19. května 2008 9:13 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Treťjak: Hašek tu měl stát s se mnou

Legenda ruského hokeje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legenda ruského hokeje. | foto: ČTK

QUÉBECK Exceloval během zlaté éry sovětského hokeje. Vladislav Treťjak (56) ale nadchl i zámoří. Během Série století v roce 1972, kdy v reprezentaci začínal, totiž přiváděl svými zákroky k šílenství největší kanadské hvězdy NHL.


Třikrát vyhrál olympijské hry, desetkrát mistrovství světa a jako jeden z mála hráčů, který nikdy nehrál NHL, byl uvedený do Hokejové síně slávy v Torontu. V sobotu byl vybrán na post brankáře do All Star týmu všech dob. V současnosti šéfuje ruskému hokejovému svazu. 


V anketě odborníků skončil hned za vámi český brankář Dominik Hašek, kterého jste krátce trénoval během svého angažmá v Chicagu. Myslíte, že jste byl lepší gólman než on?
Měl by tady stát se mnou. Měli vybrat nás oba! On by si to zasloužil, je to fantastický brankář. Svými výkony dokázal, že je vynikající, a navíc chytá dodnes i v pokročilém hokejovém věku.

Český tým měl letos potíže s brankáři. Co jste říkal výkonu Milana Hniličky?
Hnilička je kvalitní brankář, ale nebyl tady úplně v pohodě. Tým jinak měli Češi velice dobrý. Česko se mělo dostat dál. Ale nezadařilo se, stejně jako nám loni na mistrovství světa v Moskvě.

Podle odborníků jste nejlepší hokejový brankář historie. To potěší, že?
Je to velká událost v mém životě. Je to velká čest. Chtěl bych za to poděkovat své zemi, která mi dala možnost hrát hokej. Velký dík patří i trenérům avšem spoluhráčům, se kterými jsem hrál.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky