Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V NHL už o české hokejisty nestojí

Sport

  8:23
MONTREAL - Už dnes v Montrealu začne tradiční dvoudenní událost, která uzavírá sezonu NHL. První den vstupního draftu ale, stejně jako loni, nemusí českého fanouška příliš zajímat, mladí Češi totiž už nepatří mezi nejtalentovanější hokejisty světa, a v NHL o ně není zájem jako dřív.

Přijdou nové hvězdy? foto: AFP

 

Loni si týmy NHL vybraly jen tři české hokejisty, první byl draftován až jako 90. v­pořadí a letos bude situace hodně podobná. Ještě nedávno ale měli čeští hráči NHL co nabídnout, v­roce 2001 jich byl dokonce draftován rekordní počet 31. „Teď je českých hráčů každý rok draftováno čím dál tím míň,“ konstatuje hokejový agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest. „Ale je to bohužel odraz toho, kde se český hokej nyní reálně nachází,“ doplnil zástupce Martina Hanzala, Jana Marka nebo Petra Čajánka.

Z Evropských hráčů je teď největší zájem o Švédy. Obránce Victor Hedman je největším konkurentem kanadského útočníka Johna Tavarese na post jedničky. První výběr ve svých rukou pevně drží New York Islanders a je velmi nepravděpodobné, že by ho nakonec v den draftu vyměnili. „Je to hodně těžké rozhodnutí,“ potvrdil generální manažer Islanders Garth Snow.

Kdo si nakonec na pódiu oblékne dres a nasadí čepici svého nového týmu jako první, se rozhodne už dnes v noci. Hodinu po půlnoci totiž v montrealské Bell Centre výběr hráčů vypukne.

Druhý výběr získala v květnové loterii Tampa Bay Lightning, která loni prvním výběrem brala kanadského forvarda Stevena Stamkose. Jestli půjde Tavares jako první, odborníci předpokládají, že si floridský tým vybere švédského urostlého zadáka.

Generální manažer Tampy Brian Lawton už dříve řekl, že jeho tým chce nejlepšího možného hráče a­nehledí na to, na jakém postu hraje. „Chceme vylepšit kádr,“ potvrdil Lawton. Šanci tak má i další kanadský útočník Matt Duchene. Do elitní pětky letos patří ještě útočníci Evander Kane a Brayden Schenn.

Součástí draftu jsou výměny nejen pozic na draftu, ale také hráčů. Lawton nechtěl dále rozebírat situaci kolem elitního forvarda Vincenta Lecavaliera, o kterém se spekulovalo, že by měl být z Tampy vytrejdován. „Chci si hlavně užít draft,“ řekl Lawton.

Šanci na draftu má pět Čechů

Čeští mladíci ale mohou být první den v klidu mezi šedesátkou nejlepších, v prvních dvou kolech totiž nikdo z nich s největší pravděpodobností vybrán nebude. V sobotu pak přijde na řadu třetí až sedmé kolo. „Reálné šance na draftování mají Vincour, Nestrašil, Hlinka a­Novotný a­malou šanci možná Horák,“ přiblížil Spálenka.

V Česku hraje z těchto hráčů jen Roman Horák, ostatní zvolili cestu kanadskými juniorskými soutěžemi. Ale ani tam už se mladí Češi neprosazují tak jako dřív, a proto skauty klubů NHL nemají čím zaujmout.

„Měli jsme určité schopnosti, které ale už naši hráči nemají,“ vysvětlil Roman Havlůj, český zástupce v Úřadu centrálního skautingu. „Hráči nevynikají v individuálních činnostech, nejsou ničím zajímaví, dodal.