Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tlumící prášky a injekce. I o tom je hokejové play off

Sport

  8:30
PRAHA - Hokejisté mají snížený práh bolesti. To lze odvodit z toho, že play off dohrávají jen díky tlumicím injekcím a práškům, jen aby nechyběli u možného triumfu a co nejvíce pomohli svému týmu. A podobné příběhy psal i závěr extraligy.

PSG Zlín, Filip Čech. foto: ČTK

Jak Zlín, tak Plzeň sužovala marodka, mnozí však hráli až do konce. Byť s nutnými výpadky, kdy už nastoupit přes bolest nešlo.

Z kádru vicemistrů do sedmého utkání zasáhli se sebezapřením například Petr Holík, Tomáš Linhart, Petr Zámorský, Marek Melenovský, Filip Čech...

"Někteří byli v hraničním stavu, kdy opravdu museli přemáhat bolest. Nějaká utkání třeba vynechali, pak ale zase nastoupili. Pokud jde o bolestivá zranění, během pár dnů klidu nelze očekávat zázraky," přiznal LN primář nemocnice Atlas Jiří Gatěk, který se stará o zlínské hokejisty. Management Plzně nechtěl zdravotní stav hráčů nijak upřesňovat.

Mnozí by bez tlumicích medikamentů nastoupit nedokázali. "Na hráče není vyvíjen žádný tlak, jde spíš o jejich touhu být u toho. Léky bolest zmírní, dle mých dlouholetých zkušeností je ale důležitější vtažení do hry, kdy psychika a zapálení pro hru potlačí bezprostřední bolest," dodal Gatěk.

Například Zámorský si po nedělním sedmém finále naplánoval na následující týden operaci, v prvním čtvrtfinále mu totiž v rameni prasklo kloubní pouzdro. Myslel, že pro něj sezona skončila, vynechal dva zápasy a pak se znovu na led vrátil a dohrál celé play off.

"Bral jsem silné prášky proti bolesti, i tak byly souboje hodně nepříjemné, musel jsem do nich vždycky chodit pravým ramenem napřed a hlídat se, i tak mě v něm občas píchlo."

Melenovský se do vyřazovacích bojů zapojil v pátém čtvrtfinále. Před tím na měsíc a půl vypadl ze hry kvůli utržené bicepsové šlaše. "Doktor prohlásil, že pokud budu hrát, tak jsem blázen. Šlacha srůstá strašně dlouho. Raději ani nechtěl vědět o tom, jestli nastoupím," citoval zlínského útočníka klubový web. Pak si zase natrhl přitahovač třísla, i tak většinu finále odehrál.

Čech s angínou senzačně vyrovnal

Silný příběh napsal Čech. Kvůli angíně vynechal čtvrtou, pátou a šestou bitvu o titul. Když akutní zánět odezněl, do sedmého rozhodujícího duelu nastoupil a blýskl se senzační trefou deset vteřin před koncem na 3:3. Ve druhém prodloužení ale Zlín padl.

"Mám úplně vybité baterky. Jsem unavený, všechno mě bolí a postupně to na mě doléhá. Tělo během zápasu ještě drželo pohromadě, jenže jak ze mě všechno spadlo, tak se sesypalo," popsal v úterý, dva dny po rozhodujícím klání, útočník Čech.

Je jasné, že hrát pod tlumicími léky není ideální, i tak lze u hokejistů takový přístup oproti ostatním sportovcům ocenit, pokud se nevystavují dalším následkům, na což primář Gatěk dbá. "Hokej je ze své podstaty sport tvrdých chlapů, takže práh bolesti je v něm nižší," doplnil.

Zajímavé srovnání s fotbalem přinesla autobiografie fotbalisty Pavla Horvátha, v niž je dvojrozhovor s Martinem Strakou. "V NHL do tebe prášky cpou pořád, když nejsi fit. Tam neexistuje, abys vynechal zápas kvůli zvýšené teplotě. Bereš čtyři pět milionů dolarů, tak hraješ. Máš natažený sval? Necháš si ho umrtvit a jdeš na led. Máš horečku? Napálí ti antibiotika a řeknou: 'Vypotíš se v zápase. Do týdne se vykurýruješ'," pravil Straka. "Fakt? Já žil v domnění, že se tam neriskuje. Ve fotbale, jakmile máš vážnější problém, radši vynecháš, aby se to nezhoršilo," dodal Horváth. "V NHL by se ti smáli. Věř mi, byl jsem tam patnáct let. Dostaneš injekci, necítíš nohy a valíš dál," uzavřel čerstvý extraligový šampion.

Dohrát sezonu se zraněním se nevyhýbá ani těm největším světovým hvězdám. Třeba kapitán Pittsburghu Sidney Crosby v roce 2007 dohrával dva týdny základní části se zlomeninou nohy, stejně tak první kolo play off, ve kterém Penguins už však vypadli. O tom, že hvězdný útočník měl takové zranění, se na svět dostalo až tehdy, kdy dostal pozvánku na světový šampionát, kterou musel odmítnout.

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat