11. června 2015 13:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

V dětství jsme měli víc volnosti a byli jsme soběstační, říká Jágr v exkluzivním rozhovoru

Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Proč bys měl být nejlepší, když nic neobětuješ, ptá se v exkluzivním rozhovoru o úspěchu, víře a chystané třetí životopisné knize nejslavnější Čech Jaromír Jágr.

Betonovat v hokeji není nic pěkného. S Jaromírem Jágrem, který celou svou kariéru prohání soupeře a ladně prochází i těmi nejzabetonovanějšími obranami, jsme se sešli na kuriózním místě. V betonárce, která podporuje jeho kladenský hokejový tým.

Jágr má sice po sezoně a během šampionátu uhranul hokejové Česko, ale odpočívat nemůže... Shání sponzory pro své Kladno, svůj „rodný“ klub. „Pojďme tam dozadu k míchačce. To trochu vypadá jako na Kladně,“ navrhuje fotograf legendě v bílém tričku a džínách.

„Od rozhovorů jsem si odvykl“

„Hele, byl jsi tam vůbec někdy? Tohle tam už nemáme,“ směje se Jágr, ale pomalu a v dobré náladě míří k industriální stavbě. Sedá si na panel.

„Tak posledních sedm osm let nedávám žádné velké rozhovory, jen výjimečně, protože nechci, abych se všude objevoval... Už tak si připadám, že můžu lézt lidem na nervy. Ale na svoji obranu říkám, že nedělám větší rozhovory, takže najednou s vámi mluvit je pro mě zase něco nového. Fakt jsem si odvykl,“ říká Jágr, který během rozhovoru, jak je pro něj typické, všem tyká.

Je idolem. Zvláště na domácím MS byl pod enormním tlakem, po čvrtfibále, v němž český tým porazil Finsko 5:3 a Jágr dal vítězný gól, ho všichni vynášeli do nebes. 

„Byl to jeden z mých největších hokejových zážitků... Kdybych řekl, že byl úplně nejvíc, tak je to hlavně z důvodu, že se vše událo před pár týdny, je to ještě hodně živé,“ vypráví třiačtyřicetiletý Jaromír Jágr v exkluzivním rozhovoru LN. Na nejvyšší úrovni už hraje hokej 25 let... 

Co soudí o tom, že si fanoušci takřka dávají rovnítko mezi Jágr a bůh?

„Nemyslím, že si to myslí, spíš že mne respektují. Vím ale jednu věc: že pokud nejsi skromný a pokorný, nemůžeš dosáhnout úspěchu. Někdo tomu říká karma, někdo energie. To, co dáš, to ti přijde. To je základ úspěchu. Každý má nějaký talent, ale kolik lidí si vybralo přesně ten koníček, tu správnou cestu? Je to o náhodě. Spousta lidí, kteří mají nějaký talent, dělá z určitého důvodu něco jiného. Když si to tak vezmeš, je to taky štěstí: trefit to, co ti jde,“ doplňuje výjimečný hokejista.

„Vydám ještě jednu knížku“

Byl život před rokem 1989 tvrdší?

„V některých věcech to bylo daleko tvrdší a v některých zase volnější. Například situace v Československu, kde jsem byl vychovávaný, byla úplně jiná,“ říká Jágr.

„My jsme měli v dětství daleko víc volnosti a byli více soběstační. Rodiče měli svoje zaměstnání a tím pádem neměli tolik času, aby nás pořád hlídali. Ani se nemuseli bát, že nás někde srazí auto, po silnici projelo jedno za půl hodiny. Takže jsme se vrátili ze školy a do večera lítali a dělali různé sporty. Myslím si, že to mělo svoje výhody oproti dětem, které dělají sporty dnes. Teď rodiče musejí být daleko více zapřáhnutí do sportu, musí si udělat čas, aby odvezli dítě na stadion.“

Jaromír Jágr.
Jaromír Jágr.

Útočník, jenž v NHL přepisuje historické tabulky střelců, prozradil, že chystá novou knihu. „Vydám ještě jednu knížku. Už je v procesu. Taková má poslední... Bude to vlastně završení mojí knižní trilogie,“ uvedl Jágr, pro nějž je na prvním místě víra v Boha.

Chce se jí věnovat i v nové knížce? „Budou tam určitě věci z hokeje, ale chci hodně do detailu rozebrat věci, o kterých málokdy mluvím, protože když se to napíše v novinách špatně, tak to lidé třeba ani nepochopí,“ dodává hvězdný forvard s číslem 68.

Celé interview s Jaromírem Jágrem o víře, energii či karmě, o kandidatuře na prezidenta, vzkazech fanouškům na Facebooku, o Kladnu i rodinných plánech přinese zítřejší magazín LN Pátek.

Najdete na Lidovky.cz