30. září 2009 16:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Točit jedničku. Na Spartě to bývá zvyk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Tomáš Duba se raduje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Duba se raduje | foto: ČTK

PRAHA/LITVÍNOV Jako i bermudský trojúhelník skrývá své tajemství, nosí v sobě záhadu hokejová Sparta: co se děje s jejími brankáři? "Jednou jsem od někoho slyšel, že už příchod do Holešovic věští průšvih," říká s nadsázkou Jaromír Henyš, hráčský agent. "A věřím, že gólmani to mají ještě těžší." Nejspíš na tom něco bude.

Delší klid nenašel v brance žádný z nich od doby, co v roce 2006 skončil s kariérou Petr Bříza.  Salfický, Duba, Štefl, Altrichter, Pöpperle, Přikryl, Chábera... Dlouhý seznam jmen za pouhé čtyři sezony, nemyslíte?

NEJISTÉ ZAMĚSTNÁNÍ

Brankáři:
2006/07:
Dušan Salfický 27,
Tomáš Duba 28,
Petr Přikryl 5

2007/08:
Tomáš Duba 37,
Martin Štefl 14,
Martin Altrichter 8

2008/09:
Tomáš Pöpperle 41,
Tomáš Duba 7,
Petr Přikryl 9

2009/10:
Jan Chábera, Petr Přikryl

Pozn.: Čísla za jmény hráčů značí počet zápasů, které brankáři za Spartu v konkrétní sezoně odchytali.

V týmu se protočilo už sedm brankářů. Ve třech předchozích letech nevydržel pod tlakem na postu trvalé jedničky nikdo. A možná nevydrží ani letos. Po víkendu se totiž trenér Pavel Hynek vyjádřil na adresu Jana Chábery, který s ním v létě přišel z Plzně: "Měl teď slabší okamžiky, tak dáme přednost Petru Přikrylovi." Včera svůj slib v Litvínově opravdu splnil - Přikryl si připsal první start od začátku zápasu.

Jenže už po 34 vteřinách inkasoval, když si ho obloučkem před klecí vychutnal Peter Jánský. Celkem pustil šest gólů, Sparta nakonec prohrála v samostatných nájezdech. "Přikryl není typem brankáře na post, kde by jako jednička podržel tým celou sezonu," tvrdí Henyš.

Pamatujete však? Byl to právě on, kdo loni v play off zachraňoval ztracenou sebedůvěru Sparty. Tehdy Pöpperle v nejtěžší části sezony zklamal. Včera se v extralize odehrálo 10. kolo a Přikryl opět chytal. "Ale právě proto, že je úvod sezony, to nic neznamená," prohlásil Bříza, dnes generální manažer Sparty.

Chábera však má letos po devíti kolech procento úspěšnosti jen těsně nad 90. Ve statistikách se nevešel ani do první desítky. "Honza to měl těžké, vždyť tým mu v defenzivě příliš nepomáhal. A v útoku jsme měli malou produktivitu," zastal se ho Bříza. Druhou výtku si včera tým vzal k srdci. Tu první už nikoliv.

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz