u reprezentačního výběru. „Se svazem mám smlouvu ještě na dva roky a určitě ji hodlám dodržet.“ Myšlenky na odchod nechová v hlavě ani kouč Výborný. „Je pravda, že na střídačce si kolikrát člověk říká, co tady dělá, že to nemá cenu. Sparta je ale můj klub a sám neodejdu,“ prohlásil rezolutně zkušený kouč. „Sivek (šéf klubu) mě přišel uklidnit. Abych nebláznil. Protože ví, co se ve mně děje.“

Slavia je na koni
Proti Slavii to ale dnes budou mít sparťané velice těžké. Růžičkův soubor šlape a s náskokem vede nejvyšší hokejovou soutěž. „Chci vyhrát každý zápas a nepřemýšlím nad tím, že by se tím Sparta dostala ještě hlouběji,“ mávl rukou Růžička. „Podle mého se Sparta rozehraje. Přeju jí to. Ale až v pátek,“ usmál se slávistický trenér.

Sparťanské sebevědomí by mohl pozvednout slavnostní ceremoniál před začátkem utkání, kdy ke stropu vystoupá číslo 13 na počest Richarda Žemličky.

„Už si nesmíme dovolit hazardovat s důvěrou fanoušků. To se pak těžko nahrazuje,“ varuje Bříza.

Podle něj mužstvo zaostává hlavně v defenzivní činnosti. „Je to o přístupu celého mužstva k bránění. Musíme hrát s maximálním nasazením a každý musí odvést tu malou černou práci,“ nabádá Bříza.

„Atmosféra je taková, jaká je. Není to příjemné, ale každý se s tím musí vypořádat sám,“ míní David Výborný. „Je jedině dobře, že hrajeme proti Slavii. Na silném mužstvu se můžeme chytit,“ doufá sparťanský kapitán.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

On-line reportáž

Rusko 0:0 Finsko
34:20
Kučerov vystihl nepozornost finské obrany, po jeho nahrávce ale Malkin trefil jen severské bloky.
32:43
Ovečkin z levého křídla střílí. Ale jako už poněkolikáté jen do připraveného Lankinena.
31:30
Finský brankář Lankinen předvádí dobré zákroky. Například

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.