Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Už neblbnou z peněz

Sport

  9:23
PRAHA - Rusko zlato, Kanada stříbro. Na světovém hokejovém šampionátu tahle poučka platí podruhé za sebou. Předtím naposledy v roce 1989. Hokejoví giganti už tedy po poměrně dlouhých prázdninách znovu ovládají svět mezi mantinely a dávají vzpomenout na dávné časy před téměř čtyřiceti roky, kdy poprvé v historii změřily síly zmíněné týmy, složené ze skutečně nejlepších hokejistů země.

Obránce Nikulin s pohárem pro mistra světa. foto: ČTK

Lehký úsměv na tváři bývalého trenéra, diktátora či, chcete-li, tyrana Viktora Tichonova v hledišti bernské arény po nedělním vítězném počinu „sborné“ vrátil vzpomínky i na nekonečné vládnutí ruských robotů na světových šampionátech v 60. a 70. letech.

Důvody patnáctiletého čekání Ruska na titul hledá František Pospíšil, někdejší dlouholetý kapitán reprezentace, i v politické situaci. 

„Hodně hráčů tehdy zamířilo do Ameriky a národní tým se dostal tak trochu na okraj jejich zájmu,“ soudí nejlepší obránce MS z roku 1972. „Dnes ale mohou Rusové vybírat ze spousty vynikajících hráčů z KHL i NHL, a hlavně je patrné, že především mladí hokejisté cítí velkou motivaci.“ 

A dodává, že úspěch v Rusku pomáhá hokejistům i ke vstupu do vyšších společenských sfér. „Začali si věřit a pochopili, že hokej je kolektivní sport. A také, že když se jim podaří vytvořit jednolitý tým a uspějí, ocenění se dočkají všichni,“ pokračuje Pospíšil.

Česku prý chybí nosiči vody
Muž, který je již deset let v Síni slávy IIHF v této souvislosti připomíná, že do českého týmu se někteří vynikající hráči vrátili, avšak... „Potřebují mít kolem sebe i tzv. nosiče vody. Jenže do tvrdé práce se hráčům druhé či třetí vlny jaksi nechce. Zdá se mi také, že ani nemají motivaci aspirovat na vyšší místa. A přestože je hokej kontaktní sport, jako by si říkali - hlavně opatrně...“

A ještě jedné věci si Pospíšil všiml: „Do ruského týmu se vrátil bojový duch. A kdo s nimi nehraje na doraz do posledních vteřin, propadne. Sice se teď mluví hlavně o Rusku a Kanadě, ale všimněte si i Američanů. Dobře bruslí a mají ohromné zázemí v podobě dvacetiletých, nesmírně silných hráčů, kteří se razantně derou o místa nahoře.“ 

Také Jaroslav Holík, pamětník někdejší ruské nadvlády nad hokejovým světem, potvrzuje, že Rusové konečně začali hrát kolektivně. „Tehdy v 70. letech to měli nařízené, ke kolektivnímu hokeji byli vedeni. U nás tehdy kromě Václava Havla taky každý držel hubu a krok...“ Pozdější ústup ze slávy ruského hokeje Holík vidí i ve faktu, že spousta hráčů „zblbla z peněz“.

Hemský? Hráč jen pro diváky
„Jen si vzpomeňme třeba na Bureho. Vynikající hokejista, ale hrál na sebe. I proto třeba trenér Bykov teď nepovolal Jašina, kterého považuju ze velkého egoistu,“ říká Holík. 

„Co se týče českého týmu, z hlediska diváckého je nádherné, co dělá třeba Hemský, pro mužstvo to ale bohužel žádný význam nemá. Mě holt zajímají statistiky plus/minus, a ne jestli někdo udělal kličku... Jo, a na takový hokej, jaký jsem viděl ve finále, na takový bych se mohl dívat pořád. To nasazení, ty souboje...“


Fanoušci v Moskvě zlato bujaře oslavili

Jindy přísná policie bujarým oslavám jen přihlížela, žádné vážnější incidenty se podle moskevského velitelství strážců pořádku neodehrály. Hlavnímu trenérovi „sborné“ Vjačeslavu Bykovovi a jeho svěřencům telefonicky pogratulovali k zlatým medailím prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin. „Jsem pyšný na hru ruské reprezentace, která vyhrála všechna utkání na mistrovství,“ prohlásil Medveděv.


Ihned po vítězství ruského týmu ve finále hokejového MS vypukly v centru Moskvy oslavy. „Rusko! Vítězství! Urrááá!“ volaly davy rozradostněných fanoušků v ulicích za nepřetržitého troubení klaksonů aut. Na ulicích se objímali neznámí lidé, rozradostnění fanoušci se vykláněli z oken aut a mávali vlajkami, šampaňské a pivo tekly proudem.

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...