4. března 2015 9:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Senzační návštěvy, ale hokej se bojí: Stěhují se k nám chuligáni

Fanoušci brněnské Komety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci brněnské Komety. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

Pozitivní zpráva zní: „V hokejové extralize v této sezoně stoupla návštěvnost oproti minulému ročníku a byla třetí nejvyšší za 22. ročníků samostatné české soutěže.“

Celkem na 364 utkání základní části přišlo 1 861 115 diváků, což v průměrů dělá 5 113 návštěvníků na zápas. „Ale začal se tady objevovat jeden takový nešvar,“ upozornil šéf extraligy Josef Řezníček na chování některých fanoušků.

Pouze v rekordní sezoně 2009/2010 (průměr 5 240 diváků) a před dvěma lety (5 169 diváků) byla extraligová návštěvnost vyšší. Možná, že lidi na tribuny zimních stadionů láká blížící se vrchol tohoto ročníku v podobě domácího MS v Praze a Ostravě. Možná, že hokejoví příznivci chodí do arén díky speciálním marketingovým akcím klubů.

Nebo prostě jenom mají Češi hokej rádi.

Radegast index

Druhým rokem funguje statistika, která zase o něco zvyšuje diváckou atraktivitu extraligy. Jmenuje se Radegast index a oceňuje hokejové bojovníky, protože počítá hodnocení +/-, hity a zblokované střely. Při nadcházejícím play off se bude vyhlašovat nejlepší hráč se statistikou RI z postupujících týmů po každém kole. Ve čtvrtfinále nasadí zelenou helmu hradecký obránce Jiří Vašíček, který ovládl základní část s 248 RI body.

Pokračuje i týmový Radegast index - fanoušci nejlepšího celku se mohou těšit na pivo (co bod, to pivo). Bude se také měřit hlasitost fanoušků, ty nejbouřlivější čeká rovněž tekutá odměna.

Tak či tak - celkem desetkrát přišlo na extraligový duel více než deset tisíc diváků. Vůbec nejvyšší návštěvou bylo 10 509 diváků na pražském derby mezi Spartou a Slavií na Štěpána (26. prosince přišlo na jedno kolo nejvíc lidí). Spartě patří i druhé nejvyšší číslo - 10 261 ze 43. kola, kdy se díky akci Sparta vzdává hold zaplnila holešovické aréna také na Karlovy Vary.

Pouze jedinkrát klesla návštěvnost pod 2 000 (1 902 diváků na duel Karlovy Vary vs. Mladá Boleslav). Vary mají ostatně nejnižší průměr diváků na zápas - 3 308 fanoušků. Pardubice jsou naopak první s 8 298 diváky. Největší nárůst v tomto ohledu zaznamenal Třinec, kterému díky přestěhování do moderní Werk Arény na domácí zápasy chodilo o 1 216 lidí více než v minulé sezoně.

„Udělalo nám to velkou radost,“ prohlásil šéf svazu Tomáš Král.

„Zaznamenali jsme nárůst také první lize, kde jsou teď i díky atraktivnímu play off mimořádné návštěvy.“

„Je to pozitivní věc,“ přidal se extraligový ředitel Řezníček. Ale na úterní tiskové konferenci doplnil ještě něco, co naopak vedení českého hokeje trápí. „Máme obavu, že se rowdies přesouvají z fotbalu na hokej,“ řekl Řezníček.

Tresty by měly být přesnější, odpovědnost budou mít i hosté

Šéf nejvyšší hokejové soutěže tímto „nešvarem“ zdůvodňoval nárůst finančních pokut, které během základní části udělila disciplinární komise (49 oproti 26). Podle disciplinárního řádu Karel Holý a spol. řešili celkem 27 případů nesportovního chování diváků či házení předmětů na ledovou plochu vedoucímu k přerušení utkání. Pokuty či napomenutí se týkaly více než poloviny účastníků extraligy (Olomouc a Karlovy Vary byly řešeny 5krát, Kometa Brno a Slavia 4krát). Naposledy padly tresty v úterý.

„Diskutujeme o změně disciplinárního řádu,“ upozornil Řezníček. „Podobných provinění bylo v této sezóně hodně, proto jsme na ně začali kluby upozorňovat a vyvolali jednání. Od klubů máme plnou podporu. Cílem je, aby disciplinární komise mohla každý incident projednávat individuálně.“

Nyní totiž extraligová legislativa postihuje každý přestupek v podstatě stejně - při prvním prohřešku dostane klub napomenutí a pak se stupňuje výše finanční pokuty. V závažnějších případech hrozí až uzavření stadionu.

„Když uvedu příklad, tak aby měla disciplinární komise možnost udělit za hořící světlici na ledě vysokou pokutu. A naopak udělit napomenutí za vhozený tenisák nebo plastovou lahev, která nikoho neohrozí. V této chvíli to tak bohužel není,“ vysvětlil Řezníček.

Fanoušci pražské Sparty při utkání v Brně.
Fanoušci Komety Brno.

Třeba v říjnu při utkání Olomouc vs. Vítkovice byli za vhozenou dýmovnici Hanáci potrestáni pokutou ve výši 20 tisíc korun. Stejně jako brněnská Kometa kvůli polití asistenta pardubického trenéra pivem. Jednalo se však už o čtvrté provinění Komety.

Problémem také je, že za jakoukoliv výtržnost diváků nese odpovědnost pouze domácí tým (jako například při derby Sparta vs. Slavia, kdy vybuchla v sektoru hostí pyrotechnika), což by se mělo rovněž změnit.

Podobné problémy byly s fanoušky Komety také na konci února při zápase Slavie v Edenu.

„Právě někteří hostující fanoušci si udělají na stadionu soupeře vlastní program a jezdí se tam jenom vyřádit a dělat problémy,“ uvedl Řezníček.

Další zvláštní opatření proti chuligánům vedení hokejové extraligy nechystá. Měl by stačit současný monitorovací systém a kroky, které činí jednotlivé kluby směrem k vlastním fanouškům. „A moc důležitá je také vzájemná komunikace,“ podotkl Řezníček.

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
Možná klíčovým okamžikem pro celý zápas byla branka Dominika Simona, kterou rozhodčí vůbec neviděli a uznali jí až po trenérské výzvě Miloše Říhy. Češi byli od chvíle jasně lepším celkem a drží zasloužené vedení.
40:00
Skončila druhá třetina.
39:30
Češi hlídají konec třetiny s pukem na holích.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76