Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenér bojovníků z Plzně Jelínek: Věřím, že se v 'desítce' udržíme

Sport

  9:19
PRAHA - Když přesně před dvěma měsíci rozhodlo vedení extraligy o bodových odečtech za špatné registrace hráčů pro Plzeň, Mladou Boleslav a Kladno, ztráceli Západočeši po 21. kole na desátou pozici zajišťující předkolo play off čtrnáct bodů. O dalších 21 kol později již "indiáni" okupují vysněnou metu, kouč Marian Jelínek ale krotí euforii. "Je před námi ještě dlouhá cesta," řekl v rozhovoru pro LN.

Hc Plzeň 1929 (Jelínek a Straka). foto: ČTK

Jaká byla ve středu na tréninku nálada aktuálně desátého celku extraligy?
Tak samozřejmě nálada je lepší, ale na druhé straně jsem klukům říkal, že ty největší výhry jsou vždy vystlané pokorou. My se nesmíme myslet, že už máme play off v kapse. Když budu negativní, Litvínov má o zápas méně, pokud jej vyhraje, je opět jedenáctý. Nic se proto neděje. Navíc já stále tvrdím, že na play off potřebujeme minimálně 72 bodů, takže současná pozice je hezká, ale nic neřeší. My musíme být do desátého místo po 52. kole a k tomu vede ještě dlouhá cesta. Optimismus kluků se proto snažím brzdit.

Přesto vnitřně musíte cítit dobrý pocit...
Tak určitě je to pro nás lepší pracovní atmosféra, ale to je vše.

Radek Duda po zápase se Spartou (v úterý vyhrála Plzeň 2:0 a dostala se na 10. pozici v tabulce, pozn. redakce) řekl, že pro takové momenty hraje hokej. Souhlasíte s tím?
Ano, je dobře, že to tak Radek vnímá. A má pravdu. Každého více potěší vyhrát titul mistra světa jako to dokázali loni naši hokejisté, než porážet každého soupeře 5:0. To ta euforie, pocity nejsou tak silné. Odrazit se ode dna, v tom se ukáže vaše síla. Klukům jsem říkal, makejte, nevzdávejte se, nefandí vám jen Plzeňští, ale i neutrální příznivci.

Kouč Plzně Marian Jelínek.

Nebojíte se uspokojení? Vaši svěřenci často říkali, jak deprimující je, že vyhrají několik zápasů, ale de facto nic nestáhnout. Nyní jste před Litvínovem, bodová ztráta je pryč...
Věřím, že uspokojení nenastane, tomu se právě snažíme předejít. Opakuji: není z čeho. Ano, máme v sobě chvění, že jste blízko, že se vám může váš cíl podařit, ale uspokojení v naší situaci nepřichází v úvahu. To světélko naděje na postup do play off bylo minimální, nyní je větší, ale to je celý. Že jsme ztráceli 13 bodů a nyní máme bod navrch? Nechci, aby to kluci řešili. Teď nám pohled na tabulku nepomůže. Nemůžeme se být do prsou jak jsme dobří. Čeká nás stále hrozně moc práce.

Koukal jste se vy na tabulku?
V úterý po dlouhé době ano. Nedíval jsem na ni. Není to póza, je to tak. Kdo nebude mít 72 bodů a více, tak prostě na play off stejně může zapomenout. My máme zatím jen 56.

A přičetl jste si 19 bodů do tabulky? S nimi na kontě byste momentálně byli o skóre čtvrtí o tři body za vedoucím Třincem.
(úsměv) To jsou ty kdyby. Třeba nám ty body teď pan Šulc vrátí, když teď zjistí, že je nemůže Třinci odečíst (směje se).

Na oficiálních stránkách plzeňského máte pozvánku na další zápasy s heslem "Nikdy se nevzdáváme." Vy jako známý sportovní psycholog používáte podobná hesla i v kabině?
Samozřejmě, že používám. Tohle heslo znám, také jsme ho měli v kabině. Ale těch je tam celá řada a různě se mění.

Zklamaný plzeňský trenér Marian Jelínek se loučí s diváky.

Co říkáte na obrovskou podporu fanoušků?
V Plzni byli vždycky skvělí, pomáhali nám v těžkých časech, pomáhají nám i nyní. Myslím, že jejich podporu nám závidí v celé zemi. Je to pro nás hodně povzbudivé a patří za to našim příznivcům velký dík.

Čeká vás ještě deset duelů, ale hned ty první dva – v Liberci a Litvínově – budou, ať chcete nebo ne, o více jak šest bodů. Pokud oba vyhrajete, budete mít totiž situaci už jen ve svých rukou (Litvínov nyní ztrácí na Plzeň bod, ale má o zápas méně, pozn. redakce).
Čeká nás strmější cesta k našemu cíli, ale nechci to stavět před kluky, jako klíčové duely. I když chápu, že fanoušci i novináři to tak vidí. Ty naše vzájemné duely mezi týmy od osmého do dvanáctého místa prostě klíčová budou.

Před dvěma měsíci jste tvrdil, že postup do play off pro vás bude jako získat titul, věříte nyní už více tomu, že si zahrajete alespoň to předkolo?
Já věřil od začátku v naše schopnosti. Ale ano, nyní už věřím, že jsme schopni v té desítce se udržet do konce sezony. Nyní pro nás začíná opět nová soutěž – boj o desáté místo – a já věřím, že jej zvládneme úspěšně.

Anketa

Postoupí Plzeň alespoň do předkola play off?

Ano. 212
Ne. 10