7. dubna 2010 11:45 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Test hokejové reprezentace před MS začíná: misí ve Švýcarsku

Česká hokejová reprezentace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká hokejová reprezentace. |

PRAHA Ne, tohle zdaleka není výběr pro blížící se světový šampionát. Ovšem pár jmen z něj v Německu přece jen spatřit můžete. Hokejová reprezentace dnes startuje období přípravných zápasů, do nichž se průběžně budou zapojovat noví a noví hráči.

Během 33 dnů do startu mistrovství jich Češi sehrají osm. A ty první dva hned v dnešní a páteční večer na území Švýcarska. "Prezentovali se poměrně dobře už na olympiádě," řekl o soupeři jeden z českých trenérů Josef Jandač pro ČTK. "I když jsou oba současné kádry jiné, víme, že nás nečeká nic lehkého."

Jak nastoupí

Český hokejový tým před zápasem proti Švýcarsku:

Začátek utkání: dnes od 19.45 v Oltenu, v pátek od 20.10 v Ambri

Předpokládaná sestava: J. Hübl - Mojžíš, Čáslava, Krstev, Gřegořek, Němec, Hrabal, Bořuta, Lučka - Bednář, J. Straka, Hubáček - D.­Květoň, Vampola, Novotný - Gulaš, Marek, L. Květoň - M.­Růžička, Langhammer, Jánský - Jan Kovář.

Rekordmani v kádru: Čáslava (90 startů v reprezentaci), Marek (24 vstřelených gólů za 79 utkání).

Právě on národní tým spolu s Ondřejem Weissmannem povede. Jandač je totiž třetím okem Vladimíra Růžičky do doby, než Slavia reprezentačního kouče nevypadne z extraligového play off. Tento model je převzatý už z loňské sezony... Včera do Švýcarska odletělo 23 hráčů, mezi nimiž je i šest nováčků: brankáři Jakub Sedláček a Jaroslav Hübl s Antonínem Bořutou, Milanem Gulašem, Lukášem Květoněm a Janem Kovářem v poli.

Nové tváře však testují také Švýcaři, které po 13 letech s trenérem Ralphem Kruegerem převzal Kanaďan Sean Simpson. A hne si do svého výběru pozval devět nováčků. "Máme v mužstvu řadu mladých hráčů, pro které to bude velká zkušenost. Pro naše sebevědomí bude fajn něco vyhrát," pravil český útočník Jan Marek. S 24 góly je v současném kádru jeho největším kanonýrem. Rozšíří si dnes svůj účet na víc?

Jan Marek: Mám chuť se o šampionát rvát

Je to jiné než v posledních letech. Je to jiné, než když pálil jeden gól za druhým. "Vždyť já letos trefil asi deset tyček," vzpomene si hokejový útočník Jan Marek (30). "Nemám takové štěstí jako loni, ale chuť se poprat o místo v reprezentaci mě nepouští," ujišťuje. Přestože vinou nešťastného zranění začal sezonu až o dva měsíce později.

I proto mu zhasla malá naděje na olympiádu ve Vancouveru. I proto nemá ani účast na květnové mistrovství světa tak jistou jako dříve. "Aspoň to beru trochu s nadhledem. Nebudu se stresovat," říká. Marek se po týdnu volna, kdy mu skončila štace v ruském Magnitogorsku, vrátil zpátky na led. Připraven dnes sehrát první přípravný zápas proti Švýcarsku.

Povězte, co takový týden volna s hráčem udělá?
Vím, není to optimální, jenže tréninky tu nebyly. Ale aspoň jsem si trochu odpočinul. A udržoval se na kole a v posilovně.

A těšil se na novou výzvu? Do reprezentačního kempu nyní jdete v trochu jiné pozici.
Uvědomuju si to. Ovšem já se cítím dobře, jen mi to tam zkrátka nepadá tak jako dřív. Na národní tým se těším, vždycky pro mě bude výzvou a ctí. A moc si budu vážit, jestli se na šampionát dostanu.

Jenže mezi hlavní adepty tentokrát moc nepatříte.
Já to teď příliš neřeším a jsem za to docela rád. Do té akce zbývá ještě měsíc, ten tým se bude teprve vytvářet. Když vás postihne nějaké zranění, uvědomíte si spoustu důležitých věcí. Takže kdyby to nevyšlo, svět se taky nezboří.

Na co tedy myslíte dnes?
Hlavně na svou budoucnost.

Takže se rozhodujete, kam po vašem čtyřletém působení v Magnitogorsku jít?
Přesně tak. Zvážím to s manželkou a svým agentem – jestli ještě zůstat v Rusku, nebo se vrátit domů.

Co by vás mohlo přimět vrátit se domů, když si v KHL stále můžete vydělat spoustu peněz?
Ten klid, prostředí... Ve Spartě jsem už hrával, mám tam spoustu kamarádů, deset minut na trénink od svého domu. Je to jedna z možností, ale kdybych zůstal v Rusku, vím, že to nebude Magnitogorsk.

Proč?
Čtyři roky jsou čtyři roky, je čas na změnu. Tohle není o motivaci, spíše o novém městě, prostředí, lidech. Už během sezony jsem poznal, že to potřebuju. Ale loučím se s nimi v dobrém, podal jsem si tam ruku od vedení klubu až po vrátného. Vážím si šance, kterou mi dali. A – teď nebudu skromný – já jim to oplatil výbornou službou.

Přemlouvali vás?
Jo, i teď v play off. Jenže já byl rozhodnutý už v prosinci, jen škoda, že jsme vypadli už tak brzy. Přitom jména jsme v týmu měli velká.